صفحهٔ اصلي
گفتار
ورزش از خطر ابتلا به آلزايمر مي كاهد .محققان علوم پزشكی اعلام كردند زندگی فعال به انسان كمك می كند بخش خاكستری مغزش را فعالتر سازد و از بروز زوال مغزی و بیماری آلزایمر تا حد زیادی جلوگیری می كند.
دانشمندان دانشگاه كالیفرنیا در لوس آنجلس تحت سرپرستی دكتر سیروس راجی اعلام كردند بررسی آنان بر روی ساختمان مغزی هشتصد و هفتاد و شش فرد بالغ كه متوسط سن آنها هفتاد و هشت سال بود نشان می دهد كسانی كه به طور مستمر ورزش می كنند و در مجموع زندگی فعالی دارند ، كمتر از دیگر همسالان خود به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند.
دكتر راجی می گوید یافته های گروه تحت نظرش بر اساس بررسی های ام آر آی به دست آمده است.
به گزارش پایگاه خبری یورك الرت در اینترنت ،‌ با بالا رفتن سن و پیر شدن سلول ها، ترشح ماده شیمیایی سروتونین كاهش می یابد، بدین ترتیب ارتباط بین سلولی و انتقال اطلاعات دچار مشكل می شود.
این مشكل بیشتر از همه در بخش حافظه و خاطرات خود را نشان می دهد.
خاطره ها تركیبی هستند از یادآوری دیده ها و شنیده ها و احساسات كه براى یاداوری آن ها مغز نیاز به برقراری یك ارتباط پیچیده سلولی بین همه بخش ها دارد. به همین علت با بالا رفتن سن و كم شدن ترشح سروتونین در مغز، خاطره ها كمرنگ یا فراموش می شوند.
در بیماری آلزایمر ترشح سروتونین به شدت كاهش می یابد. اما این مسئله همیشه به علت پیر شدن سلول ها نیست. سكته مغزی كه باعث از دست رفتن بخشی از سلول های مغز می شود یا شوك عاطفی پس از دست دادن عزیزی می توانند خطر ابتلا به آلزایمر افزایش دهند.
آلزایمر با از دست دادن حافظه كوتاه مدت، فراموش كردن آدرس ها و اسم ها آغاز می شود و كم كم تا آنجا پیش می رود كه فرد حتی راه بازگشت به خانه را فراموش می كند. بیماری آلزایمر متاسفانه درمانی ندارد اما می توان از پیشرفت آن جلوگیری كرد.
واحد مركزی خبر