صفحهٔ اصلي
گفتار
پیشگیری از شایع‌ترین بیماری‌های حاد شیرخواران با شیر مـادر.
كلینیك كودكـانشایع‌ترین بیماری‌های حاد دوران شیرخواری و كودكی، عفونت‌‌های دستگاه گوارشی، تنفسی و بیماری‌‌های تب‌دار هستند كه با تغذیه با شیر مادر، در پیشگیری از بروز یا وقوع عوارض آنها تاثیر بسزایی دارد.
در شرایط نامساعد، عفونت‌های گوارشی( اسهال)، كم‌آبی و پرهیز‌های غذایی شیرخواران رامستعد ابتلا به سوء تغذیه می‌كند و این مساله خود موجب تضعیف سیستم ایمنی و در نهایت ابتلای بیشتر به عفونت می‌شود. 
در چنین شرایطی، شیرخواران دچار كاهش رشد و تاخیر در تكامل شده و در معرض خطر مرگ قرار می‌گیرند. تاثیر شیردهی در پیشگیری و كاهش شدت بیماری‌های اسهالی در كشورهای در حال توسعه و علیه برخی بیماری‌های خاص روده‌ای كاملا ثابت شده است.
شیرمادرخواران به مرابت كمتر از بچه‌‌هایی كه از شیرگاو یا شیر مصنوعی تغذیه می‌كنند، دچار اسهال می‌شوند ضمن اینكه تغذیه با شیر مادر از لحاظ تركیب مناسب آن باعث تامین آب كافی و مانع دهیدراتاسیون وهیپرناترمی می‌شود. از طرف دیگر وقتی شیرخوار دچار هر نوع عفونت از جمله عفونت گوارشی یا تنفسی می‌شود، دچار بی‌اشتهایی شده و از خوردن غذا امتناع می‌كند ولی تمایل او به گرفتن پستان و تغذیه باشیر مادر بیشتر و در نتیجه بهبودی او تسریع می‌شود.
مطالعه‌های انجام شده در كشورهای صنعتی كه مورد تایید مجامع علمی نیز قرار گرفته، نشان دهنده‌ی اثر پیشگیری كننده شیردهی در برابر عفونت‌ها است به طوری كه در تغذیه با شیر مادر ابتلا به اسهال به میزان ۳ تا ۴ برابر و كمتر از تغذیه‌ی مصنوعی است.
از علل اسهال در شیرخواران حساسیت‌های غذایی ومهم‌ترین آنها حساسیت به پروتئین شیر گاو است كه در موارد شدید حتی در صورت مصرف شیر گاو توسط مادری كه خود به فرزندش شیر می‌دهد، می‌تواند موجب بروز اسهال در ۶ ماه اول عمر شیر خوار شود.
بدیهی است مصرف غذاهای حساسیت‌زای دیگر توسط شیرخوار یا حتی مادر شیرده نیز گاه باعث بروز اسهال، استفراغ، دل درد و بثورات جلدی در كودك می‌شود. لازم به ذكر است مدفوع شیرخوارن به طور طبیعی ممكن است شل، آبكی و دانه دانه، زرد یا حتی سبز و مكرر اما در حجم كم باشد.
دفعات اجابت مزاج در این شیرخواران ممكن است به تعداد دفعات شیرخوردن یا برعكس یك نوبت در هر ۷ تا ۱۴ روز باشد.در برخورد با كودكان مبتلا به اسهال، تغذیه‌ی مكرر و به دلخواه شیرخوار با شیر مادر باید ادامه یابد و برای جبران كم آبی از محلول O.R.S نیز استفاده شود.
دركودكان بالای ۶ ماه دادن غذاهای معمولی كه مصرف می‌شده نیز باید ادامه یابد تا از كم‌آبی و سوء تغذیه پیشگیری شود. حتی پس از بهبود نسبی اسهال، دادن غذا و شیر مادر باید افزایش یابد. به هر حال قطع مصرف غذا و به خصوص ندادن شیر مادر به كودك اقدامی نادرست است كه باعث ادامه‌ی اسهال و سوء تغذیه می‌شود.
دكتر محمد اسماعیل مطلق
مدیر كل دفتر سلامت جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت.