صفحهٔ اصلي
گفتار
توصيه محققان به ورزش در مبتلايان به پوكي استخوانمحققان علوم پزشكی به مبتلایان به پوكی استخوان و شكستگی های ستون فقرات توصیه كردند برای بهبود ، به ورزش بپردازند.محققان در كنگره جهانی پوكی استخوان ، آرتریت و بیماری های استخوان و مفاصل كه در سویل اسپانیا برگزار شد اعلام كردند .
ورزش كردن ، سقوط ، شكستگی دوباره ، درد را در بیماران یاد شده كاهش می دهد و كیفیت زندگی آنان را افزایش می دهد.
دكتر لورا گیانگریگوریو و همكارانش در دانشگاه واترلوی كانادا اعلام كردند پزشكان بهتر است به این دسته از بیماران ، ورزش های متناسب با شرایط آنها را توصیه كنند و آنها را از بی تحركی ، بازدارند.
به گزارش پایگاه خبری یورك الرت در اینترنت ، به طور كلی ، جز در موارد بسیار استثنایی ، ورزش به همه افراد در همه سنین ، متناسب با شرایط آنها ، توصیه می شود.
پوكی استخوان عارضه ای است كه با بالا رفتن سن به وجود می آید ، در نتیجه از استحكام بافت و املاح استخوانی كم شده و از مقاومت آن كاسته می شود.
استخوان انسان در دوران كودكی از خاصیت ارتجاعی برخوردار است و تحمل فشار زیاد را دارد و به تدریج سفت و محكم می شود ، این مسئله در سن 20 سالگی به اوج خود می رسد ، بین سن 20 تا 35 سالگی استحكام استخوان ها به همان قوت باقی می ماند.
به همین دلیل ضربات شدید ، مثل تصادفات می تواند منجر به شكستگی استخوان شود.اما از این سن به بعد ، به تدریج و با سرعتی كم ، از تراكم استخوان ها كم شده و با بالارفتن سن ، پوك می شوند.
در زنان، بعد از سن یائسگی به علت توقف ترشح هورمون های زنانه و نقش مهم این هورمون ها در استحكام استخوان ها ، شیوع پوكی استخوان زیادتر می شود.
به طور تقریبی و با احتمال زیاد همه ما در معرض پدیده ناخوشایند پوكی استخوان قرار داریم.افراد مسن در معرض ابتلای بیشتری قرار دارند.
عارضه پوكی استخوان در نزد خانم ها بعد از سن یائسگی بسیار شایع و زنان ، بیش از مردان به پوكی استخوان مبتلا می شوند ، به ویژه اگر یائسگی زودرس در خانم ها ایجاد شده باشد.
تحرك بدنی و ورزش ، باعث استحكام استخوان ها در هر سنی می شود. عدم تحرك و استراحت زیاد باعث تحلیل و پوكی سریع استخوان ها می شود و شكستگی استخوانی را بیشتر می كند.
گاه پوكی استخوان در برخی ازخانواده ها بیشتر دیده می شود. همچنین در بعضی از نژادها مثل بعضی از نژادهای آسیایی این پوكی بیشتر است.
تغذیه ، نقش مهمی در پوكی استخوان به عهده دارد. افرادی كه كلسیم كافی در رژیم غذایی آنها وجود ندارد و یا ویتامینDكافی دریافت نمی كنند، در معرض ابتلا بیشتری هستند.
همچنین نتایج حاصل از مصرف سیگار و قهوه زیاد هم ، در پوكی استخوان ثبت شده است.كسانی كه خود سیگار می كشند، یاهمنشین سیگاری هاهستند، در معرض پوكی استخوان زودرس قراردارند و زنانی كه سیگارمی كشند، دچار پوكی استخوان شدیدتری هستند.
استفاده طولانی از كورتن ها و یا داروهای ادرارآور، می تواند باعث پوكی استخوان شود. البته قابل ذكر است كه مصرف یك یا چند آمپول كورتن در سال چنین اختلالی را ایجاد نمی كند.
افرادی كه از بعضی اختلالات هورمونی مشخص رنج می برند ، مثل پركاری تیروئید وپارا تیروئید، كم كاری غددجنسی و بیماری كوشینگ در معرض ابتلای بالاتری به پوكی استخوان هستند.
واحد مركزی خبر