صفحهٔ اصلي
گفتار
تولید نخستین واكسن پیشگیری از ابتلا به ایدز
پژوهشگران امروز پنجشنبه از دستاوردی بزرگ در علم پزشكی و تولید نخستین واكسن تجربی بیماری ایدز خبر دادند كه می تواند خطر ابتلا به این بیماری را كاهش دهد .


به گزارش واحد مركزی خبر به نقل از خبرگزاری فرانسه ، پژوهشگران تایلندی كه در مطالعاتی مشترك با دانشمندان امریكایی در این تحقیقات شركت داشته اند امروز با انتشار بیانیه ای اعلام كردند واكسن جدید می تواند تا سی و یك ممیز دو دهم درصد در كاهش خطر ابتلا به بیماری ایدز موثر واقع شود .

این بیانیه می افزاید : نتایج این مطالعات بیانگر گشایشی در تولید واكسن ایدز بشمار می رود زیرا این نخستین بار است كه واكسن تولیدی نشانه هایی را در پیشگیری از ابتلا به عفونت ایدز نشان داده است .

ارتش امریكا حمایت مالی این طرح تحقیقاتی را كه زیر نظر وزارت بهداشت عمومی تایلند و با همكاری گروهی از پژوهشگران امریكایی و تایلندی انجام شد، بر عهده داشته است .

دانشمندان تولید این واكسن را گشایشی بزرگ در دانش پزشكی در طول یك ربع قرن مبارزه با این بیماری توصیف كرده اند .

به گفته آنان این واكسن كه در چارچوب بزرگترین آزمایش تجربی بر روی بیش از شانزده هزار داوطلب آزمایش شده است ، خطر ابتلا به عفومت ایدز را تا تقریبا یك سوم كاهش می دهد .

پژوهشگران می گویند این یك پیشرفت بزرگ علمی محسوب می شود و امیدواریها را در زمینه تولید واكسن موثر در سطح جهان در آینده دوچندان كرده است . این واكسن در واقع با تركیب دو واكسن قدیمی تر تولید شده است . 
واحد مركزی خبر