صفحهٔ اصلي
گفتار
یادداشت‌های روز مـــادر
این روزها در آستانه‌ی روز زن و روز مـادر، روز پاس داشت محبت بی‌دریغ و مهربانی بی انتها هستیم؛ روزی كه تلنگری است بر ذهن آشفته‌ی ما برای یادآوری نعمت‌هایی كه شایدقابل قیاس با دیگر نعمت‌ها نباشد.به همین بهانه، از ۴ چهر‌ی متفاوت، ۴ یاد داشت متفاوت در باره‌ی « مادر» و « همسر» می‌خوانید كه هركدام به نوعی، روایتی دلنشین ودوست داشتنی از اوج احساس و علاقه است.
۱- پروفسور مجیدسمیعی
ريیس فدراسیون جهانی انجمن جراحان مغز و اعصاب و مركز تخصصی مغز و اعصاب « هانوفر» آلمان.
همسرم فرمانده‌ی كل خانواده است!
من متولد تهران هستم اما بیشتر « سمیعی» ها رشتی هستند. البته بعضی‌ها چند نسل است كه در تهران هستند و من هم از آن جمله‌ام.همسرم،دختر عموی من است.به گمان من، هیچ وقت كسی نمی‌تواند زندگی اجتماعی موفقی داشته باشد، مگر آنكه زندگی داخلی و خانوادگی‌اش محكم و آرام باشد.
مایعنی من، دخترم، پسرم و همسرش، همگی تحت كنترل ایشان هستیم!۴ نوه دارم كه آنها هم تحت كنترل ایشان هستند. یعنی ایشان فرمانده‌ی كل ما هستند! فرمانده‌ی كل باید مراقب همه چیز باشد و بنابراین وظیفه‌ی همسر من بسیار مهم و حساس است. من بدون وجود او و داشتن زندگی و خانواده‌ای آرام، هیچ گاه نمی‌توانستم به موفقیت‌هایم دست پیدا كنم.
از زمانی كه من كار طبابت را به شكلی جدی پیگیری كردم و به قول معروف، سرم شلوغ شد، ایشان تصمیم گرفته است كه در كار من دخالتی نكند اما از روز اول تا كنون، حسابی غر زده است!
چون غر زدن علامت عشق و علاقه است .اگر دقیقه‌ای، خانم یا آقایی به هم غر نزنند، نشان دهنده‌ی این است كه نسبت به هم بی‌تفاوت شده‌اند. نه فقط من، بلكه امیر پسرم، دخترم، عروس‌ام، پسر و نوه‌ام هم هر هفته غر می‌شنوند؛چون همسرم عاشق همه‌ی ماست.

۲- جمشیــد مشـایخی
بازیگر پیشكسوت تئاتر و سینما
من به او مدیونم!
من زندگی‌ام را مدیون همسرم هستم. نه تنها من، بلكه بچه‌هایم هر چه دارند از مادرشان است. من هیچ‌گاه ادعا نكرده‌ام كه نقش مهمی در تربیت و رشد آنها داشته‌ام.خانواده‌ی ما هرچه دارداز بزرگواری‌ها و درایت« گیتی» است. او همیشه و در همه حال كنار من بوده است و در سخت‌ترین شرایط هم مرا تنها نگذاشته است. 
از سه فرزندم، تنها یكی با ما زندگی می‌كند. دخترم آمریكاست و « نادر» سال‌هاست در اتریش زندگی می‌كند اما مطمئن‌ام از هر كدام آنها كه بپرسید، مادرشان را بهترین مادر روی زمین می‌دانند. امكان ندارد روز تولد او را فراموش كنند و همیشه به نحوی، با ارسال هدایا، از او تشكر و قدر دانی می‌كنند. مدتی مریض احوال بود و نیاز به مراقبت داشت.
من و پسرم« سام» سعی كردیم بیشتر كنارش باشیم. زندگی و رفتار ما با پدر و مادرمان جور دیگری بود. شاید كمی از پدرهایمان می‌ترسیدیم اما مادر همیشه برای بچه‌هایش سنگ صبور بوده است. اگر فردی در جامعه موفق است، نمی‌توان تلاش‌ها‌ی خانواده و به خصوص مادرش را نادیده گرفت.
او حتی این روزها، با وجود مشكلات خودش، همواره مرابه كار و حضور در جامعه تشویق می‌كند.«گیتی» نه تنها سد راه من نشد، بلكه اصلی‌ترین مشوق من بود. او می‌دانست كه كار بازیگری چه سختی‌هایی دارد و با دانستن همه‌ی آنها حاضر شد بامن ازدواج كند.هیچ‌گاه هم از این مشكلات شكوه‌ای نكرد و در زندگی از چیزی كم نگذاشت.

۳- مجیـد قنــاد
تهیه‌كننـده‌ی تلویزیونی
مـادرها بهترین‌اند.
مادرها بهترین‌اند . در روز مادر كادو و هدیه‌ی گران آن قدرها برای آنها اهمیت ندارد. آنها دوست دارندفرزندان‌شان موفق باشند و به آنها احترام بگذارندتا در آینده به پدر و مادری خوب تبدیل شوند.
من مادرهای زیادی را می‌شناسم كه برای فرزندان‌شان از جان گذشتگی كرده‌اند. از حق و خواسته‌های‌شان گذشته‌اند تا فرزندان‌شان به خواسته‌های شان برسند. پدر و مادر و خانواده، اولین كسانی هستند كه بچه‌ها آنها را می‌بینند و طبیعی است كه رفتار‌های شان شبیه رفتارهای آنها باشد.تا به حال،چند نفر به شما گفته‌اند كه مثل پدر یا مادرتان هستید؟ این یعنی رفتار و كارهای ما شبیه آنهاست و مثل آنهارفتار می‌كنیم. 
مادرها، حتی مادرهای امروزی كه بیشترشان شاغل هستند و شاید كمتر فرزندانشان را ببینند، رابطه‌ی خاصی با فرزندان‌شان دارند. معمولا سنگ صبور و محرم راز آنها هستند. روز مادر بهانه‌ای است كه ما از مادران‌مان تشكر كنیم؛ با هدیه‌ای كه برای آنها كمی ارزش داشته باشد.
چیزی باشد كه دوست دارند. ماندگاراست وهرگاه می‌بینند یاد ما می‌افتند. من همیشه سعی كرده‌ام كادوهایم این خصوصیات راداشته باشد! هر چند كه همه‌ی ما می‌دانیم هیچ چیزی نمی‌تواند پاسخگوی زحمات آنها باشد. امیدوارم مادرم همیشه از من راضی باشد كه شاید با این حس خوبی كه به او دست می‌دهد، بتوانم زحمات اورا جبران كنم.

چیستا یثربی 
روان شناس و فیلم‌نامه نویس
مصایب مادرهای امروزی 
مادران این روزها با مادران ما تفاوت دارند. ما مادرانی داشتیم كه در خانه می‌نشستند و جز رسیدگی به كارهای خانه و بزرگ كردن بچه‌های‌شان كاری نداشتند. به همین دلیل، تعداد بچه‌های‌شان معمولا زیاد بود و بعضی بیشتر و بعضی كمتربه آنها رسیدگی می‌كردند اما نمی‌توان آن توقع را از مادرهای امروزی داشت؛مادرهایی كه پابه پای مردان دراین جامعه كار می‌كنند و نقش اجتماعی پررنگی دارند وبخشی از بار اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه را به دوش می‌كشند. 
مادران امروز ما بی‌محبت‌تر نیستند اما می‌خواهند هر دو نقش را باهم داشته باشند و طبیعی است كه ممكن است گاهی یكی از نقش‌ها ضربه بخورد. كارمن در تئاتر شهر از ساعت ۵ بعدازظهر شروع می‌شود؛ كدام مهد كودكی فرزند مرا تا آن موقع نگه می‌داشت؟ 
نهاد و سازمانی هم نبود كه از من مادر حمایت كند. من اگر در جامعه یك نمایش نامه نویس هستم، دركنار آن، نقش مادری هم دارم كه برای آنكه بهتر ایفایش كنم،باید به من كمك شود.ازمادران ما كه خود، نسلی را پرورش داده‌اندنمی‌توان توقع داشت كه باروش‌های جدید، بچه‌های مارا تربیت كنند. پرستارهای كودك هم كه در جامعه‌ی ما آموزش‌های لازم را ندیده‌اند. پس اگر كسی نخواهد به مادرها كمك كند، هر روز تعداد مادرها كمتر می‌شود و نمی‌توان از زوج‌‌ها و به خصوص مادران جوان توقع تولید مثل را داشت.
متاسفانه مادران در ایران این گونه تحت فشارند و امتیازات ویژه‌ای ندارند. من مدتی در ژاپن، مهمان زوجی بودم كه هر دو پزشك بودند و دختر كوچكی داشتند . برنامه‌شان را جوری تنظیم كرده بودند كه آقا از صبح تا ساعت ۲ سركار باشد و خانم بعد از آن، تا نه بچه تنها بماند و نه هیچ‌كدام از كارشان بمانند. این یعنی احترام به مادر و نقش اجتماعی او در جامعه.
در بسیاری از كشورهای اروپایی، مهد كودك‌ها تا ساعت ۸ شب باز هستند و اگرمادری بخواهد، دولت رایگان پرستاری را به خانه‌ی آنها می‌فرستد تا مادر بتواند به فعالیت‌های اجتماعی خود ادامه دهد.باید از مادران نسل آینده حمایت كنیم. حمایت یعنی اتفاقی كه برای دوست نمایش نامه‌نویس اماراتی من افتاد كه با اولین زایمان، وام مسكن با سودی بسیار كم و یك پرستار رایگان از دولت دریافت كرد. این یعنی احترام به مادر برای آنكه بتواند در فعالیت‌های اجتماعی شركت كند.
وقتی مادری كار كند، تمام موفقیت‌ها و شور و نشاط اجتماعی خود را به همان خانه می‌آورد و در اختیار شوهر و فرزندش می‌گذارد . خانه سرحال‌تر می‌شود و زندگی رونق می‌گیرد. با اطلاعات جدید آشنا می‌شود و همه‌ی آنها را برای برقرار ارتباط و تربیت بهترفرزندش به كار می‌گیرد. این روزها مادر شدن كار سختی است و مادران شاغل زمانه‌ی ما، بیش از همه‌ی مادران قابل احترام و تجلیل‌اند.
الناز باقری‌نژاد- سلامت