صفحهٔ اصلي
گفتار
سم‌زدایی كبد با چای زردچوبه


 به دلیل مواد شیمیایی و آفت‌كش‌ها در مواد غذایی و محیط زیست، كبد به مرور زمان غرق در مسمومیت می‌شود. مسمومیت كبد معمولا با سر درد، سوء هاضمه، نفخ شكم، افزایش وزن، لكه‌های كبدی، سوزش سر دل و مشكلات كیسه صفرا همراه است.مطالعات نشان می‌دهد كه چای زردچوبه، یكی از مهمترین روش‌های سم‌زدایی از كبد است.

این ماده، كیسه صفرا را تحریك می‌كند و سبب تولید صفرا می‌شود. كبد از مایع صفرا برای سم‌زدایی استفاده می‌كند.
زردچوبه گیاهی از خانواده زنجبیل است و در برخی از كشورها مانند هند، بیشترین كاربرد را دارد. رنگ زرد زردچوبه به دلیل ماده‌ای به نام كوركومین است كه سبب تحریك صفرا می‌شود. معمولاً برای تهیه چای زردچوبه از زردچوبه تازه، زنجبیل تازه، فلفل سیاه، دارچین، شیر نارگیل و عسل استفاده می‌شود كه هر یك خواص فوق‌العاده‌ای دارند.
1-زردچوبه تازه: دارای خواص ضد التهابی قوی است و می‌تواند به درمان اختلالات گوارشی، رفع تهوع و گاز روده كمك كند.
2-زنجبیل تازه: به همراه زردچوبه، بهترین تركیب برای كمك به التیام درد مفاصل و درمان مشكلات تنفسی است.
3-فلفل سیاه، غنی از ویتامین C است و خواص ضد سرطانی دارد، به علاوه سبب كاهش وزن می‌شود.
4-دارچین، دارای اثرات آنتی اكسیدانی و ضد التهاب است.
5-شیرنارگیل، چربی سالم موجود در شیر نارگیل به جذب زردچوبه كمك می‌كند.
6-عسل، سرشار از انواع آنزیم، ویتامین و مواد معدنی است.كاهش كلسترول خون، افزایش ایمنی بدن، بهبود گردش خون، روشن شدن رنگ پوست، پیشگیری از ایجاد لخته در اندام‌های داخلی بدن و تصفیه خون، از دیگر فواید چای زردچوبه هستند.
كبد یكی از اندام‌های بزرگ سمت راست شكم است كه حدود 1.36 كیلوگرم وزن دارد. مهمترین وظیفه كبد، فیلتر كردن خونی است كه از دستگاه گوارش وارد كبد می‌شود و قرار است در سراسر بدن جریان یابد. تمام مواد سمی و مضر خون در كبد جدا می‌شوند.
كبد با تولید صفرا، چربی غذا را تجزیه كرده و آن را تبدیل به انرژی می‌كند. ذخیره قند بدن نیز به عهده كبد است.
حقایقی در مورد كبد:
- كبد بزرگترین ارگان داخلی بدن است.
- بیش از 500 عملكرد حیاتی بدن، از جمله مبارزه با انواع ویروس و عفونت به عهده كبد است.
- كبد با تولید پروتئین و هورمون در سراسر بدن، نقش مهمی را در حفظ سطح نرمال قند خون ایفا می‌كند.
- كبد تنها عضوی است كه می‌تواند خود را بازسازی (ترمیم) كند؛ به همین دلیل است كه افراد می‌توانند بخشی از كبد خود را اهدا كنند.
- كبد حدود 10 درصد از جریان خون را مصرف می‌كند و در هر دقیقه حدود دو لیتر خون پمپاژ می‌كند.متاسفانه بیماری‌های كبدی با هیچ علامت ظاهری همراه نیستند و بیمار زمانی از آن مطلع می‌شود كه كار از كار گذاشته است. سرطان كبد، نارسایی كبد، سیروز،هپاتیت و هموكروماتوز شایع‌ترین مشكلات كبد هستند.انواع سبزیجات، گریپ فروت، گردو، لیمو، آووكادو، چای سبز، سیر، چغندر، سبزیجات با برگ‌های سبز پررنگ و زردچوبه مهمترین غذاهایی هستند كه كبد را سالم نگه می‌دارند.در ادامه نتایج این تحقیقات آمده است كه استفاده از غذاهای آماده و حاضری، الكل و سیگار، روغن و غذاهای سرخ كرده و عدم تحرك، مهمترین دلایل آسیب به كبد هستند.
ایرنا