صفحهٔ اصلي
گفتار
دراین ساعات به نوزادتان شیر ندهید!
قابل توجه مـادرانبرخلاف تصور مادران و عموم مردم،شیر تاثیری بر پوسیدگی زایی دندان ندارد؛بلكه عدم رعایت بهداشت،موجبات پوسیدگی دندان را فراهم می‌كند.
دكتر قاسم میقانی فوق تخصص دندان پزشكی كودكان و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران در گفت وگو با منطقه علوم پزشكی تهران،تاكید كرد:مكیدن سینه مادر برای خوردن شیر باعث تقویت بافت‌های استخوانی و دندانی كودك می‌شود و بدلیل وجود فسفر و كلسیم فراوان در شیر مادر نیز موجبات شكل دهی عضلات فك و صورت نیز فراهم می‌شود.
دكتر میقانی با بیان این مطلب كه مادران سعی كنند شب‌ها و در هنگام خواب به كودكان خود كمتر شیر بدهند در توضیح علت آن گفت:شیر مانده در دهان كودك در طول شب در داخل محیط دهان تبخیر می‌شود و باعث تولید اسیدهایی در محیط دهان كودك می‌شود كه این امر سلامت دندان‌های كودك را در درازمدت به خطر می‌اندازد.
این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران افزود:اگر مادران بنا بر ضرورت در هنگام شب به كودك شیر دادند بلافاصله بعد از شیر به كودك آب بدهند تا به دلیل تجزیه شیر،اسید در دهان كودك شكل نگیرد.به گفته این متخصص دندان پزشكی كودكان،باقی ماندن و گذاشتن شیشه شیر در دهان كودك نیز مناسب نیست؛چرا كه باعث بوجود آمدن محیط اسیدی در دهان كودك می‌شود.
دكتر میقانی در ادامه با اشاره به ضرورت استفاده از قطره آهن به دلیل تایید مثبت این فرآورده بر رشد و تكامل هوش و ذهن كودك گفت:میزان مصرف قطره آهن براساس نیاز بدن كودك توسط پزشك معالج سنجیده می‌شود.
وی با بیان این كه برخلاف تصور عموم،قطره آهن موجب پوسیدگی دندان نمی‌شود،گفت: اگر دندان پوسیده باشد قطره آهن پوسیدگی پنهان دندان را با سیاه شدن و تغییر رنگ آشكار می‌كند. در صورتی كه دندان سالم باشد تغییر رنگی در دندان اتفاق نمی‌افتد.
دكتر میقانی در پایان با تاكید بر این كه مصرف آهن و سیاه شدن دندان‌ها هیچ عارضه سویی ندارد،گفت: تغییر رنگ دندان كودكان نیز به راحتی در مطب با برس‌های مخصوص پاك می‌شود. 
سلامت