صفحهٔ اصلي
گفتار
دبیر انجمن رادیولوژی ایران:
متخصصان زنان هزینه سونوگرافی را بالا برده اند .


دبیر انجمن رادیولوژی ایران گفت: سونوگرافی وسیله‌ كسب درآمد برای متخصصان زنان نیست و قانونا نمی‌تواند پولی از بیماران اخذ كند.
 

وحید كریمی به مناسبت١٧ آبان روز جهانی رادیولوژی، گفت: پنج سال قبل با توافق انجمن‌های رادیولوژی سراسر دنیا، تاریخ ۸ نوامبر به عنوان روز جهانی رادیولوژی اعلام شد. ۸ نوامبر روزی است كه «ویلهم رونتگن» اشعه x را در سال ۱۸۹۵ كشف كرد.وی افزود: هدف از اعلام روز جهانی رادیولوژی افزایش آگاهی عمومی در مورد نقش و جایگاه رادیولوژی در زنجیره بهداشتی - درمانی است.

كریمی نقش رادیولوژی در تشخیص و درمان بیماری‌های پستان را موضوع اصلی روز جهانی رادیولوژی برای امسال اعلام كرد. یادآور شد: انجمن رادیولوژی در طول سال سعی خواهد كرد با برپایی همایش‌های علمی و تهیه مطالب با مخاطب عموم جامعه نقش رادیولوژی در پیشگیری و درمان بیماری‌های پستان را اطلاع رسانی كند.

وی یادآور شد: انجمن رادیولوژی ایران همزمان با روز جهانی رادیولوژی در ١٣و ١٤ آبان ۹۵ سمینار علمی- كاربردی سونوگرافی با حضور اساتید مهمان خارجی و داخلی برگزار خواهد كرد و در كنار این همایش علمی از پیشكسوتان عرصه رادیولوژی در مراسمی قدردانی به عمل خواهد آورد.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران خاطرنشان كرد: در حوزه خدمات رادیولوژی انجمن رادیولوژی خود را موظف می‌داند كه به عنوان ناظر تخصصی خدمات حوزه رادیولوژی را رصد كند و با آسیب شناسی و ارائه نظرات مشورتی به نهادهای نظارتی وزارت بهداشت علاوه بر صیانت از حریم علمی رادیولوژی از حقوق بیماران در این حوزه پاسداری كند.

عدم نظارت بر انجام سونوگرافی توسط متخصصان زنان

وی در ادامه با بیان اینكه از مشكلات مهم حوزه خدمات رادیولوژی در كشور می‌توان به عدم وجود نظارت كافی و موثر بر سونوگرافی متخصصان زنان ومتخصصان غیر رادیولوژیست اشاره كرد، تصریح كرد: بر اساس قانون انجام سونوگرافی حرفه‌ای فقط در حیطه وظایف متخصصان رادیولوژی است و متخصصان زنان در صورت داشتن صلاحیت علمی می‌توانند از سونوگرافی فقط به عنوان وسیله كمك تشخیص استفاده كنند و برای استفاده از سونوگرافی به عنوان ابزار كمك تشخیص متخصصان زنان قانونا نباید وجهی از بیماران دریافت كنند.

كریمی افزود: طبیعتا اغلب مراجعه كنندگان به مطب‌های متخصصان زنان با قوانین آشنایی كامل ندارند و برخی متخصصان زنان متاسفانه مبالغ غیر قانونی و گزافی برای سونوگرافی اخذ می‌كنند و این در حالیست كه متخصصان زنان به جز حق ویزیت قانونا نمی‌توانند مبلغی برای انجام سونوگرافی از بیماران بگیرند.

افزایش هزینه سونوگرافی در مطب متخصصان زنان

وی با بیان اینكه اخذ هزینه سونوگرافی توسط برخی متخصصان زنان متاسفانه در سال‌های اخیر روند رو به افزایش داشته است، گفت: این روند باعث افزایش هزینه دوران بارداری برای خانواده‌ها می‌شود و در تضاد با سیاست‌های افزایش جمعیتی و اقتصاد مقاومتی است.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران افزود: انجمن رادیولوژی از نهادهای نظارتی وزارت بهداشت و معاونت انتظامی سازمان نظام پزشكی انتظار دارد با توجه به این كه قوانین در این موضوع صراحت دارد به صورت موثربه این موضوع ورود پیداكنند و اجازه ندهند حقوق بیماران پایمال شود.

به گزارش مهر، كریمی با تاكید براینكه انجمن رادیولوژی ایران اعتقاد دارد كه بیماران خدمات تخصصی سونوگرافی را باید از پزشكان متخصص رادیولوژی دریافت كنند، خاطرنشان كرد: متخصصان رادیولوژیست‌ تنها متخصصانی هستند كه به مدت ۴ سال به صورت مستمر در محیط‌های بیمارستانی - دانشگاهی دروس مربوط به سونوگرافی را فرا می گیرند و اجازه ارایه خدمات سونوگرافی حرفه ای  با رعایت تعرفه های مصوب رادارند.
سینا