صفحهٔ اصلي
گفتار
درباره آنفلوانزای نوع A بیشتر بدانیم.
علائم عفونت‌های دستگاه تنفسی كم و بیش شبیه به هم است اما مواردی هم هست كه شاید بتوان به عنوان علامت ابتلا به آنفلوآنزای نوع A بر آن تكیه كرد.

به گزارش واحد مركزی خبر یكی از شایع‌ترین علامت‌های این بیماری گلو درد است كه البته نباید با سوزش گلو اشتباه گرفته شود؛ تب از دیگر علایم رایج آنفلوآنزاست كه البته تب حاصل از آنفلوآنزای نوع A بیشتر از تب آنفلوآنزای فصلی است.

از دیگر مشخصه‌های آنفلوآنزای نوع A، سرفه‌های خشك پی‌درپی است كه با اوج گرفتن بیماری بیشتر می‌شود. در این بیماری برخلاف آنفلوآنزای فصلی، آب‌ ریزش بینی و عطسه كمتر دیده می‌شود.

از علامت‌های دیگر آنفلوآنزای نوع A می‌توان به مشكلات گوارشی در برخی از مبتلایان اشاره كرد كه بارزترین حالت‌های آن تهوع، استفراغ و اسهال است.

پزشكان تاكید می كنند حتی با وجود این علائم، به آزمایش‌های تخصصی نیازی نیست و پزشكان با توجه به وجود علایم بیماری، آن را مشخص می‌كنند ضمن این كه هزینه‌های مربوط به آزمایش‌های تشخیصی آنفلوآنزای نوع A بالاست.

آنفلوآنزا به صورت موج‌های ابتلای متعدد بروز می كند كه هر یك از آنها ویژگی‌های خاص خود را دارد. اكنون كشورها موج دوم شیوع این بیماری را می گذرانند.

در موج سوم آنفلوآنزا كه با آغاز فصل زمستان شدت می گیرد، همه گیری بیماری از گروه سنی جوان یعنی سنین 15 تا 40 سال به سمت افراد مسن تغییر می‌كند. بیماری در این موج به خانه‌ها وارد می‌شود و افرادی را هدف می گیرد كه بیماری‌های تنفسی در آنان بیشتر دیده می‌شود و ضعف دستگاه ایمنی نیز در آنان بیشتر است. عده‌ای معتقدند با بازگشت حجاج، بیماری دوباره اوج خواهد گرفت. برای تجویز داروی ضد ویروس نیز در همه كشورها از جمله كشور ما دستورالعملی وجود دارد به این معنی كه دارو برای همه مبتلایان تجویز نمی‌ شود.

دارو فقط برای گروه هایی خاص تجویز می شود زیرا با استفاده‌های بی‌دلیل، ویروس در برابر دارو مقاوم می شود و ممكن است مشكلی كه برای داروهای پیشین در برخی كشورها در سال‌های گذشته در برابر آنفلوانزای پرندگان به وجود آمد، رخ دهد.

مشكل دیگر در تجویز داروهای ضدویروس در آنفلوانزای نوع A، عوارض جانبی احتمالی داروهای موجود است؛ داروهای ضدویروس آنفلوآنزا گاهی عوارض روحی، روانی و عصبی برجای می گذارند.

پیش گیری بیش از همه در مهار آنفلوانزای A موثر است. به كسانی كه از حج باز می گردند توصیه می شود با شستن مكرر دست و رو و به تاخیر انداختن یك هفته ای دید و بازدید به مهار این بیماری كمك كنند؛ همچنین به زنان باردار و كودكان توصیه می شود در مراسم دید و بازدید حجاج شركت نكنند.

به حجاج توصیه می شود هنگام بازگشت، یك هفته به صورت خانگی در قرنطینه باشند تا در صورت بروز علائم بیماری، دیگران را مبتلا نكنند و در این مدت از مایعات گرم و مركبات و میوه‌های حاوی ویتامین‌های C و A استفاده كنند.
واحدمركزی خبر