صفحهٔ اصلي
حجاب
حجاب پیام اسرای عاشورا

بر اساس گزارش روابط عمومی مركز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران، حجت الاسلام بیدار، نمونه‌های واقعی حضور زنان در جامعه اسلامی را مشاركت زنان در حادثه عاشورا دانست و تصریح كرد:
حادثة عاشورا مبتنی بر سلسله ارزش‏هایی است كه از متن اسلام برخاسته است، و حاوی جلوه‌های بارز نقش زنان در گسترش فرهنگ عاشورا، تعهد و پای‌بندی آنان به ارزش‏ها و مراعات مسائل حجاب و عفاف است. 

زنان و دختران امروز جامعه ما باید به این مسأله توجه كنند كه اهل‌بیت امام حسین(ع) چه قدر به مسأله حجاب و پوشش اسلامی اهمیت می‏دادند و حتی در حال اسارت خود را مقید به آن می‏دانستند. 

مهم‌ترین نقش بانوان طلبه رساندن پیام عاشورا به نسل‌های آینده است‌، از این رو اعزام بانوان مبلغه برای تبلیغ از جمله مهم‌ترین فعالیت‌ها در این زمینه به شمار می‌رود. 

تبلیغ در طول تاریخ بشر، در گسترش ادیان توحیدی و انتقال فرهنگ ملت‌ها نقش اساسی داشته است و تبلیغ خواهران طلبه در ترویج فرهنگ عاشورا و رساندن پیام آن، بسیار مؤثر بوده است.

مدیر حوزه علمیه خواهران اردبیل با اشاره به نقش زنان در واقعه عاشورا تصریح كرد: در خلق حادثه عاشورا زنان و مردان نقش داشتند و هردو در كنار هم عاشورا را آفریدند، اما در پاسداری نهضت عاشورا و گسترش فرهنگ آن زنان بیشترین سهم را داشته‏اند. 

نقش زنان در بر‌پایی مجالس عزاداری برای امام حسین(ع) بسیار آشكار است، اولین مجالس عزاداری توسط اهل‌بیت امام حسین(ع) از كربلا شروع شد و در قرون بعدی نیز این زنان بودند كه با برگزاری مجالس عزاداری در خانه‌هایشان و شركت در روضه‌خوانی، ایفای نقش كردند و فرهنگ عاشورا را توسعه دادند. 

در این حادثه زنان زیادی ایفای نقش كردند كه در رأس همه آنها حضرت زینب(س) قرار داشت.

حضرت زینب(س) اسوه صبر و مقاومت، تكمیل‌كننده قیام عاشورا و یگانه بانوی نمونه در ارسال پیام عاشورا بود.