صفحهٔ اصلي
گفتار
هدفمند تفـریح كنید.
وقت تلف كردن را با تفریح اشتباه نگیریم.زندگی روزمره و تكراری، بدو بدو كردن، تنش‌ها و اختلاف‌ها و استرس‌های شغلی آنقدر خسته‌تان كرده است كه دلتان می‌خواهد برای چند روزی از زندگی روزمره دور باشید. سفر، همیشه اولین گزینه‌ای است كه برای تفریح و استراحت به ذهنمان خطور می‌كند.
برخی افراد تا اراده می‌كنند، كوله‌بار سفر می‌بندند و راه می‌افتند اما بعضی دیگر حساب شده تصمیم‌می‌گیرند و معتقدند نباید هیچ چیز را از قلم بیندازند اما برای اینكه یك تفریح هدفمند و سرشار از لحظه‌های شاد و مفید داشته باشیم، چه باید بكنیم؟
۱- باید بدانید تفریح كردن تعریف خاصی دارد و هر نوع فعالیتی را نمی‌توان تفریح نامید، تفریح، مجموعه‌فعالیت‌هایی است كه افراد خارج از زندگی روزمره و فعالیت‌های روزانه‌ی خود انجام می‌دهند و از آن لذت می‌برند بنابراین حتی اگر یك باغبان بخواهد تفریح كند ،باید به جایی غیر از باغ و بوستان برود.
۲- هدف خود را از تفریح مشخص و براساس آن تفریح مناسب خود را انتخاب كنید.هدفی كه انتخاب كرده‌اید، باید به شما احساس رضایت درونی و آرامش بدهد.از خودتان بپرسید چرا می‌خواهم به مسافرت بروم و اگر مثلا به شمال بروم، حالم را بهتر خواهد كرد یا نه؟ پس نمی‌توان برای تفریح یك قانون كلی صادر كرد.
۳- اگر می‌خواهید به سفر بروید، همه‌ی جوانب را به دقت بررسی كنید؛ مسیرتان در جاده، همراهان، وسیله‌ی نقلیه، مكانی كه در آنجا مستقر می‌شوید ، لوازمی كه با خود می‌برید و ... توجه به این نكات ، اهمیت زیادی در كیفیت تفریح شما دارد. اگر نكات حاشیه‌ای سفر خود را بررسی و پیش‌بینی كنید، تفریحتان لذت بخش خواهد شد.
۴- مثبت اندیش باشید و جزییات منفی را كمتر ببینید. اگر قرار باشد زمانی را كه برای به دست آوردن آرامش و تفریح در نظر گرفته‌اید، مدام در حال غرزدن و توجه به نكات منفی باشید، تفریح سالمی نخواهید داشت. سعی كنید عوامل مزاحم و منفی را حذف كنید تا اوقات بهتری داشته باشید.
۵- تصور كنید برای تعطیلات قصد سفر دارید، ناگهان اتومبیل شما در جاده خراب می‌شود و مجبور می‌شوید چند ساعت از زمان استراحت خود را صرف تعمیر ماشین كنید. آیا این موضوع باعث می‌شود تفریح شما خراب شود؟ یكی از عواملی كه تفریح شما را هدفمند می‌كند، نگاه جامع و پایین آوردن سطح انتظارتتان است. باید رفتار خود را تعدیل كنید تا اگر اتفاق غیر قابل پیش‌بینی‌ای رخ داد، زجر نكشید بلكه آن را بپذیرید. به این موضوع فكر كنید كه قرار است تفریح كنید و شاد باشید، بنابراین تحملتان افزایش پیدا می‌كند.
۶- تفریح به ابزار و وسایلی نیاز دارد كه خوش‌خلقی یكی از اصلی‌ترین آنهاست. شرایط و موقعیت دیگران را درك كنید و بی‌دلیل تنش ایجاد نكنید. زمانی كه با دوستان یا اعضای خانواده‌تان به تفریح می‌روید، ارتباط كلامی خوبی با آنها برقرار كنید . شوخ طبع باشید، سعی كنید دیگران را بخندانید و آبشاری برخورد كنید.  برخورد آبشاری، یعنی نگاهتان به مسایل از بالا به پایین باشد. اگر به همراه دوستانتان به رستوران می‌روید و شما راننده‌ی اتومبیل هستید، باید بدانید مسوول جان چند نفر هستید و باید كاری كنید به بقیه خوش بگذرد، بنابراین اگر با سرعت غیر مجاز رانندگی كنید، همه‌ی این مسایل را نادیده گرفته‌اید.
۷-گاهی مرز بین تفریح و اتلاف وقت بسیار كم می‌شود. خانواده‌ای را در نظر بگیرید كه برای تفریح و رفع خستگی تصمیم دارند به كوهپیمایی بروند، اما پدر خانواده در طول مسیر با فرزندانش حرف نمی‌زند، با همسرش بدرفتاری می‌كند، با سرعت غیر مجاز رانندگی می‌كند و زمانی كه به كوه رسیدند یك گوشه می‌نشیند و با اعضای خانواده ارتباط برقرار نمی‌كند. این خانواده ظاهرا برای تفریح آمده‌اند اما در اصل وقتشان را تلف كرده‌اند. چون از هیچ یك از مواهب كوهپیمایی بهره‌مند نشده‌اند و انگار پدر خانواده از سوی اجبار فرزندانش را به كوه آورده است. سعی كنید هنگام تفریح رفتار خود را مدیریت كنید.
۸- خندیدن یك تفریح است و تحقیقات نشان می‌دهد هر فرد در طول شبانه‌روز باید ۱۷ دقیقه بخندد.اگر هنگام خندیدن به حركت اعضای بدنتان توجه كنید، احساس خندیدن در شما عمیق‌تر می‌شود. زمانی كه می‌خندید، سطح كورتیزول خون پایین می‌آید و اضطراب و استرس كم می‌شود. در حالت خنده، دوپامین مغز در حالت تعادل قرار می‌گیرد بنابراین خندیدن تفریحی است كه باعث نشاط و شادی روح و روان می‌شود.
۹- اوقات خود را طوری برنامه‌ریزی كنید كه تفریح از قلم نیفتد.اگر در طول روز ۸ ساعت كار مفید دارید، حتما 1 تا 2 ساعت را نیز به تفریح اختصاص دهید. كتاب خواندن، گوش دادن به موسیقی مورد علاقه و وقت گذراندن در كنار اعضای خانواده، تفریح ‌های سالمی هستند كه می‌توانند تنش‌های روزانه‌ی شما را كاهش دهند.
10- نیازهای خود را به خوبی بشناسید و با توجه به شرایطتان ، تفریح خود را انتخاب كنید. گاهی فرد نیاز دارد كه فقط چند دقیقه از فضای روزمره‌ خود دور باشد بنابراین باید بر اساس آن، چیزی كه به او آرامش بیشتری می‌دهد، انتخاب كند. برخی افراد تا اسم تفریح می‌آید، سفر كردن را انتخاب می‌كنند، در صورتی كه حتی چند دقیقه خندیدن یا معاشرت بایك دوست قدیمی تفریحی است كه برخی افراد را حسابی به وجد می‌آورد.
دكتر پرویز رزاقی- مدرس دانشگاه