صفحهٔ اصلي
گفتار
كبــد چــرب؛ بمب ساعتی در بدن انســـان
ورزش و كاهش وزن بهترین روش های درمان كبد چرب است.نشانه ها و علائم بیماری های مختلف به ما كمك می كند هر چه زودتر متوجه مشكل شویم و به فكر درمان آن باشیم ، اما زمانی كه بعضی از بیماری ها بدون علامت باشد، چطور؟ آن زمان چه كاری از دست ما ساخته است؟ 
بی شك ، بیماری ها و اختلالات متعددی وجود دارد كه بدون علامت بروز می كند و به همین دلیل ممكن است مدتی هم تشخیص داده نشود. كبد چرب هم یكی از همین بیماری هاست؛ بدون علامت، اما شایع و مهم. 
البته جالب است بدانید روش های درمان و پیشگیری از بروز كبد چرب هم خیلی سخت و پیچیده نیست. فقط باید كمی بیشتر به فعالیت های جسمی و رژیم غذایی تان توجه كنید.
كبــد، عضو مهمی است كه اگر به هردلیلی از كار بیفتد، خطراتی جدی فرد را تهدید می كند و ادامه زندگی بدون وجود آن ممكن نیست. دكتر ناصر ابراهیمی دریانی ، فوق تخصص بیماری های گوارش و كبد در گفت وگو با جام جم در باره ی كبد و وظایفی كه این عضو حیاتی برعهده دارد، توضیح می دهد: 
سنتز یا ساخت فاكتورهای انعقادی همگی در كبد انجام می شود، به غیر از فاكتور شماره ۸ .علاوه براین، سنتز هورمون ها و متابولیسم اغلب داروها نیز از جمله وظایفی است كه كبد برعهده دارد و همینطور سنتز آلبومین كه پروتئین اساسی بدن به حساب می آید نیز در كبد صورت می گیرد.
وی با اشاره به وظیفه ی سم زدایی از بدن كه بر عهده كبد است، ادامه می دهد: بیماران مبتلا به سیروز كبدی كه كبدشان از كار افتاده است ،در مراحل پایانی به كما می روند؛ زیرا كبد دیگر نمی تواند وظیفه سم زدایی را به درستی انجام دهد و در نتیجه میزان مواد سمی مانند آمونیاك در خون فرد افزایش یافته و بر مغز تاثیر می گذارد.
كسانی كه عمل جراحی انجام می دهند و كیسه صفرا را بر می دارند نیز تصور می كنند دیگر صفرا در بدن شان تولید نمی شود. در صورتی كه این فوق تخصص بیماری های گوارش چنین باوری را اشتباه می داند و می گوید: وظیفه كیسه صفرا فقط ذخیره كردن صفرا ست و كبد كار ساخت صفرا را بر عهده دارد.
همچنین باید به این نكته هم توجه داشته باشیم اگر صفرا تولید نشود، نه تنها چربی جذب نمی شود كه حتی جذب ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین های D، K،A  و E هم مختل می شود؛ پس ساخت صفرا هم  یكی دیگر از وظایفی است كه كبد برعهده دارد. با این توضیحات مشخص میشود باید بیشتر از اینها مراقب این عضو مهم بدن باشیم و كمی بیشتر به آن توجه كنیم.

كبــد چــرب چیست؟ 
یكی از شایع ترین بیماری های كبدی، هم اكنون بیماری كبد چرب است كه افراد زیادی را درگیر خود ساخته است. دكتر ابراهیمی دریانی با اشاره به این كه كبد چرب اغلب بدون علامت رخ می دهد و در مراحل اولیه علامت خاصی ندارد، می گوید: این بیماری مانند یك بمب ساعتی است كه می تواند در بدن افراد وجود داشته باشد و به همین دلیل آنها هم باید بیشتر به این موضوع توجه كنند. كبد چرب كه به معنای تجمع چربی در كبد است، طی سه مرحله پیش می رود.

در مرحله اول این بیماری به گفته استاد علوم پزشكی تهران فقط چربی در كبد جمع می شود، ولی در صورتی كه فرد به این وضعیت اهمیتی ندهد، كم كم به سمت مرحله ای می رود كه علاوه بر اضافه شدن چربی در كبد، التهاب نیز رخ می دهد.
وی با اشاره به این مطلب توضیح می دهد: این مرحله ی پیشرفته ای است و متاسفانه ۲۰ درصد كسانی كه دچار این وضعیت می شوند اگر توجه كافی نداشته باشند، طی چند سال آینده ممكن است دچار سیروز كبدی شوند؛ به این معنی كه كبدشان از كار می افتد و به پیوند كبد نیاز خواهند داشت.

چه كسانی بیشتر در معرض خطر هستنـد؟
همان طور كه گفته شد، كبد چرب بیماری است كه در این دوران و با توجه به وضع تغذیه و تحرك افراد بیشتر به چشم می خورد . البته در این میان كسانی هم هستند كه خطر بروز این بیماری بیشتر تهدیدشان می كند.
دكتر ابراهیمی دریانی دراین باره می گوید: كسانی كه چـاق هستند یا دیابت دارند یا دچار مشكل افزایش چربی های خون و به خصوص بالابودن میزان تری گلیسیرید هستند، بیشتر از دیگران در معرض این مشكل قرار خواهند داشت و خطر كبد چرب آنها را بیشتر تهدید می كند.
البته به گفته این فوق تخصص گوارش، امروزه ثابت شده چاقی شكمی بیشتر از چاقی یكدست می تواند احتمال بروز این بیماری را افزایش دهد. به عبارتی ، افرادی كه در ناحیه شكم دچار مشكل چاقی هستند، بیشتر در معرض خطر كبد چرب قرار دارند. به همین دلیل هم اندازه گیری دور شكم و باسن اهمیت ویژه ای دارد؛ زیرا هر چه این اندازه بیشتر باشد، به همان نسبت خطر كبد چرب هم وجود دارد.

مراقب كبــدچـرب باشید.
متاسفانه آن طور كه مطالعات و نتایج تحقیقات نشان می دهد،۲۸ درصد نوجوانان ما چاق هستند و اضافه وزن دارند كه همین مساله می تواند هشدار و نشانه ای باشد برای افزایش بیمارن مبتلا به كبد چرب در آینده ای نه چندان دور.
دكتر ابراهیمی دریانی با اشاره به این مطلب توضیح می دهد: كبد چرب اغلب بدون علامت بروز می كند و به همین دلیل معمولا زمانی كه برای مشكل دیگری آزمایش خون می دهیم، ممكن است متوجه بالا بودن آنزیم های كبدی شویم.
در این مواقع معمولا افراد نگران بیماری هپاتیت می شوند اما پس از سونوگرافی و انجام آزمایش مشخص می شود بیماری آنها كبد چرب است. بنابراین كبد چرب، بیماری بدون علامتی است كه به كمك سونوگرافی و انجام آزمایش های خونی تشخیص داده می شود.

ورزش و كاهش وزن را فراموش نكنیـد.
زمانی كه مشخص شد فردی دچار كبد چرب شده است، مسلما باید به فكر درمان و برطرف كردن مشكل بود. دكتر ابراهیمی دریانی با بیان این كه برای درمان كبد چرب دو راه اصلی وجود دارد، توضیح می دهد: كاهش وزن و ورزش كردن، ۲ شیوه ی درمانی است كه برای بیماران مبتلا به كبد چرب استفاده می شود. 
به همین دلیل همیشه توصیه می شود حداقل ۲۰ دقیقه در روز ورزش كنید، به طوری كه نفسهایتان تند تر از حالت عادی شود، به این معنی كه پیاده روی معمولی و آرام برای رسیدن به این هدف كافی نیست.
علاوه براین والدین هم باید سعی كنند از همان دوران كودكی و نوجوانی بچه ها را به مصرف غذاهای پرچرب ، فست فودها ، چیپس ، پفك ، نوشابه های گازدار و موادی از این دست علاقمند نسازند. ازطرفی هم برخی پدر و مادرها تصور می كنند هر چه فرزندشان تپل تر و چاق تر باشد، بهتر و دوست داشتنی تر است. در حالی كه این استاد دانشگاه تاكید می كند هر چه بچه ها چاق تر و بخصوص دچار چاقی های شكمی باشند، خطر ابتلا به كبد چرب هم بیشتر می شود و به همین دلیل خانواده ها باید مراقب این موضوع باشند.
بنابراین تغییر سبك زندگی و برطرف كردن علت زمینه ای بروز بیماری می تواند در درمان آن موثر باشد. علاوه براین ، مصرف خودسرانه داروها با هدف بهبود بیماری نیز به هیچ عنوان تایید نمی شود و به گفته پزشكان برای درمان حتما باید طبق نظر پزشك معالج رفتار كرد.
دكتر ابراهیمی دریانی در نهایت توصیه می كند افراد همیشه به فكر حفظ وزن ایده آل باشند و از پرخوری و به خصوص مصرف چربی ها و شیرینی ها به مقدار زیاد اجتناب كنند. 
سلامت - جــام جـم