صفحهٔ اصلي
گفتار
با قوی ترین ضد اشتهای گیاهی آشنا شوید .
به تازگی یك داروی گیاهی دریایی با میزان زیادی ویتامین و مواد معدنی كه به كاهش وزن و پیشگیری از سرطان كمك می كند، كشف شده است.محمد زاده استاد یار دانشكده علوم تغذیه و رژیم شناسی دانشگاه تهران گفت: اسپیرولینا (جلبك دریای تیره) حاوی حدود 70 درصد پروتئین است و به همین دلیل احساس گرسنگی را از بین برده ومانند یك ضداشتها عمل می‌كند.
وی افزود:تركیبات دیگر این جلبك مانند تریپتوفان در بدن به" ویتامین آ" تبدیل شده كه  برای پوست بسیار مفید  می باشد. پروتئین‌ها باعث افزایش سرعت ارسال احساس سیری به مغز می‌شوند و در نهایت باعث كنترل وزن می شوند. 

محمد زاده اظهار كرد:اسپرولینا سرشار از اسیدهای چرب ضروری و پُلی‌ساكاریدها می‌باشد و می‌تواند میزان قند خون را كنترل كند. بعد از مصرف روزانه 2 گرم اسپیرولینا به مدت 2 ماه می توان قند خون را كاهش داد. 
وی اذعان داشت: اسپرولینا حاوی آنتی اكسیدان هایی است كه سیستم ایمنی بدن را تقویت و از سلول ها محافظت می كند،از این رو در هنگام سرما خوردگی می توانید از آن استفاده كنید.
 
محمد زاده ادامه داد: اسپرولینا منبعی مناسب برای جذب كلسیم و منیزیم است و آهن موجود درآن برای افراد كم خون مفید است. 
این استاد یار دانشگاه تهران افزود:اسپرولینا سرشار از بتاكاروتن (پیش ساز ویتامین آ) است و به همین علت موجب تسریع برنزه شدن پوست و افزایش ماندگاری آن می شود اما نمی تواند مانع آفتاب سوختگی و اثرات منفی اشعه ماورای بنفش شود. 
محمد زاده تاكید كرد:اسپیرولینا به صورت پودر، قرص و كپسول در داروخانه ها موجود می باشد، البته پودر آن بهتر است زیرا به سرعت جذب بدن می شود. 
وی ادامه داد: بهترین شیوه‌ مصرف قرص‌ها 3 تا 5 گرم (ترجیحاً صبح) به مدت 1 تا 3 ماه است. اگر می‌خواهید مصرف طولانی‌مدت داشته باشید بهتر است تحت‌نظر پزشك باشید.
گفتنی است؛ اسپرولینا علائمی نظیر نفخ ،سردرد و مشكلات پوستی را به همراه دارد كه با مراجعه به پزشك مربوطه قابل درمان است.
افكار نیـوز