صفحهٔ اصلي
گفتار
ورزش كردن منظم موجب جوان شدن پوست مي شود .دانشمندان كانادایی در پی پژوهشهایی كه اخیرا انجام داده اند می گویند ورزش كردن منظم موجب جوان شدن پوست می شود.
روزنامه فرانسوی فیگارو در اینترنت نوشت، این پژوهشگران اعلام كردند انجام دادن منظم یك ورزش موجب می شود كه پوست ده ها سال جوانتر شود.
در پژوهشهایی كه طی سالهای اخیر صورت گرفته منافع زیادی برای ورزش كردن منظم از محافظت بدن در برابر بیماری های قلبی و عروقی گرفته تا سرطان و دیابت و زوال عقل و افسردگی بر شمرده شده است.
دانشمندان كانادایی به تازگی منفعت دیگری را به منافع ورزش كردن منظم افزوده اند و آن ترمیم آسیبهایی است كه بر اثر گذشت زمان به پوست وارد آمده است. براساس تحقیقات دكتر مارك تارنوپولسكی كه در كنگره انجمن پزشكی ورزش آمریكا ارائه شد كسانیكه در هفته سه ساعت ورزش می كنند در مقایسه با هم سن و سالان خود كه تحرك ندارند پوست بسیار جوانتری دارند. این پژوهشگر دانشگاه مك مستر در شهر اونتاریو كانادا با الهام گرفتن از تحقیقاتی كه در گذشته بر روی موشها انجام شده بود به بررسی پوست سی مرد و زن داوطلب بین بیست تا هشتاد و چهار ساله پرداخت. او به ویژه به بررسی پوست بدن آنان در قسمتهایی پرداخت كه كمتر در معرض تابش پرتو های خورشید بود زیرا نور خورشید خود موجب پیری پوست می شود. دكتر تارنوپولسكی به كمك همكارانش به نمونه برداری هایی پرداخت تا دو لایه سطحی پوست افراد را بررسی كند. لایه نخست اپیدرم است كه در سطح قرار دارد و بخش عمده آن را كراتینوسیتها تشكیل می دهند و در زیر آن لایه دیگری به نام درم ( derme ) قرار دارد كه حاوی كلاژن است. با افزایش سن لایه اپیدرم به خشكیدگی و ضخیم شدن تمایل می یابد و لایه درم نازك می شود و خاصیت كِشْسانی خود را از دست می دهد.
دكتر مارك تارنوپولسكی به لوفیگارو گفت اما در افراد ورزشكار این تاثیر بسیار كمتر محسوس است. پوست می تواند تا 40 سال جوانتر از سن واقعی فرد به نظر برسد به نحوی كه تشخیص پوست یك فرد ورزشكار 80 ساله از یك فرد 40 ساله دشوار خواهد بود.
وی افزود ورزش در كسانیكه مدت طولانی فعالیت شدید ورزشی می كنند فقط موجب كند شدن روند پیری پوست نمی شود بلكه پیشرفتهای چشمگیری در آنان رخ می دهد كه معادل جوان شدن به میزان دهها سال است و این امر در بزرگسالان بالای 65 سال كه ورزش را سه بار در هفته هر بار به مدت 30 دقیقه فقط از سه ماه پیش شروع كرده اند به خوبی آشكار است.
تارنوپولسكی افزود این نتایج شگفت انگیز و متحیر كننده قرار است به زودی در یك مجله علمی منتشر شود.
این پژوهشگر كانادایی گفت سازو كار این جوان شدن اپیدرم هنوز به درستی معلوم نیست اما ممكن است با حضور میزان بیشتری از بعضی از انواع سیتوكینها كه ملكولهایی هستند كه به فعالیت عضلات مربوط می شوند و در ارتباط بین سلولها از طریق جریان خون نقش ایفا می كنند ، مرتبط باشد. میزان این ملكولها در خون داوطلبان سالخورده پس از آنكه به ورزش كردن پرداختند 50 درصد بیشتر از زمانی بود كه هنوز فعالیت بدنی نداشتند.
با این وجود وی هشدار داد آرزوی اینكه با استفاده از این ملكولها ابردارویی ساخته شود كه ضد پیری باشد توهمی بیش نیست زیرا سازوكار های بسیار زیاد دیگری نیز ممكن است در این روند نقش داشته باشند. علاوه بر این با كارهای دیگری نیز می توان به كند كردن فرایند پیری پوست كمك كرد كه سیگار نكشیدن یكی از آنهاست. محافظت از پوست در برابر پرتوهای فرا بنفش هنگامی كه در فضای باز ورزش می كنیم نیز یكی دیگر از این راههاست.

واحد مركزی خبر