صفحهٔ اصلي
خبرهای دانشگاه
بررسی راهكارهای وحدت و تعامل امت اسلامی از دیدگاه فریقین در دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار


   معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار از برگزاری نشست تخصصی راهكارهای وحدت و تعامل امت اسلامی از دیدگاه فریقین در این دانشگاه خبر داد.

   دكتر محسن ولایتی با بیان اینكه این نشست از سوی حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی واحد سبزوار، برنامه‌ریزی و با همكاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی و دفتر تقریب مذاهب دانشگاه آزاد اسلامی مركز خواف و واحد تربت‌حیدریه برگزار شد گفت: در این نشست كه با حضور رؤسای دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار و تربت حیدریه و چهار تن از اساتید اهل تشیع و تسنن برگزار شد، دیدگاه‌های مختلف فرقه‌های مختلف در زمینه وحدت و تعامل امت اسلامی، مطرح و تشریح شد.

   وی گفتگو در زمینه مبانی وحدت و تعامل امت اسلامی با استناد به آیات قرآن كریم و سیره نبوی و علوی (ع) را از جمله مباحث مطرح‌شده در این نشست عنوان كرد و گفت: نگاهی به چگونگی عبور جهان اسلام از بحران‌های ژئوپولتیكی برون‌منطقه‌ای كشمیر، قفقاز، آذربایجان، فلسطین، فیلیپین و نیز بحران‌های درون‌منطقه‌ای یمن، عربستان، عراق، سوریه و ایران و راهكارهای همگرایی مذهبی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی آن، از جمله مباحثی بود كه در این راستا، مطرح و مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

   معاون فرهنگی و دانشجویی واحد سبزوار، بازخوانی مجدد متون اسلامی و انجام تحقیقات در ارتباط با آسیب‌های تفرقه، جلوگیری از اهانت به ادیان و مذاهب مختلف، پرهیز از افراط‌گرایی و برائت از تندروها و نفی اقتدار و مقبولیت تندروها در زمینه همگرایی سیاسی و فرهنگی به انجام كارهای وحدت‌آمیز و بهره‌مندی از اقشار فرهیخته جهان اسلام و نهادینه كردن ایده تأكید بر مستندات و مباحثه بر موارد مورد اختلاف با حفظ احترام متقابل را از جمله عوامل مؤثر در وحدت و تعامل بهتر امت اسلامی دانست.

   دكتر محمود غفوری‌نژاد؛‌ مسئول دفتر بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار نیز در این نشست، پیشینه اختلافات فكری و عقیدتی بین شیعه و اهل تسنن را بعد از وفات پیامر اعظم (ص) عنوان كرد و گفت: این پیشینه طولانی، نه‌تنها باعث نشده كه این دو مذهب نسبت به هم دشمنی و كینه‌توزی داشته باشند، بلكه هر دو مذهب، با كمال آرامش و متانت و احترام در كنار یكدیگر زندگی كرده‌اند و تنها از اواسط قرن بیستم كه پای استعمار به كشورهای اسلامی باز شد و با تفرقه‌افكنی، سعی در ایجاد كدورت و فاصله بین امت اسلامی داشتند.

   وی خاطرنشان ساخت: همچنانكه در انسجام ملی، زبان، نژاد و قومیت مطرح نیست و بر اساس عقل، همه آحاد یك ملت در كنار هم از تمامیت ارضی و ارزش‌های خود دفاع می‌كنند و متحد هستند، در انسجام دینی نیز نباید مسائلی كه در شرایط فعلی، كم‌اهمیت است باعث اختلاف و دودستگی شده و راه را برای نفوذ دشمن، هموار كند.

   معاون فرهنگی و دانشجویی واحد سبزوار، سخنرانی دكتر محمد فاروق آشكار؛ مسئول دفتر تقریب مذاهب دانشگاه آزاد اسلامی مركز خواف و دكتر سید عبدالحمید شهیدی؛ از اعضای هیأت‌علمی اهل تسنن دانشگاه آزاد اسلامی با طرح پیشنهاداتی همچون ایجاد دفاتر تقریب در واحدها و مراكز دانشگاهی را از دیگر برنامه‌های این نشست تخصصی كه به‌صورت وبینار برگزار شد عنوان كرد و گفت: تجلی وحدت در آثار شعرای اهل تسنن، نماد و نمایانگر ارادت آن‌ها به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است. /ه.د

 

 

منبع: روابط‌عمومی دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار