صفحهٔ اصلي
گفتار
آسم چیست؟
راهنمایی برای تنفس بهتـر و آسـانتربیماری آسم یك بیماری ریوی مزمن است كه در آن به علت تنگی مجاری هوایی نفس كشیدن مشكل می‌شود.عوامل متعددی سبب بروز حملات آسم می‌شوند كه از آن جمله می‌توان به حساسیت‌ها، عفونت‌ها و تغییرات آب و هوایی اشاره كرد.
آسم سبب بروز خس خس، تنگی نفس و گاهی درد قفسه‌ سینه و سرفه می‌شود . سرفه‌ها معمولا در شب و یا صبح زود اتفاق می‌افتد. اگر چه آسم در همه‌ی سنین ممكن است ایجاد شود اما معمولا از دوران كودكی شروع می‌شود.

چگونه می‌توان آسم را كنترل كرد؟
یك برنامه منظم عملی طرح ریزی كنید. این برنامه به شما كمك می‌كند تا وقتی علایم آسم بروز كرد یا علایم آسم شما بهبود پیدانكرد چه كاری انجام دهیدو حتی به شما كمك می‌كند كه چه زمان باید به پزشك مراجعه كنید. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی كه یك برنامه منظم را پیگیری می‌كنند كمتر به مراكز اورژانس مراجعه كرده و كمتر مبتلا به مشكلات جدی می‌شوند. شما می‌توانید به كمك پزشك خود برای كنترل بهتر آسم برنامه‌ منظمی طرح ریزی كنید.
اول اینكه بدانید چه عواملی سبب تشدید آسم در شما می‌شود و یاد بگیرید چگونه از عوامل ایجاد كننده آسم اجتناب كرده و یا با آن عوامل سازگاری پیدا كنید. یاد بگیرید كه به نحو صحیح و منظم داروهایتان را مصرف كنید. در صورتی كه از داروهای استنشاقی استفاده می‌كنید باید نحوه‌ی استفاده از این داروهای استنشاقی را در مطب پزشك تمرین كنید. در صورتی كه از داروهای كنترل كننده‌ی آسم به مدت طولانی استفاده می‌كنید آنها را روزانه مصرف كنید و طبق دستور پزشك داروهایتان را مصرف كنید.

چگونه بفهمم كه بیماری من تحت كنترل است؟
بهترین و ساده‌ترین راه برای اینكه بدانید آیا آسم شما تحت كنترل قرار گرفته یا نه، پاسخ به این سووالات است. 
* آیا شما از داروهای سریع‌الاثر استنشاقی بیش از ۲ بار در هفته استفاده می‌كنید؟
* آیا در یك ماه بیش از ۲ بار هنگام شب به دلیل وجود علایم آسم از خواب بیدار می‌شوید؟
* آیا هر ماه بیش از یك قوطی از داروی استنشاقی سریع‌الاثر استفاده می‌كنید؟

اگر پاسخ شما به همه‌ی این سووالات « نه» باشد، نشان دهنده‌ی این است كه بیماری شما خوب كنترل شده است. اگر پاسخ شما به هر یك از این سووالات  « بله» است، در این صورت با پزشك خود مشورت كنید.

چگونه بفهمم كه در خطر حمله‌ی آسم هستم یا خیر؟
باید مراقب عواملی باشید كه سبب تشدید بیماری شما می‌شود و از آنها دوری كنید.
در صورتی كه در زمان‌های خاصی درسال بیماری شما تشدید شود ( مثلا فصولی كه هوا بسیار آلوده استیا هنگام بهار كه گرده افشانی انجام می‌شود) باید در این زمان‌ها بیشتر مراقب خود باشید.
در صورتی كه جواب شما به دو سوال « بله» است یا نتایج آزمون‌های عملكرد ریه‌ی شما مختل است، شما در معرض خطر حملات آسم هستید. باید بین ویزیت‌ها بتوانید با كنترل مداوم نشانه‌ها، عوامل تشدید كننده و استفاده از داروهای استنشاقی آسم خود را تحت كنترل داشته باشید.

چه توصیه‌های درمانی برای من داریـد؟
درمان آسم به نوع آسم بستگی دارد. شما همراه با پزشك خود باید با هم برای بهترین نوع درمان تصمیم ‌گیری كنید. 
داروهای سریع الاثر استنشاقی زمانی استفاده می‌شوند كه شما مبتلا به خس خس سینه یا سایر علایم آسم باشید. این داروها سریع عمل می‌كنند اما نبایدزیاد مصرف شوند مگر در افرادی كه درست قبل از انجام ورزش به آن نیاز داشته باشند.
در مورد نحوه‌ی استفاده از این داروها با پزشك خود صحبت كنید. در آسم دایمی توصیه می‌شود كه بیماران از داروهای كنترل كننده در دراز مدت  استفاده كنند كه باید روزانه مصرف شوند.

چه زمانی به پـزشك مراجعـه كنـم؟
داشتن یك برنامه‌ی منظم، به شما كمك می‌كند تا بدانید چه موقع باید به پزشك مراجعه كنید. برای بررسی‌های دقیق ‌تر باید سالی یك بار و اگر از داروهای كنترل كننده‌ی آسم به مدت طولانی استفاده می‌كنید حداقل ۲ بار در سال به پزشك مراجعه كنید. بهتر است این مراجعات ، ابتدا و آخر سال یعنی موقعی باشند كه معمولا حملات آسم بیشتر است.

منبع : How to breathe easier if you have asthma.American Family Physician،May1،
2009
ترجمه: مژگان كریمی- نوین پزشكی