صفحهٔ اصلي
گفتار
بهداشت مساجد و پیشگیری از شیوع آنفلوانزای خوكی
۷ نكته درباره‌ی بهداشت مساجد۱- بهداشت خادمین مساجــد:
بهتر است كسانی كه در آبدارخانه‌ی مسجد كار می‌كنند، كارت معاینه‌ی پزشكی، روپوش روشن و حوله وصابون مخصوص داشته باشند. به این ترتیب میهمانان مساجد هنگام پذیرایی از سلامت خوراكی‌ها و نوشیدنی‌ها اطمینان بیشتری خواهند داشت، بخصوص كه این روزها خطر شیوع آنفلوآنزای خوكی یك تهدید علیه سلامت مجامع عمومی است.
۲- چادرهای مشترك:
لباس‌ها و چادرهای موجود در مساجدمی‌تواند منشاانتقال آلودگی‌ها از افراد گوناگون باشد. بنابراین سعی كنید ترجیحا با خود چادر به همراه داشته باشید و از چادرهای مشترك استفاده نكنید.
۳- پـذیرایی سالم:
برای استفاده از هنر نوع خوراكی یا نوشیدنی، باید اصول صحیح بهداشتی رعایت شود. از شست وشوی مرتب دست‌ها گرفته، تا شست و شوی كامل خوراكی‌ها مانند میوه و خرما و همچنین ظروفی كه از آنها استفاده می‌كنیم. باید در مساجد از لیوان‌های یك بار مصرف استفاده شود و یا در صورت استفاده از ظروف معمولی به شكل مناسب و با پاك‌كننده‌های كافی شسته شوند.
۴- جوراب‌هایتان را عوض كنید:
اگر قرار است برای انجام مراسم ماه رمضان و انجام فریضه‌ی نماز به مسجد برویدبهترین لباس‌هایتان را بپوشید و حتما جوراب تمیز و پاكیزه بپوشید.
۵- ماسك كافی نیست:
اگر دچار سرماخوردگی شده‌اید و یابیماری تنفسی خاصی دارید سعی كنید از رفتن به مسجد خودداری كنید. مخصوصا اگر دچار آنفلوانزا شده‌اید. به زدن  ماسك اكتفا نكنید. میكروب‌ها و ویروس‌های ریزی كه در هوای تنفسی شما هستندبه راحتی قادرند در مكان عمومی رها شده و چه بسا تعداد زیادی از اطرافیان شما را هم آلوده كنند.
۶- مراقب كودكان باشید:
تاجایی كه امكان دارد از بردن اطفال مخصوصا كودكان بسیار كوچك به مسجد خودداری كنید. كودكان به دلیل اینكه از نظر جسمی ضعیف‌تر از بزرگسالان هستند سریع‌تر بیمار خواهند شد.
۷- لیوان به همراه داشته باشید:
اگر می‌خواهید از منبع آب یا آبسردكن‌های داخل مسجد آب بخورید حتما با خود لیوان شخصی تمیز به همراه داشته باشید و هرگز از لیوان دیگران آب نخورید حتی از لیوان دوست ویا اقوام خود.
یادتان باشد كه لیوان شخصی خود راهم در اختیار دیگران قرار ندهیـد.
سلامت