صفحهٔ اصلي
گفتار
ورزش به اندازه داروها ، در كاهش مرگ و مير بيماران موثر است .محققان علوم پزشكی اعلام كردند ورزش ، دست كم به میزان برخی داروهای كاهش دهنده خطر مرگ بیماران مبتلا به سكته مغزی یا بیماری های قلبی ، موثر است.
محققان علوم پزشكی در لندن و دانشگاه هاروارد و دانشگاه استانفورد با مقایسه یافته های به دست آمده از ورزش و داروها در افراد مبتلا به بیماری عروق كرونر ، سكته مغزی و نارسایی قلبی و حالت های پیش دیابتی به این نتیجه دست یافتند.آنان مطالعات پیشین را كه بر روی 339 هزار و 274 نفر انجام گرفته بود با هم مقایسه كردند.
در این بررسی ، محققان دریافتند ورزش و داروها به اندازه مساوی بر كاهش مرگ و میر بیماران كرونری و مبتلایان به سكته مغزی موثرند و تفاوت معنی داری بین این دو روش وجود ندارد.
سازمان بهداشت جهانی اعلام كرده است بی تحركی، مسئول یك چهارم از سه میلیون و دویست هزار مورد مرگ سالانه در جهان است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه ، سكته مغزی یك آسیب حاد مربوط به سیستم عصبی است كه در آن ، جریان تامین كننده مواد مغذی و اكسیژن قسمتی از مغز قطع می شود.در نتیجه ، عملكرد عصبی ناحیه آسیب دیده مختل می شود.لازم به ذكر است قطع جریان خون معمولا در شریان ها اتفاق می افتد ، اما می تواند وریدها را نیز درگیر كند.
سكته مغزی یك مساله اورژانسی پزشكی است كه می تواند به آسیب موقتی عصبی و حتی مرگ منجر شود ، در صورتی كه سریع و به موقع تشخیص و درمان نشود.
سومین علت مرگ و ناتوانی در ایالات متحده و كشورهای صنعتی اروپایی است .به طور متوسط هر چهل و پنج ثانیه یك سكته مغزی اتفاق می افتد و هر سه دقیقه یك نفر را می كشد.
از هر پنج مرگ ناشی از سكته مغزی ، دو مورد در مردان و سه مورد در زنان اتفاق می افتد.عوامل خطراین بیماری شامل افزایش سن ،افزایش فشارخون ، دیابت ، كلسترول بالا و سیگار كشیدن است .
علائم این بیماری عبارتند از كرختی یا ضعف ناگهانی خصوصا در یك طرف بدن ، تكلم مشكل یا صحبت كردن نامفهوم ، اشكال در دید در یك یا هر دو چشم ، سرگیجه و فقدان تعادل ناگهانی ، كاهش یا از دست دادن هوشیاری ، درد قفسه سینه و تنفس كوتاه كه سه علامت آخر ، بیشتر در زنان دیده می شود. فشارخون بالا مهم ترین عامل خطر برای این بیماری است .
البته این عامل قابل كنترل است و می توان آن را به سطوح نرمال كاهش داد.سایر عوامل خطر كه به طور برابر قابل كنترل هستنتد ، به ترتیب شامل بیماری قلبی عروقی و كشیدن سیگار می باشد.
خطر سكته مغزی با فشارخون مستقیما تغییر می كند، به این معنی كه هنگامی كه فشارخون افزایش می یابد ، خطر سكته مغزی نیز افزایش پیدا می كند . جنسیت تاثیری روی فشارخون ندارد و زنان با فشارخون بالا همانند مردان در معرض خطر سكته مغزی هستند.سن ، اثر فشارخون بالا را كمتر نمی كند.
فشارخون بالا در سن شصت سالگی به اندازه همین مقدار در سن چهل سالگی خطر آفرین است. كاهش فشارخون ، احتمال سكته مغزی را به طور قابل ملاحظه ای كم می كند.
فشارخون بالا از طرق زیر قابل كنترل است :
پیروی از یك رژیم غذایی سالم ، ورزش كردن به طور صحیح و ثبات وزن.
واحد مركزی خبر