صفحهٔ اصلي
گفتار
داروهای بویایی بی حسی جایگزین داروهای تزریقی در داندنپزشكی
پژوهشگران امریكایی از ابداع شیوه ای جدید برای بی حسی دندان در مطب دندان پزشكی خبر دادند كه در آن به جای استفاده از داروی تزریقی در لثه ، داروی بی حسی از طریق بینی تجویز می شود .واحد مركزی خبر به نقل از یونایتدپرس ، دكتر ویلیام فری در بیمارستان سنت پاول در ایالت مینه سوتا اعلام كرد این داروی بی حسی كه از طریق بینی با چكاندن قطره یا بصورت اسپری مورد استفاده قرار می گیرد ، از راه اعصاب محیطی صورت در قسمت آرواره از جمله دندانها جمع می شود .

به موجب نتایج این مطالعه كه در نشریه داروشناسی مولكولی انجمن شیمی امریكا منتشر شده است ، تجویز داروی بی حسی از طریق بینی ممكن است علم دندان پزشكی را متحول سازد و حتی كاربرد این شیوه به درمان دیگر موارد از جمله میگرن تعمیم یابد .

دانشمندان دریافته اند داروهای بی حسی لیدوكائین یا گزیلوكائین كه در این تحقیقات به داخل بینی موشهای آزمایشگاهی اسپری شد ، به سرعت به سمت اعصاب سه گانه انتقال یافت و با سرعت بیست برابر زودتر از انتقال به جریان خون یا مغز ، در دندانها ،‌آرواره و دهان موشها تجمع پیدا كرد .

دانشمندان همچنین برای تجویز داروهای بیهوشی منطقه بهتری را در ناحیه صورت در دست بررسی دارند . به گفته دانشمندان احتمالا نسل آینده شیوه های تزریق فوری و متمركز دارو ، در حفره های سینوسی صورت ، فضایی به اندازه توپ گلف كه زیر هر استخوان گونه قرار دارد ، آزمایش خواهد شد
واحد مركزی خبر