صفحهٔ اصلي
گفتار
زنان ، سكان سلامت را به دست می‌گیرند.
نگاهی بر شورای جهانی رهبران زن واهداف آن.شورای جهانی رهبران زن، شبكه‌ای است متشكل از رییس جمهوران و نخست وزیران فعلی و قبلی زن كه در سال 1999 به همت رییس جمهور وقت ایسلند، اولین زنی كه به وسیله‌ی انتخابات دموكراتیك در سال 1980 به ریاست جمهوری كشورش رسید، تاسیس شد.
هدف شورا تشویق به تلاش بیشتر رهبران بلند پایه‌ی زن برای انجام اعمال و اتخاذتصمیمات مشترك در سطح جهانی در مورد موضوعاتی است كه برای زنان اهمیت دارند. تقریبا همه‌ی زنانی كه نقشی در رهبری كشورهای خود داشته یا در شكل‌گیری سیاستگذاری‌ها حضور تعیین كننده داشته‌اند مثل خانم آنكلامركل ، كاندولیزا رایس، هیلاری كلینتون، بی‌نظیر بوتو و دیگران عضو این شورا بوده‌اند، البته مسایل مبتلابه زنان معمولا به شكلی بوده‌اند كه این رهبران بیشترین تمركز و توجه را درباره‌ی تبعیض‌های حقوقی، نابرابری‌های بهداشتی و فرهنگی معطوف داشته‌اند.
مثلا شاخص‌های جهانی نشان می‌دهند زنان بیش از گذشته و بیش از مردان مبتلا به بیماری‌های قابل پیشگیری می‌شوند. از سال 1985 درصد زنان آلوده به ویروس ایدز از 35 درصد به 45درصد مبتلایان افزایش یافته كه این رقم نیز به شكلی هشدار دهنده رو به افزایش است.
در حال حاضر 60 درصدافراد 15تا 24 ساله‌ی آلوده به ویروس ایدز را زنان تشكیل می‌دهند. هر چند این افراد بیشتر در كشورهای در حال توسعه‌ یا توسعه یافته‌ی آفریقا زندگی می‌كنند، ولی آمارهای جدید نشان می‌دهند كه با توجه به تغییرات الگوی سرایت و آلودگی ، كشورهای غربی نیز در مبارزه با گسترش بیماری به خصوص بین زنان موفق نبوده‌اند.
یكی از عوامل ابتلای بیشتر زنان به ویروس ایدز، استعداد بیولوژیكی برای سرایت ویروس است، ولی عامل كلیدی مسایل اجتماعی، رفتاری یا فرهنگی است كه همواره تحت تاثیر امنیت اقتصادی و بی‌عدالتی‌های قانونی قرار دارند.
یك نظام سلامت عادلانه و موثر می‌تواند كفه‌ی ابتلای زنان و دختران به بیماری‌های قابل پیشگیری را سبك‌تر كند. تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد با توجه به جا به جایی جمعیت در سطح جهان و گسترش ارتباطات دیگر سیاستگذاری‌های ملی حرف اول را نمی‌زند و در صورت عدم هماهنگی بین المللی مسوولان نهادهای بهداشت و سلامت هیچ  طرح ملی نمی‌تواند اثر بخشی لازم را داشته باشد. 
وزرای سلامت به عنوان رهبران نظام سلامت عمومی باید هسته‌ی مركزی ایجاد این نگرش به مساله‌ی سلامت زنان در سطح جهانی باشند.
اهداف شـورا
یكی از اهداف شورای جهانی رهبران زن ایجاد حكومت‌هایی با نگرش بهتر در مورد برابری جنسیتی و گسترش به كار گیری تجربه‌ی دموكراسی جهانی برای افزایش تعداد، تاثیر و نقش زنان رهبری كننده است.
برای تحقق این مهم ،شورا در سال 2004 با هدف ارتقای همكاری‌‌های استراتژیك برای سلامت بهتر و پیشرفت سیاست‌‌های حقوق بشری در سطح ملی و منطقه‌ای و بین‌المللی و گردهمایی وزرای زن بهداشت و سلامت را تشكیل داد.
این گردهمایی سالانه و هم زمان با جلسه‌ی مجمع جهانی سلامت در ژنو تشكیل می‌شود تا این وزرا در كشورهای مختلف با بحث و در میان گذاشتن نگرانی‌های مشترك بتوانند در مورد تحقق طرح‌های ملی و بین المللی سلامت زنان به صورت هماهنگ و موثر عمل كنند. جلسات این وزیران می‌تواند اقدامی عملی و موثر برای شكل دهی، تغییر یا اطلاع رسانی سیاست‌های بهداشت و سلامت از سطح ملی به سمت جهانی باشد.
ششمین جلسه‌ی سالانه‌ی وزرای زن بهداشت و سلامت در شهر ژنو كشور سوئیس در ماه مه سال جاری میلادی برگزار شد. در این گردهمایی با تمركز و توجه بر مسایل كلیدی سلامت زنان و بهداشت باروری، شورا و جلسه‌ی وزرای زن برنامه‌ی پنج ساله‌ای تحت عنوان ابتكار عمل جهانی وزرای زن بهداشت تدوین كردند.
هفته‌نامه سپیـد