صفحهٔ اصلي
خبرها
پیام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار به‌مناسبت هفته‌ی پژوهش
دكتر محمود غفوری‌نژاد؛ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار، به‌مناسبت هفته‌ی پژوهش، پیامی به شرح ذیل صادر كرد:

«به‌نام خدا»
تحقیق و پژوهش را می‌توان تنها عاملی دانست كه پیشرفت و نجات جوامع انسانی را در پی دارد و از این روست كه دین مبین اسلام در قرآن كریم، آدمی را به تحقیق و تتبع در موجودات عالم تشویق نموده است. برای مثال، خداوند متعال در سوره‌ی غاشیه، آیه‌ی 17 تا 20 می‌ُفرماید: «آیا به شتر نمی‌نگرند كه چگونه آفریده شده؟ و به آسمان نگاه نمی‌كنند كه چگونه برپا شده؟ و به كوه‌ها كه چگونه آفریده شده؟ و به زمین كه چگونه مسطّح گشته؟» و در سوره‌ی محمّد(ص)، آیه‌ی 24 می‌فرماید: «آیا آن‌ها در قرآن تدّبر نمی‌كنند؟ یا بر دل‌هایشان قفل نهاده شده است.» و نیز در آیاتی كه خداوند در آن به شگفتی‌های آفرینش قسم خورده است، همه و همه به نوعی، انسان را به پژوهش و تحقیق در موجودات راهنمایی و ترغیب می‌نمایند.
بدیهی است كه پژوهش از بُعدی برای شخص پژوهشگر و از بُعد دیگر برای آحاد جامعه، لازم و ضروری است. اما برای خود پژوهشگر ضروری است زیرا باید فرد بداند چه راهی را در زندگی باید برگزیند تا به پیشرفت نائل آید و بداند آنچه عمل می‌كند درست است یا خطا. و برای دیگران ضروری است زیرا اگر قبول كنیم كه انسان‌ها نسبت به یكدیگر تعهد و مسؤولیت دارند، كه دارند، بر آن‌ها لازم و ضروری است تا حقایقی را كه از طریق تتبع و پژوهش به‌دست آورده‌اند در اختیار دیگران قرار دهند و یا به‌دلیل احساس مسؤولیت و تعهد در قبال عمل و رفتار دیگران، لازم است به تحقیق و كشف حقیقت بپردازند.
بنابراین به‌نظر می‌رسد مسئله‌ی پژوهش یكی از اساسی‌ترین لوازم ضروری حیات انسانی است. همچنانكه پیشرفت جامعه‌ی ما در صورت عدم وجود پژوهش‌ها و تجربیات گذشتگان یا غیرممكن و یا بسیار سخت می‌نمود، تتبعات و پژوهش‌های ما نیز حركت رو به جلو آیندگان را تضمین می‌نماید.
بدون شك توسعه‌ی پایدار و همه‌جانبه‌ی هر كشوری در حد زیادی در گرو گسترش كمی و كیفی پژوهش در آن كشور است و در این زمینه، نهادینه‌كردن رویكرد پژوهش‌مدارانه در مراكز آموزشی، اعم از دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه و مخصوصاً در مقاطع تحصیلات تكمیلی، شاید به مراتب مهم‌تر از انجام پژوهش در این زمینه‌هاست، چراكه در این صورت است كه می‌توان توسعه‌ی پایدار را برای جامعه تضمین نمود و شاید بتوان نظر رهبر فرزانه‌ی انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را كه: «سرمایه‌گذاری برای انجام پژوهش‌های بنیادین، ساماندهی پژوهش‌ها، جذب و تربیت پژوهشگران ویژه و … از جمله اُموری است كه اجتناب‌ناپذیر است» در همین راستا دانست.
بنابراین از آنچه گفته شد، این نتیجه را می‌گیریم كه سهم و وظیفه‌ی پژوهشگران در مراكز علمی كشور، بیشتر و بزرگ‌تر از دیگران است و بدون شك، اختصاص روز و هفته‌ای برای گرامیداشت این موضوع نیز نشان از اهمیت آن در جامعه دارد.
اینجانب ضمن گرامیداشت و تبریك هفته‌ی پژوهش به تمامی پرسنل حوزه‌ی پژوهش و فنّاوری، اعم از پژوهشگران، اساتید و فرهیختگان، بر خود لازم می‌دانم از خدمات علمی و پژوهشی این عزیزان نهایت تقدیر و تشكر خود را ابراز نموده و از خداوند متعال، عاجزانه درخواست نمایم كه پاداشی درخور عظمت علم و پژوهش به همه‌ی این عزیزان عنایت فرموده و نتیجه‌ی این زحمات را پیشرفت كشور و رساندن آن به اوج افتخار و فتح قله‌های علمی در جهان قرار دهد. انشاءالّله… 


دكتر محمود غفوری‌نژاد
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار


منبع: روابط‌عمومی دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار