صفحهٔ اصلي
گفتار
فیتوتون (Phytoton)تقویت كننده‌ی حافظه، قدرت یادگیری و تمركز حواس درافراد مسن و میانسال، برطرف كننده‌ی علائم آترواسكلروتیك عروق مغزی مانند سرگیجه، آلزایمر و برطرف كننده‌ی ناتوانی و كمبود میل جنسی در زن ومرد.
بطور كلی ضعف و ناتوانی جسمی در سنین سالمندی یكی از مشكلات و شكایات عمده‌ی انسان‌ها در جوامع مختلف بوده، به خصوص در جامعه‌ی ما كه اكثر افراد در سنین بازنشستگی، بازهم به فعالیت‌های مختلف حرفه‌ای و جسمی خود مشغول می‌باشند لذا با توجه به آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. معمولا اكثر افراد مسن همراه با ضعف، كم توانی جسمی و جنسی، دچار درجاتی از ضعف حافظه، ناآرامی روحی می‌گردند.
دراین صورت فرآورده‌ای مطمئن و بدون عوارض جانبی كه بتواند در دراز مدت مورد مصرف قرار گرفته و كلیه‌ی مشكلات این گونه افراد را نیز برطرف نماید بسیار حائز اهمیت خواهد بود.
گیاهانی همچون جین سینگ و جینكگوبیلوبا از جمله گیاهانی هستند كه همواره از جهت تقویت قوای جسمی، روحی و جنسی مورد توجه بوده‌اند. جین سینگ از یك لغت یونانی به معنی درمان كننده‌ی تمام بیماری‌‌ها( Panakos) گرفته شده است. شواهد مستند نشان می‌دهند كه گیاه جین سینگ دارای آثار متعدد فارماكولوژیكی از جمله اثر ضد خستگی( تقویت‌ كننده قوای جسمی و فكری) می‌باشد و به تمركز حواس كمك می‌نماید.
ازطرف دیگر عصاره‌ی جینكگوبیلوبا دارای خاصیت افزایش دهنده‌ی قدرت حافظه بوده و معلوم شده است كه این عصاره می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای حافظه‌ی كوتاه مدت را افزایش داده و اعمال ادراكی مغزی را فزونی بخشد.
مصرف توام این دو عصاره اثر تشدیدكننده روی اعمال مغزی انجام داده و با توجه به اینكه عصاره‌ی جینكگوبیلوبا قادر است گردش خون مغزی را افزایش دهد بااین اثر، اعمال مغزی را تقویت می‌نماید.افزون براین جین سینگ آترواسكلروز را كاهش داده و فشار خون را متعادل می‌سازد.
با مصرف این عصاره‌ها مقاومت بدن در مقابل استرس زیاد شده و میزان ترشح واسطه‌های شیمیایی مغز تنظیم می‌گردد. مواد موثره‌ی این دو گیاه، ناتوانی و كمبود میل جنسی را در مرد و زن نیز بهبود می‌بخشد و با افزایش دادن گردش خون در اعضاء جنسی، بهداشت جنسی را در وضعیت مناسب قرار داده و رضایت جنسی را بدون عوارض جانبی مانند سردرد، تهوع، اختلالات گوارشی، درد سینه، سرگیجه یا تغییراتی در فشار خون فراهم می‌سازد.
قابل ذكر است كه ناتوانی جنسی و كاهش تمایلات جنسی در بیمارن دیابتیك بسیار شایع است.از طرفی جین سینگ به علت دارا بودن ماده‌ای بنام پاناسن ( پپتیدو گلیكان) كه با خواص انسولین است، موجب كاهش قند خون در بیماران دیابتی می‌شود.
ضمنا جین سینگ فعالیت حركتی را افزایش می‌دهد و برروی محور هیپوتالاموس- هیپوفیز و غدد فوق كلیوی اثر می‌گذارد.همچنین نشان داده شده است كه ساپونین‌های جینسیگ به طور قابل ملاحظه‌ای ACTH و كورتیكوستروئید‌های پلاسما را افزایش می‌دهد كه این اثر از طریق افزایش CAMPدر غدد فوق كلیوی و سپس ترشح ACTH ، سنتز كورتیكوستروئید را تشدید می‌كند.
مركز تحقیق و توسعه‌ی شركت گل‌دارو در راستای كمك به گروه‌های مختلف اجتماع و اهمیتی كه برای سلامتی و ارتقاء كیفیت زندگی افراد مسن و با تجربه قائل می‌باشد نسبت به فرمولاسیون فراورده‌ای از ۲ عصاره‌ی گیاهی نامبرده با نام كپسول فیتوتون اقدام و پس از طی مطالعات بالینی آن را به كلینیك عرضه نمودهاست. هر كپسول فیتوتون حاوی 100 میلی گرم عصاره‌ی خشك جین سینگ ( محتوی 4٪ حین سینوزیدها) و 60 میلی گرم عصاره‌ی خشك جینكگوبیلوبا ( محتوی 24٪ جینكو فلاونوئیدها) می‌باشد.
منبع: نـوین پـزشكی( شماره‌ی ۴۵۲)