صفحهٔ اصلي
گفتار
ورزش در دوران بارداري به رشد مغز جنين كمك مي‌كند .پژوهشگران اعلام كردند ورزش در دوران بارداری به رشد مغز جنین كمك می‌كند.
الیس لابونته-لموینه سرپرست این تحقیقات در دانشگاه مونترال گفت پژوهشگران در این تحقیقات با بررسی شرایط سلامت 18 زن باردار و جنین‌های آنها در دوره‌ای 10 روزه، دریافتند ورزش مادر در دوران بارداری رشد مغز جنین را تسریع می‌كند.
10 نفر از زنان باردار در دوره تحقیقات سه روز در هفته به مدت 20 دقیقه تمرین‌های مناسب برای قلب و عروق را با شدت متوسط انجام دادند. این تمرین‌ها پیاده‌روی، دویدن آهسته، شنا و دوچرخه سواری را شامل می‌شدند.
پژوهشگران با استفاده از ثبت الكتریكی فعالیت‌های مغز (EEG) میزان فعالیت‌های مغز جنین هشت تا 12 روزه را اندازه گرفتند. تمركز در این تحقیقات بر توانایی جنین در تشخیص صداهای جدید بود.
لابونته-لموینه گفت در پایان دوره تحقیقات، مغز جنین زنان بارداری كه ورزش كرده بودند فعال‌تر بود و جنین می‌توانست با كمترین تلاشی صدای جدید را تشخیص دهد.وی افزود این توانایی كودك در دوران بعدی زندگی وی به توانایی زبانی تغییر حالت می‌یابد.
لابونته-لموینه تصریح كرد ورزش كردن مادر در دوران بارداری احتمالا روند موسوم به هرس سیناپسی-- روندی كه در آن سلول‌ها و اتصالات عصبی اضافی از بین می‌روند-- را تسریع و به رشد مغز كمك می‌كند.
به گزارش پایگاه اینترنتی «هلث-دی نیوز»، نتایج این تحقیقات روز یكشنبه در جلسه سالانه «انجمن علم عصب‌شناسی» در سن دیگو ارائه شد.
واحد مركزی خبر