صفحه اصلي
تقويم
خبرهای تربیت بدنی
حمایت هنرپیشه پرسپولیسی از برانكو كه مسیر پیشرفتش در فوتبال را مسدود كرده بود
وبسایت رسمی برنامه نود - پژمان جمشیدی می گوید انتقاد از برانكو در این شرایط ، دور از اخلاق حرفه ای در فوتبال است.

به گزارش وب سایت نود و به نقل از خبرآنلاین، پژمان جمشیدی را شاید این روزها دیگر كمتر كسی به پیشینه فوتبالی اش در یاد داشته باشد اما این هنرپیشه حالا سرشناس ، سال های سال فوتبال بازی كرده ، یكی از بهترین های پرسپولیس در عصر خودش بوده و البته بیش از 13 بازی ملی و یك گل ملی به گرجستان در مسابقه ای دوستانه دارد كه میلیون ها نفر حتما بارها این گلش را در سریال پژمان دیده اند و به یاد دارند!

پژمان اما یكی از همه بازیكنان پیشكسوت پرسپولیس است كه این روزها دلی نگران برای تیم پرطرفدارشان دارند. او كه هیچ وقت از دیرباز با برانكو رابطه ای خوب نداشته و مربی وقت تیم ملی را دلیل تغییر مسیر فوتبالی اش می داند ، حالا خیلی منطقی درباره برانكو سخن می گوید:« راستش فقط بازی اول پرسپولیس را دیدم. تازه هفته های اول است و نمی توان خیلی درباره آینده تیم ها پیش بینی كرد. معمولا تیمی كه فصل را خوب شروع می كند تا آخر هم خوب ادامه می دهد. البته استثناء هم بوده. مثلا سالی كه ما فولاد بودیم ، برق تا هفته دهم صدرنشین بود اما ته فصل برای همیشه سقوط كرد به دسته پایین تر. یا مثلا استقلال های قلعه نویی همیشه لیگ را بد شروع می كنند اما بعد مدعی می شوند.یا همین ذوب آهن سال قبل یحیی . ولی در مجموع سابقه به من می گوید تیمی كه بد شروع می كند ، مغمولا بد هم ادامه می دهد و این كمی مرا برای پرسپولیس نگران می كند.»

یكی از بحث های داغ این روزهای پرسپولیس برانكو ، ماجرای كمی سابقه بازیكنان این تیم و دست به دست شدن بازوبند تیم بین بچه های كم سابقه و كم تجربه است. پژمان در این باره می گوید:«یكی از مشكلات این است پرسپولیس خیلی ناشناس شده و نیاز به یكی دو بازیكن با تجربه دارد كه هم تاثیرگذار باشد هم بار فنی داشته باشد. البته این معضل كلی فوتبال ماست. چند وقتی است كه چندان ستاره پر فروغی در فوتبال مان وجود ندارد. قبلا در تیم ملی امثال خداداد و مهدوی كیا با یك حركت می توانستند سرنوشت بازی را عوض كنند.علی كریمی ، دایی ، یحیی ، استیلی ، منصوریان، كریم باقری، فرهاد مجیدی ، همه برای خود وزنه ای بودند اما الان خبری از این دست بازیكنان نیست. حتی ایمان مبعلی ، محرم نویدكیا ، جواد نكونام و مهدی رجب زاده هم كه هنوز گاهی سرنوشت ساز می شوند ،ستاره های دهه قبلی هستند و محصول گذشته فوتبال ما. به نظر من آموزش ما از پایه مشكل دارد و باید به استعداد های جوان بهای بیشتری بدهیم.»

جمشیدی درباره كاپیتانی كفشگری هم گفت: « ببینید به نظر من كفشگری مقصر نیست. این حاصل سیاست اشتباه باشگاه است. یادم می آید زمانی كه ما از تیم رفتیم 80 درصد پرسپولیس را یكجا بیرون كردند. امثال اسدی ، كاویانپور، انصاریان و بهروز رهبری فر از تیم رفتند. یك نسل از قدیمی ها هم كه فوتبال شان تمام شد. باز خدا را شكر در آن سال ها هنوز بزرگترهایی مثل آقا كریم یا مهدی مهدوی كیا و علی كریمی بودند اما این پایان نسل و سیاست پرسپولیسی زدایی از تیم سبب شد به مرور این تیم خالی از بازیكن بزرگ شود. زمانی از بین حمید استیلی ، افشین پیروانی ، علی دایی، یحیی گل محمدی ، عابدزاده ،محمدخانی و حسین عبدی نمی شد كاپیتان انتخاب كرد. آنقدر كه بازیكن بزرگ وجود داشت. مشكلات پرسپولیس در كاپیتانی ربطی به امثال كفشگری و شیث ندارد. تیم به جایی رسیده كه بازوبند روی دست افراد با تجربه بسته نمی شود.»

اما چه شد كه این اتفاق افتاد؟ پژمان معتقد است :« هویت پرسپولیس بزرگ را حفظ نكردند. تیم پایه ما كسی را نساخته كه الان به تیم اصلی كمك كند. وقتی مجبور باشی فقط از تیم های دیگر بازیكن بگیری این مشكلات به وجد می آید. قبلا كاپیتان تیم ملی برای در پرسپولیس بازوبند نمی بست ولی با افتخار بازی می كرد. 10 سال پیش اگر می گفتند پرسپولیس یك روزی به این حال می افتد ، خنده مان می گرفت و باور نمی كردیم.می گفتیم شوخی نكنید بابا ، پرسپولیس و قعر جدول؟ پرسپولیس و مشكل داشتن ستاره؟»

جمشیدی كه هیچ وقت در سال های فوتبالش رابطه ای گرم با برانكو نداشته ، حالا در روزهای بد برانكو به او خرده نمی گیرد و اهل تلافی كردن نیست :« من درباره برانكو صحبت نمی كنم. قبلا با او مشكل شخصی داشتم ولی الان اعتقاد دارم اگره مهره خوب داشته باشد می تواند نتیجه بگیرد. با سابقه قبلی برانكو انتظار داشتیم تیم او دفاعی باشد اما به نظر مهره های هجومی او در پرسپولیس بهتر باشند و او در فكر ساختن یك تیم هجومی است. البته پرسپولی خیلی هجومی چیده می شود و در كار دفاعی مشكل اساسی دارد.»

پژمان اما به آینده تیم برانكو امید دارد و می گوید:« طارمی یكی از بازیكنان هجومی تیم است كه طراز جهانی دارد ولی باید هوای او را بیشتر داشت. شاید وجود چند بازیكن با تجربه می توانست او را كمك كند. قبلا علی كریمی هوای جوان ها را داشت یا كریم باقری. الان بازیكنان جوان به چه كسی تكیه كنند؟ من خودم دلم به افشین پیروانی استیلی و یحیی و كریم باقری خوش بود ، الان جوانان به چه كسی دل خوش كنند. تیم پر است از بچه های با استعدادی مثل طارمی كه البته نیاز به دو تا بزرگتر در كنارشان دارند. با كمی تقویت خط هافبك و ساختار دفاعی تیم ، به نظرم می شود به آینده تیم امید داشت.»

جمشیدی درباره انتقادها از خود و این كه گویند او به سمت سینما رفته و دیگر خبری از پرسپولیس نمی گیرد، گفت : « برای كمك به پرسپولیس باید آدم سیاسی باشی. یا نفوذ داشته باشی چون الان مشكل بزرگ تیم در سیاست گذاری مدیریتی اش است.نزدیكترین دوست من در این حوزه بهنام ابوالقاسم پور است كه مدیریت تربیت بدنی شهرداری منطقه 20 را بر عهده دارد. با این شرایط یكی مثل من دستش به كجا بند است؟ من اگر زیاد مصاحبه كنم فقط به تیم ضربه می خورد. فقط باید دعا كنیم این جوانان توانایی های خود را بدست آورند و موفق باشند.»

ستاره سال های گذشته پرسپولیس در آخر گفت : « خیلی زود است. من از برانكو دفاع نمی كنم چون با او مشكل شخصی داشتم و حس خوبی نسبت به او ندارم. باید كمی صبر كرد. البته اگر برانكو را بیرون كنند چه كسی را جایگزین كنند؟ مگر درخشان و دایی و یحیی را بركنار نكردند؟ باید ببینیم برانكو در آینده چه كار خواهد كرد؟ الان اگر بگویند مثلا برانكو برود باید فكر كنند كه بعد از او چه اتفاقی قرار است بیفتد؟ مثلا می خواهند حسین عبدی را بیاورند؟ او یك مربی با استعداد است اما چرا باید جسین در شرایطی بیاید كه مثل یحیی ناكام شود؟»

منبع: تربیت بدنی