صفحهٔ اصلي
گفتار
درمان قطعی سرطان رحم و پروستات با اختراع دانشمند ایرانی عضو ناسا
محقق و دانشمند جوان ایرانی عضو سازمان ناسا گفت: با تكنولوژی اوترسان توانسته‌ایم سرطان رحم و پروستات را با قطعیت و درصد بالایی درمان كنیم كه این روش برای سایر سرطان‌ها نیز قطعا جواب می‌دهد.حمیدرضا چابك با بیان اینكه تكنولوژی "اوترسان" به عنوان یكی از تكنولوژی‌های روز دنیا بی‌خطرترین روش برای درمان بیماری سرطان است، اظهار كرد: این روش هنوز نه تنها به ایران بلكه به سایر كشورهای منطقه نیز آورده نشده است و اگر بتوانیم این تكنولوژی خاص و استراتژیك را وارد كشور كنیم، دیگر نیازی به جراحی و استفاده از داروهای شیمیایی برای بیماران سرطانی نخواهیم داشت و این موضوع، اتفاقی استثنایی در نظام درمانی دنیا است.
محقق و دانشمند جوان ایرانی عضو سازمان ناسا یادآور شد: این روش برای درمان سرطان رحم و پروستات استفاده شده و جواب داده است و سازمان غذا و داروی آمریكا نیز آن را تایید كرده است؛ از آنجایی‌كه سرطان رحم و پروستات و اندام‌های داخلی بدن نسبت به سایر سرطان‌ها جاافتاده‌تر است بیشتر در این موارد استفاده شده و در خصوص روش درمانی این تكنولوژی باید گفت در این روش با MRI یا سونوگرافی كه روش‌های قدیمی برای تشخیص بیماری هستند، سر و كار نداریم. در روش اوترسان دیگر نیازی به بستری و بیهوشی نیست و در واقع با نوعی درمان بی‌حسی موضعی مواجه‌ایم و از لحاظ هزینه درمانی نیز برای شركت‌های بیمه قابل توجیه‌تر است.

وی ادامه داد: برای مثال در درمان سرطان پروستات با 2 تا 3 جلسه سه ساعته و با استفاده از امواج مكانیكی و به نوعی ماساژ اندام‌ها، بیماری از بین می‌رود و به نوعی می‌توان گفت كه در روش سنتی كه با پرتو اشعه صورت می‌گرفت و خود اشعه و پرتوها منشا ایجاد اصلی سرطان بود، در این روش به كلی حذف شده است و با امواج فراصوتی از روی پوست فرد اقدام به از بین بردن غده می‌كند.

این محقق جوان ایرانی خاطرنشان كرد: برای سرطان كبد این روش 85 درصد اوقات قابل درمان است ولی با روش سنتی و شیمی درمانی هیچ امیدی به بهبودی سرطان كبد وجود ندارد؛ همچنین برای سرطان‌های دیگر چنین درصدهایی در نظر گرفته شده است.
چابك در خصوص تاثیر استرس در ایجاد بیماری‌هایی كه به تازگی با آن مواجه هستیم، عنوان كرد: با توجه به تاثیر مسقیمی كه استرس بر عصب انسان‌ها دارد باعث ایجاد بیماری‌های عصبی، MT، پاركینسون، بیش‌فعالی در كودكان، آلزایمر، انواع سرطان‌ها و ... می‌شود. همچنین در مادرانی كه دوران بارداری پراسترسی را تحمل كرده‌اند كودكانی بیش فعال خواهند داشت كه روش اوترسان برای درمان بیماری‌های عصبی و پاركینسون نیز موثر است.

وی با بیان اینكه درمان سرطان سینه نیز با این روش جدید انجام شدنی است، افزود: با این اختراع صورت گرفته توسط خود من كه در سال 2011 نیز برنده جایزه بهترین اختراع سال 2011 نیز شد، درمان سرطان با این روش از 10 تا 20 درصد به بالای 60 درصد رسیده است. در این روش برخلاف ماموگرافی كه فقط تشخیص است با اختراعی كه از روش اوترسان بهره گرفته، هم تشحیص و هم درمان سرطان سینه با امواج فراصوتی انجام می‌شود.

این دانشمند جوان ایرانی عضو سازمان ناسا، با اشاره به اینكه با آوردن این دانش فنی به ایران و خصوصا استان زنجان می‌توان از خروج بیماران از كشور و مراجعه آنها به كشورهای دیگر ممانعت كرد، یادآور شد: برخی كشورها فقط دستگاه‌هایی از این تكنولوژی را آورده‌اند و بیماران را جذب می‌كنند ولی با كمك مسئولان و بومی‌سازی این دانش می‌توان به پیشرفت بزرگی در علم پزشكی استان دست یافت.

چابك در پایان گفت: همان‌گونه كه در قرن بیستم اختراع الكتریسته ادیسون تحول عطیم بشری ایجاد كرد، در قرن بیست‌ویكم تكنولوژی اوترسان این تحول را پدید خواهد آورد و در كشورهایی مثل ایران كه دانش و نیروی جوان وجود دارد، باید بسترسازی‌های لازم قبل از دیر شدن صورت گیرد.
ایسنـا