صفحهٔ اصلي
گفتار
درمان دیابتی ها با پیوند سلول بتای پانكراس
وزیر بهداشت از درمان بیماران دیابتی از طریق پیوند سلول های بتای پانكرانس در ابتدای سال آینده خبر داد.مرضیه وحید دستجردی در مصاحبه با خبرنگارواحد مركزی خبر با اشاره به اینكه مواردی آزمایشی این روش موفقیت آمیز بوده است افزود:سال آینده افراد مبتلا به دیابت نوع یك از این روش درمانی بهره مند خواهند شد.

وزیر بهداشت ، درمان و اموزش پزشكی با بیان اینكه مبتلایان به دیابت با استفاده از این روش ، مشكلاتشان در زمینه هزینه وتزریق انسولین حل خواهد شد ، گفت : این روش درمانی به عنوان دستاوردی مهم برای نظام سلامت كشور محسوب خواهد شد.

وی با اشاره به اینكه مركز تحقیقات غدد متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی تهران در چند سال گذشته به عنوان بهترین مركز تحقیقاتی شناخته شده است گفت: این گونه مراكز بودجه هایی دارند اما وزارت بهداشت در صدد است برای كمك به فعالیت های وسیع این مراكز حمایت های جدی و بیشتری انجام دهد.

وزیر بهداشت همچنین گفت: با چاپ حدود 750 مقاله از مركز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه تهران در معتبرترین ژورنال های دنیا در زمینه مسائل غدد رتبه بسیار خوبی در دنیا داریم.

وی افزود:بسیاری از این مقالات در دنیا كاربردی شده و مورد استناد معتبرترین مراكز تحقیقاتی جهان قرار گرفته است.

وحید دستجردی در زمینه تعداد فوق تخصص های غدد نیز گفت: به حد نیاز فوق تخصص غدد در كشور وجود دارد اما باید این تعداد برای رسیدگی بهتر به بیماران به طور عادلانه در بیمارستان ها تقسیم شوند.

وی از تامین پزشك خانواده تا پایان امسال در كشور خبر داد و افزود: وجود پزشك خانواده و ارجاع و سطح بندی ، نوید خوبی در رفع مسائل بیماران است.

وزیر بهداشت با توصیه به مردم در تغییر روش در زندگی ، رعایت و پیشگیری از دیابت ، گفت: در حال حاضر 11 درصد از مردم به دیابت و12 درصد در معرض این بیماری قرار دارند.

وحید دستجردی افزود: حدود 60 درصد از چاقی رنج می برند ، 3 تا 4 درصد دچار سكته قلبی و 25 درصد هم به مشكلات قلبی مبتلا هستند.

وی با تاكید براختصاص ساعتی برای ورزش در زندگی روزمره مردم گفت: بر اساس تحقیقات حدود 20 درصد مردم ورزش منظم دارند و 80 درصد از ورزش غافلند درحالی كه 90 درصد معتقدند ورزش برایشان بسیار مفید است.
واحد مركزی خبر