صفحهٔ اصلي
گفتار
درمان اوتیسم و افسردگی با حسگرها
محققان دانشگاه كالیفرنیا با الهام از طبیعت موفق به تولید حسگری شدند كه به گفته آنها این حسگر راهی برای درمان بیماری‌هایی همچون افسردگی و اوتیسم خواهد بود.پروفسور پائول وایس (Paul Weiss)، استاد رشته بیوشیمی دانشگاه كالیفرنیا و محقق طرح در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا با اشاره به زمینه‌های تحقیقاتی خود در موسسه نانو سیستم كالیفرنیا گفت: ما در این مطالعات با الهام از طبیعت در حال كنكاش و جستجو در زمینه حد نهایی كوچك‌سازی كوچكترین سوئیچ‌ها و موتورها هستیم. 

وی با تاكید بر این كه برای این منظور از مولكول‌های سنتز شده صلب (Rigid System Molecules) استفاده می‌كنیم تا در آزمایشات به تئوری و شبیه‌سازی برسیم، خاطرنشان كرد: در این مطالعات از انرژی میكروب‌ها و سلول‌ها برای كاربردهای خاص در حوزه بیوتكنولوژی استفاده می‌كنیم. 

وایس با بیان این كه در حال حاضر مطالعات ما بر روی سلول‌های مغزی متمركز شده است، اظهار كرد: در این مطالعات به روشی برای ساخت حسگرهای مغزی رسیدیم. 

این محقق یادآور شد: در این مطالعات ورق گرافنی را تولید كردیم كه دارای حفره‌های بسیار كوچكی است و این لایه گرافنی را بر روی سطح طلا قرار دادیم. این زیرلایه طلا به ‌عنوان الگویی برای ایجاد خواص الكترونیكی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. 

استاد رشته بیوشیمی دانشگاه كالیفرنیا ادامه داد: از ورق‌های گرافنی تولید شده برای جدا نگهداشتن مولكول‌ها در سیستم‌های الكترونیكی استفاده كردیم و از این روش می‌توان حسگرهای بسیار كوچكی ساخت كه ابعاد آنها به حدی است كه می‌تواند سیگنال‌های مغز را رصد كند.

 به گفته وی با این روش می‌توان حسگرهایی با قابلیت رصد عملكرد مغز تولید كرد و در نهایت امكان شناسایی و درمان بیماری‌هایی نظیر افسردگی فراهم می‌شود. 

استاد رشته بیوشیمی دانشگاه كالیفرنیا خاطرنشان كرد: حسگرهای عصبی می‌توانند سلول‌های مغز را رصد و عملكرد آن را كنترل كنند. با ساخت چنین حسگرهایی مسیر شناسایی و درمان برخی بیماری‌ها نظیر افسردگی و اوتیسم هموار خواهد ‌شد.

 پروفسور پائول وایس، مدارك كارشناسی و كارشناسی ارشد خود را از موسسه تحقیقاتی ماساچوست (MIT) و دكتری را از دانشگاه كالیفرنیا در بركلی در رشته شیمی دریافت كرد.وی دوره پسا دكتری را در آزمایشگاه «بل» و دوره فرصت مطالعاتی را در مركز IBM گذراند. 

پروفسور وایس در سال 2009 همزمان مدیر موسسه سامانه‌های نانویی كالیفرنیا، استاد دانشكده شیمی و بیوشیمیایی دانشگاه UCLA شد و قبل از آن نیز استاد برجسته شیمی و فیزیك در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا بود.

پروفسور پائول وایس

تحقیقات وی در زمینه خواص فیزیكی، شیمیایی، مكانیكی، نوری و الكتریكی سطوح و ساختارها در مقیاس اتم متمركز شده است. این محقق همچنین روش‌های جدیدی برای توسعه قابلیت كاربرد ویژگی‌های شیمیایی میكروسكوپ‌های اسكن پروبی ارائه كرده و دارای تعدادی ثبت اختراع است و بیش از 200 مقاله از وی منتشر شده است. 

طرح پروفسور پائول وایس با عنوان «حد نهایی كوچك‌سازی» در بیست و نهمین جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش‌های بنیادی را از آن خود كرد.
ایسنا