صفحهٔ اصلي
گفتار
تولید دارویی مشابه انسولین از گیاه گزنه در دانشگاه تهران
گروهی از محققان مركز رشد دانشگاه تهران موفق به استخراج ماده ای موثر از گیاه گزنه شدند كه مشابه انسولین می تواند باعث كاهش قند خون در مبتلایان به دیابت نوع یك شود.


به گزارش واحد مركزی خبر دكتر مسعود شبانی محقق اصلی طرح تحقیقاتی گزلین كه در نمایشگاه فناوری نانو ارائه شده است، به خبرنگار ما گفت: این ماده حلقه ای پپتیدی است كه به صورت خوراكی می تواند اثری مشابه انسولین در بدن ایفا كند.

وی با بیان این كه شبه انسولین خوراكی به مدت ده سال در ایران و سپس به مدت پنج سال در دانشگاه تورنتو كانادا و در مركزی كه انسولین 85 سال پیش در آن محل كشف شد، آزمایش شده است، افزود: گزلین در حال حاضر مراحل سم شناسی و مطالعه بالینی بر انسان را در كانادا می گذراند.

شبانی كه مدرك دكترای بیوشیمی دارد سازوكار گزلین را ایجاد دریچه های ورود گلوكز به سلول اعلام كرد و گفت: آزمایش های مختلف در ایران و كانادا نشان می دهد با چسبیدن ده مولكول گزلین بر یكدیگر در بدن، تونل های كوچكی بوجود می آیند كه بر سطح سلول می چسبند و موجب ورود قند یا گلوكز به داخل سلول می شوند و به این ترتیب قند خون كاهش می یابد.

وی گفت: پیش بینی می كنیم تا شش ماه دیگر داروی گیاهی گزلین به بازار دارویی ایران وارد شود و تا سه سال دیگر نیز شكل صنعتی این دارو در جهان عرضه شود.

گزنه گیاهی است كه در مناطق كوهستانی و در اطراف چشمه ها و رودخانه ها رشد می كند. این گیاه در جنگل های گیلان و مناطق جنگلی شمال غرب فراوان است.
واحد مركزی خبر