صفحهٔ اصلي
گفتار
تاثیر آلودگی هوا بر كودكان
همه‌چیز در باره‌ی آلودگی هوا در آستانه‌ی روز هوای پاك
ما در مورد بیماری‌های ناشی از هواعمدتا با مسائل مرتبط با دستگاه تنفس در كودكان روبرو هستیم. تقریبا تمام عفونت‌های دستگاه تنفس فوقانی و تحتانی می‌توانند تحت تاثیر آلودگی هوا قرار بگیرند. در مورد دستگاه تنفس فوقانی احتمالا خطر عفونت‌‌های گوش و سینوزیت در كودكان هنگام آلودگی هوا افزایش پیدا می‌كنند زیرا بسیاری از كودكان زمینه‌های آلرژی بینی دارند و چون زمینه‌ی آلرژی بینی، مشكل كودك را تشدید می‌كند او را به سمت سینوزیت‌های آلرژیك می‌برد.
از سویی سینوزیت آلرژیك و آلرژی بینی می‌‌توانند بزرگی لوزه‌ی سوم را تشدید كنند. نتیجه‌ی همه‌ی این مشكل‌ها این می‌شود كه كودك ممكن است هم عفونت‌های چركی مكرر گوش را به خصوص بعد از اولین سرماخوردگی و با كوچك‌ترین عفونت گوش تجربه كند و هم ممكن است مایع گوش میانی به طور طولانی مدت در گوش باقی بماند.
همچنین ممكن است سینوزیت متمرد به درمان در كودك رخ بدهد. به این معنی كه حتی وقت عفونت را برطرف می‌كنیم ولی باز علایم بینی، آلرژی و ترشحات پشت حلق كودك از بین نمی‌رود. در نتیجه كم‌اشتهایی و مشكل تنفسی هنگام شب ادامه پیدا می‌كند.
مشكل بعدی در مورد كودكان آسمی و كودكانی است حساسیت ریه دارند. سرفه‌ی این كودكان در جریان آلودگی هوا افزایش می‌یابد و تعداد حمله‌های آسمشان بیشتر می‌شود به طوری كه در بسیاری از اوقات پاسخ‌دهی آنها به درمان نیز مناسب نیست. چنین كودكانی در معرض خطر عفونت‌های ریه هستند. بنابراین بیشترین اتفاقی كه برای كودكان از نظر سلامت هنگام آلودگی هوا وجود دارد قطعاتاثیراتی بر بیماری‌های دستگاه خونساز كودكان و كم‌خونی‌ها هم می‌گذارد و می‌تواند حتی مسمومیت با سرب و انواع كم‌خونی ‌ها را ایجاد كند.
از طرفی همه‌ی ما می‌دانیم كه اكسیژن برای عملكرد سلول‌های مغزی واجب است و اگر آلودگی هوا در حدی باشد كه میزان اكسیژن رسیده به مغز را كاهش دهد تمام عملكرد مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد، تمركز را كاهش می‌دهد و روی سیكل خواب وبیداری كودك تاثیر منفی می‌گذارد. در نتیجه با توجه به تمام شرایط  ، ممكن است از لحاظ  رسیدن كودك به پتانسیل‌های لازم  شناختی تاثیر گذار باشد.
توصیه می‌كنم كودكانی كه دچار آلرژی هستند در روزهایی كه آلودگی هوا به اوج خود می‌رسد ، یا در تمام روزها در شهرهای صنعتی از ماسك‌هایی كه اصطلاحا به آنها ماسك‌های N95 گفته می‌شود، استفاده كنند كه تا حدودی از آلودگی و ذرات معلق در امان باشند.بهتر است در روزهای آلوده كمتر از خانه خارج شوند و زمانی كه سرما می‌خورند بی‌دلیل در معرض باد سرد و هوای آلوده قرار نگیرند. البته دستگاه‌های تصفیه‌كننده‌ی هوا برای منزل هم وجود دارند كه انتخاب نوع آنها باید حتما با مشورت انجام شود تا شاید بتوان زمانی از روز را به واسطه‌ی استفاده از این دستگاه‌ها از آلاینده‌ها پاك كرد.
دكتر علیرضا ناطقیان 
فوق تخصص بیماری‌های عفونی كودكان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران.