صفحهٔ اصلي
گفتار
105 مبتلا به آنفلوآنزای خوكی در ایران
وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی از ابتلای 105 نفر به آنفولانزای خوكی در ایران خبر داد. 

به گزارش واحد مركزی خبر ، دكتر كامران باقری لنكرانی در حاشیه جشن بزرگداشت كاركنان اورژانس به خبرنگاران گفت :‌ برای توجه به وضعیت این بیماری در ایران باید نگاهی به وضعیت آن در جهان داشته باشیم.

وی افزود : از 3 هفته پیش ، سازمان بهداشت جهانی به علت افزایش این بیماران در برخی كشورها ، دیگر آماری اعلام نكرد بلكه گزارش هایی كه برای مثال از انگلیس داشتیم ، تعداد بیماران در‌ این كشور از 40 هزار نفر در 3 هفته پیش به بیش از یك میلیون نفر رسیده است.

وزیر بهداشت آخرین آمار اعلام شده بیماری در عربستان را مربوط به یك هفته پیش با 273 مبتلا و 4 مورد مرگ اعلام كرد و در این حال گفت : شتاب رشد این بیماری در ایران در مقایسه با دیگر كشورها كمتر و به حدود 105 نفر رسیده است كه از این تعداد 54 درصد به سفرهای عمره مربوط می شود ، تعداد زیادی از مسافران تایلند بوده اند و گروه دیگری هم به علت تماس با زائران حج مبتلا شده اند.

لنكرانی افزود : ما تاكنون هیچ مورد مرگ از ابتلای آنفلوآنزای خوكی نداشتیم، مورد شدید هم دیده نشده ولی بستری های كوتاه مدت بوده است كه خوشبختانه بهبودی حاصل و بیماران جز یكی دو نفر كه هنوز تحت درمان هستند، ترخیص شده اند.

دكتر باقری لنكرانی درباره حج عمره در ماه مبارك رمضان گفت: حج در این ایام دارای دو ویژگی تراكم جمعیت زیاد كه گاهی حجم آن بیشتر از حج تمتع می شود و همچنین زمان ماندگاری بیشتر است و به همین علت وزارت بهداشت به كارگروه ویژه كشوری پیشنهاد كرده است تا محدودیت شدیدتر برای سفر عمره در ماه رمضان اعمال شود كه هنوز تصمیم در این باره گرفته نشده است.

وی همچنین از پیشنهاد وزارت بهداشت مبنی بر تعویق برگزاری مسابقات كشورهای اسلامی خبر داد و گفت:‌ از آنجا كه خیلی از كشورهای شركت كننده امكان مراقبت های خوب را ندارند ، این پیشنهاد به سازمان تربیت بدنی داده شد و انتظار می رود كه این سازمان نیز به نظر كارشناسی ما توجه كند.

وزیر بهداشت با اشاره به برخی نظارت های پزشكی در فرودگاه های كشور برای رهگیری مسافران تب دار گفت : این نظارت ها از جمله استفاده از دوربین های مادون قرمز و پاشیدن مواد ضد عفونی كننده مستند علمی ندارد و آنچه ما می كنیم بیماریابی و ایجاد پایگاه های دیده وری در گلوگاه ها از جمله فرودگاه های كشور است كه به صورت خود اظهاری است ولی در عین حال بیمارانی كه با علائم ناراحتی حاد تنفسی یا ذات الریه به مراكز درمانی مراجعه كنند ،‌ مورد مراقبت قرار می گیرند.

وی افزود : با توجه به این كه حدود 90 درصد مبتلایان به آنفولانزای جدید، علائم شدید ندارند و حتی بدون دارو بهبود پیدا می كنند، ما باید تصمیم گیری هایمان با توجه به این مساله و براساس مستندات علمی باشد.