صفحهٔ اصلي
گفتار
۱۵ نكته در باره‌ی آسپیرین
دارو و فنـاوری

۱- نباید به كودكی كه تب دارد، آسپیرین داده شود. به خصوص اگر علایم آنفلوانزا یا آبله مرغان در او وجود داشته باشد. زیرا ممكن است باعث ایجاد حالتی جدی و كشنده به نام « نشانگان ری » شود. به همین علت مصرف آن در كودكان، در بسیاری كشورها قدغن شده است و جز در موارد خاص تجویز نمی‌شود.
۲- افرادی كه سابقه‌ی خونریزی معده دارند، نباید آسپیرین مصرف كنند. یكی از عوارض جانبی آن، ایجاد زخم یا خونریزی معده است. اگر پس از مصرف ، علامتی مبنی بر خونریزی معده دیدید، بلافاصله مصرف آن را قطع كنید و با پزشك خود تماس بگیرید.
۳- نوشیدن الكل هنگام مصرف آسپیرین، خطر بروز خونریزی معده را بالا می‌برد.
۴- با وجودی كه آسپیرین از داروهای بدون نیاز به نسخه است، مصرف آن برای جلوگیری از سكته، حتما تحت نظر پزشك باشد.
۵- اگر برای پیشگیری از حمله‌ی قلبی آسپیرین مصرف می‌كنید، باید در خوردن سایر مسكن‌ها ( مثل ایبوپروفن ) دقت كنید.
۶- در صورت بارداری، قبل از مصرف هر دارویی، از جمله آسپیرین ، با پزشك خود مشورت كنید.
۷- دارو را به مقدار توصیه شده با یك لیوان آب بخورید، مصرف همزمان آب با شیر یا غذا بهتر است و احتمال ناراحتی معده را كم می‌كند.
۸- انواع پوشش‌دار محافظ معده ( EC) را هرگز قبل از بلعیدن نجوید. این لایه برای محافظت معده است و اگر قبل از بلعیدن جویده شود، از بین خواهد رفت.
۹- یك نوع آسپیرین آهسته‌ی رهش نیز برای اثر گذاری طولانی‌تر ساخته شده است. این نوع قرص را هم نباید بجوید.
۱۰- همه‌ی داروها ( از جمله آسپیرین) را به صورت دربسته دور از رطوبت و گرما نگه دارید. قرار گرفتن آسپیرین در معرض رطوبت، باعث تجزیه‌ی آن و ایجاد بوی سركه‌مانند می‌شود.
۱۱- اگر به جراحی نیاز داشته باشید، حتما باید در مورد مصرف آسپیرین به جراح اطلاع دهید.معمولا لازم است مصرف آسپیرین مدتی قبل از انجام جراحی قطع شود چون احتمال خونریزی را بالا می‌برد.
۱۲- آسپیرین مانند همه‌ی داروها، عوارض جانبی‌ دارد؛ مدفوع سیاه خونی، سرفه‌خونی ، تهوع یا استفراغ ،مشكلات شنوایی، زنگ زدن گوش و معده درد. در صورت بروز این عوارض با پزشك در مورد ادامه‌ی مصرف آن مشورت كنید.
۱۳- آسپیرین با بعضی داروهای دیگر تداخل اثر دارد بنابراین قبل از مصرف آن با هر داروی دیگری، با پزشك خود مشورت كنید.
۱۴- خاصیت ضد انعقادی آسپیرین، باعث شد پزشكان به آن به چشم یك معجزه بنگرند. حتی در بعضی موارد به همه‌ی افراد بالای ۴۵ سال توصیه می‌شد روزانه یك عدد آسپیرین بچه بخورند تا احتمال بروز سكته در آنها كاهش یابد.
اما به تازگی مصرف روزانه‌ی آسپیرین ، برای همه‌ی افراد زیر سوال رفته است. محققان به ضررهای مصرف مدام آن ( مانند خطر خونریزی‌های داخلی) پی برده‌اند و نگران هستند شاید این ضررها ، منافع آن را زیر سوال ببرد، بنابر نتایج این تحقیقات، پزشكان به بیمارانی كه تا كنون سكته نكرده‌اند یا دچار حمله‌ی قلبی نشده‌اند، استفاده ‌ی روزانه از آسپیرین را توصیه نمی‌كنند اما برای افرادی كه سابقه‌ی سكته داشته‌اند یا به شدت در معرض آن هستند، استفاده‌ی روزانه از آسپیرین ، برای جلوگیری از سكته‌ی مجدد، توصیه می‌شود.
۱۵- فردریك بایر، بنیانگذار شركت داروسازی بایر، متولد سال ۱۸۲۵ در آلمان بود. او به دنبال شغل پدرش ، به نساجی و رنگرزی پارچه رو آوردو یك كارخانه‌ی نساجی به نام « بایـر» تاسیس كرد. در آن زمان برای رنگ‌كردن پارچه، از رنگ‌های طبیعی استفاده می‌شد اما آنها در كارخانه‌ی جدید خود، برای رنگرزی پارچه ، شروع به استفاده از رنگ‌های حاصل از مواد نفتی كردند.
این كارخانه بعد از چندی، با استخدام چند شیمیدان جوان ، شروع به فعالیت در زمینه‌های داروسازی كرد و توانست به غولی عظیم در داروسازی تبدیل شود. یكی از شیمیدان‌های جوان كارخانه‌ی بایر ، فلیكس هافمن بود. او برای رسیدن به یك داروی مسكن برای درمان آرتریت پدر خود، آزمایش‌های مختلفی روی مواد شیمیایی و ضایعات رنگی انجام داد. 
یكی از این مواد شیمیایی، استیل سالیسیلیك اسید بود كه چند سال قبل یك شیمیدان فرانسوی آن را كشف كرده بود. این بار هافمن جوان با تمركز روی خواص شفابخش این ماده، توانست به روش‌های ساخت جدیدی برسد و در نهایت این دارو به نام او به ثبت رسید. 
هر چند بعد از ثبت نام او به عنوان كاشف آسپیرین، اعتراض‌هایی صورت گرفت و محققان دیگری ادعا كردند كه پیش از هافمن به این كشف رسیده بودند اما در نهایت كارخانه‌ی بایر این محصول را در سال ۱۸۸۹ به نام تجاری «آسپیرین» رسما به ثبت رساند و این دارو در همه‌ی جهان معروف شد.
سلامت