صفحهٔ اصلي
گفتار
آماده باش بهداشت جهانی .
جمهوری چك از برگزاری نشست فوق العاده وزیران بهداشت اتحادیه اروپا برای تبادل نظر درباره آنفلوانزای خوكی در روز پنجشنبه خبر داد.


واحد مركزی خبر به نقل از فرانس پرس گزارش داد، رئیس جمهوری چك در بیانیه ای اعلام كرد: در حالی كه دولت اسپانیا امروز از نخستین مورد ابتلا به آنفلوانزی خوكی در اروپا خبر داد ، نشست وزیران بهداشت كشورهای اروپایی بعد از ظهر سی ام آوریل ( دهم اردیبهشت ) برگزار شود. وزیران بهداشت اتحادیه اروپا در نشست فوق العاده خود تهدید احتمالی ناشی از آنفلوانزای خوكی را بررسی و تلاش های اتحادیه اروپا برای مقابله با آن را هماهنگ خواهند كرد.

سازمان جهانی بهداشت هم درباره آغاز روند جهش ویروس بیماری آنفلونزای خوكی به ویروسی مرگبارتر هشدار داد. به گزارش شبكه تلویزیونی بی بی سی، سازمان جهانی بهداشت اعلام كرد: ویروس آنفلونزای خوكی در حال تغییر سریع ژنتیكی است و به احتمال زیاد به نوعی ویروس مرگبارتر جهش خواهد یافت. اتحادیه اروپا روز دوشنبه از مردم اروپا خواست از سفرهای غیرضروری به مناطق شیوع آنفلوانزای خوكی خودداری كنند.

وزیران بهداشت كشورهای عضو اتحادیه اروپا هم در كنفرانسی مطبوعاتی از تدابیر جدید خود برای مبارزه با آنفلوانزای خوكی خبر دادند. به گزارش شبكه تلویزیونی بی بی سی، رئیس این همایش اعلام كرد: كشورهای عضو اتحادیه اروپا سرگرم تضمین موجودی داروهای ضد ویروس و تهیه هرچه سریعتر واكسن های جدید برای مقابله با ویروس آنفلونزای خوكی هستند.

وی گفت: تهیه واكسن های جدید ممكن است حدود 6 ماه طول بكشد چون دانشمندان از یكسانی ویروس آنفلونزای خوكی در بیماران آمریكایی و مكزیكی مطمئن نیستند و به همین علت ناچاریم تا مدتی از همان واكسن H1N1، واكسن عمومی برای آنفلونزای فصلی استفاده كنیم تا از نوع ویروس جدید آنفلونزای خوكی و تغییرات ژنتیكی آن كاملا آگاه شویم.

مسئول برگزاری نشست وزیران بهداشت اتحادیه اروپا گفت: سخن رئیس كمیسیون بهداشت اتحادیه اروپا مبنی برخودداری از سفر به مكزیك و دیگر مناطق آلوده به ویروس آنفلونزای خوكی تنها در حد یك توصیه بهداشتی باشد چون ممكن است با فراگیر شدن شمار مبتلایان به این بیماری در سراسر جهان، سفر نكردن به یك كشور خاص نیز بی معنی شود.

آندرولا واسیلیو كمیسر بهداشت اتحادیه اروپا در پیام ضبط شده ویدئویی كه در كنفرانس مطبوعاتی پخش شد ، اعلام كرد: شخصا از سفرهای غیر ضروری به مناطق شیوع این بیماری خودداری می كنم تا خطر بالقوه شیوع آنرا كاهش دهم.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بروكسل ، كمیسیر بهداشت اتحادیه اروپا كه برای بررسی اوضاع با وزیران امور خارجه این اتحادیه به بروكسل رفته بود به مسافران توصیه كرد در صورت مشاهده علائم آنفلوانزای خوكی بلافاصله به پزشك مراجعه كنند.

گزارش دیگری حاكیست، بهای نفت بامداد دوشنبه در آغاز مبادلات نفتی اروپایی درپی بیم و نگرانی های مربوط به شیوع آنفلوانزای خوكی بیش از دو دلار كاهش یافت.

خطر شیوع آنفلوانزای خوكی بیم و نگرانی ها را درباره كاهش حمل و نقل هوایی افزایش داده و خساراتی به بازارهای سهام كه شاخص چشم اندازهای تقاضای نفت به شمار می رود ،وارد كرده است.

مقامات اردنی هم واردات گوشت و فراورده های خوكی را از كشورهایی مانند مكزیك و امریكا كه ابتلا به بیماری آنفلوانزای خوكی در آنها مشاهده شده است، به حال تعلیق درآورد.

دیده بان حقوق مصرف كنندگان روسیه نیز مصرانه به همه شهروندان روس توصیه كردند از سفر به مكزیك به دلیل شیوع آنفلوانزای خوكی در این كشور خودداری كنند.

آنفلوانزای خوكی كه از مكزیك آغاز شد ، تاكنون جان 103 نفر را در این كشور گرفته و بیش از 1300 نفر را به بخش مراقبت های ویژه پزشكی فرستاده است .