صفحهٔ اصلي
گفتار
نوشيدن قهوه خطر ابتلا به آلزايمر را كاهش مي دهد.
افراد ميان سال كه به ميزان متوسطي قهوه مي نوشند از خطر بروز آلزايمر در خود مي كاهند.افراد ميان سال كه به ميزان متوسطي قهوه مي نوشند از خطر بروز آلزايمر در خود مي كاهند.
مطالعه محققان علوم پزشكي در فنلاند و سوئد نشان مي دهد كساني كه در ميان سالي قرار دارند و بين سه تا پنج فنجان قهوه در روز مي نوشند ، خطر ابتلا به زوال مغزي و آلزايمر را به ميزان شصت تا شصت و پنج درصد در زندگي بعدي خود كم مي كنند.
دكتر ميليا كيول پلتو استاد دانشگاه كوئوپيو در فنلاند و موسسه كارولينسكا در سوئد و همكارانش در مصاحبه با خبرگزاري فرانسه اعلام كردند با همكاري موسسه سلامت ملي فنلاند در هلسينكي و مطالعه بر روي يك هزار و چهارصد و نه فرد به مدت دو دهه به اين نتايج دست يافته اند.
وقوع بيماري آلزايمر تا درصد بالايي بعد از شصت سالگي رخ مي‌دهد. علائم اين بيماري با از دست دادن قدرت حفظ اطلاعات بخصوص حافظه موقت در دوران پيري آغاز شده و به تدريج با از دست دادن قدرت تشخيص زمان، افسردگي، از دست دادن قدرت تكلم، گوشه گيري و سرانجام مرگ در اثر ناراحتي‌هاي تنفسي به پايان مي‌رسد. مرگ پس از پنج تا ده سال از بروز علائم اتفاق مي‌افتد، اما بيماري چند سال قبل از ظهور علائم آغاز شده است.
شبكه‌خبر