صفحهٔ اصلي
گفتار
داروی درمان پوكی استخوان ساخت ایران تا پایان مهر وارد بازار می شود.
پس از آزمایش موفقیت آمیز روی 80 بیمارمحققان كشور موفق به تولید داروی نوتركیب درمان پوكی استخوان شدند كه تا یك آینده با قیمت 30درصد كمتر از داروی مشابه خارجی وارد بازار می شود.ایران پس از آمریكا دومین كشور جهان است كه موفق به ساخت داروی درمان پوكی استخوان شده است. این دارو كه حاصل تلاش یك گروه 20 نفره از محققان كشور است، روی 80 بیمار با موفقیت آزمایش شده است.
دكتر مهبودی، عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران و مجری طرح با اعلام این مطلب گفت: از یك سال پیش مطالعات بالینی این دارو در بیمارستان شریعتی دانشگاه علوم پزشكی تهران آغاز شد كه در حال حاضر به اتمام رسیده است و امیدواریم این دارو تا پایان مهر جاری وارد بازار شود. 
دكتر هاله حامدی فر مدیر پروژه در این باره در گفت و گو با خراسان گفت: ما پس از آمریكا ، به عنوان دومین كشور جهان به دانش فنی ساخت داروی پوكی استخوان دست یافته ایم . این دارو كه نام ایرانی آن « فورتئـــو » و نام مشابه خارجی آن « سینوپــار » است ، پس از 5 سال مطالعه و تحقیق توسط یك تیم 20 نفره از متخصصان كشور در یك شركت دانش بینان ساخته شده است.وی خاطر نشان كرد: این دارو روی 80 بیمار مبتلا به پوكی استخوان آزمایش شده و نتایج آن از نظر میران اثر گذاری دقیقا مانند نمونه خارجی بوده است.
این دكترای داروساز ادامه داد: داروی « فورتئــو» یك داروی بیولوژیك است و روند ساخت داروهای بیولوژیك نیز بدین صورت است كه ژن سازنده دارو به یك سلول زنده منتقل می شود و سلول زنده ، پروتئین مورد نظر ما را تولید می كند. این دارو برای درمان پوكی استخوان كاربرد دارد و از آنجایی كه پایه سازنده استخوان، كلسیم است بنابراین اگر بتوان جذب كلسیم را در استخوان افزایش داد، در واقع به روند استخوان سازی كمك می شود. « فورتئو » نیز ماده ای است كه به جذب كلسیم و تحریك استخوان سازی كمك می كند. در واقع این دارو ، پوكی استخوان را ترمیم و از گسترش بیماری جلوگیری می كند. این دارو برای تمام گروه های سنی مبتلا به پوكی استخوان كاربرد دارد. این دارو هم اكنون مراحل قیمت گذاری را در وزارت بهداشت طی می كند.میزان موفقیت در درمان پوكی استخوان با استفاده از این دارو بستگی به وضعیت فرد دارد و این كه بیماری در چه مرحله ای باشد.
دكتر مهبودی عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران نیز در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: هر ویال از داروی خارجی حدود 1000 دلار قیمت دارد به همین دلیل واردات زیادی به كشور نداشته است اما داروی تولیدی توسط محققان داخلی 30 درصد زیر قیمت داروی مشابه خارجی به دست بیماران خواهد رسید.
مهبودی با بیان اینكه حدود 40 درصد زنان و 10 درصد مردان در طول زندگی خود با خطر ابتلا به پوكی استخوان مواجهند، تصریح كرد : پوكی استخوان به بیماری خاموش معروف است چرا كه در آن ، استخوان ها بدون هیچ علامتی پوك می شود و وقتی علایم درد و شكستگی بروز پیدا می كند كه بیماری در مرحله پیشرفته است.
ایسنا