صفحهٔ اصلي
گفتار
وزن كم در هنگام تولد و بهره مند نشدن از شير مادر ابتلا به بيماري هاي قلبي را افزايش مي دهد .
وزن كم نوزاد در هنگام تولد و بهره مند نشدن از شیر مادر برای مدتی طولانی، احتمال ابتلا به فشار خون و بیماری های قلبی- عروقی را در سنین بزرگسالی افزایش می دهد.وزن كم نوزاد در هنگام تولد و بهره مند نشدن از شیر مادر برای مدتی طولانی، احتمال ابتلا به فشار خون و بیماری های قلبی- عروقی را در سنین بزرگسالی افزایش می دهد.
به گزارش پایگاه اینترنتی تاپ سانته دات كام، تازه ترین تحقیقات دانشمندان در آمریكا كه این هفته منتشر شد نشان می دهد وزن كم در هنگام تولد و شیردهی كوتاه مدت مادر خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.
جذب بالای سی آر پی یا همان C-Reactive Protein كه نوعی پروتئین سنتز شونده در كبد است ابتلا به فشار خون مزمن و بیماری های قلبی-عروقی و بیماری های متابولیكی را در بزرگسالی افزایش می دهد. البته عوامل افزایش این نوع پروتئین هنوز مشخص نیست.
محققان با كار بر روی 6951 جوان 24 تا 32 ساله و مراجعه به پرونده پزشكی آن ها دریافتند سطح پروتئین سی- رئاكتیو كه یك عامل بیولوژیكی كلیدی فشار خون است به وزن هنگام تولد و مدت شیردهی مادر مرتبط است.
محققان مشاهده كردند وزن كم هنگام تولد به افزایش میزان پروتئین سی- رئاكتیو در سن بزرگسالی ارتباط مستقیم دارد و شیردهی طولانی مدت بر میزان آن موثر است.
سازمان بهداشت جهانی همواره تاكید كرده است شیر مادر غذای ایده آل برای نوزادان است و كلیه مواد لازم را برای رشد آن ها فراهم می كند. دارای آنتی بادی هایی است كه آن ها را در مقابل بیماری های رایج نظیر اسهال و ذات الریه كه دو عامل اصلی مرگ و میر نوزادان است مصون نگه می دارد.

واحد مركزی خبر