صفحهٔ اصلي
خبرهای دانشگاه
دانشگاه آزاد اسلامی در عرصه دانش و پژوهش كشور پیشتاز است


معاون دانشگاه و رئیس پژوهشگاه و شبكه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این دانشگاه به دانشگاه پیشتاز در عرصه دانش و پژوهش كشور تبدیل شده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دكتر بابك نگاهداری معاون دانشگاه و رئیس پژوهشگاه و شبكه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی به تشریح عملكرد پژوهشی این دانشگاه در سه سال اخیر پرداخت و گفت: خدا را شاكرم كه در آستانه 41 امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال تحقق آرمان های انقلاب اسلامی به دانشگاه پیشتاز در عرصه دانش و پژوهش كشور تبدیل شده است.

دكتر نگاهداری افزود: در راستای دستیابی به اهداف سند دانشگاه اسلامی و تحقق اهداف كلان دانشگاه در زمینه پژوهش ارزش آفرین و حل مسائل جامعه و صنعت، در سال های اخیر طرح های برون دانشگاهی یكی از ابزارهای مورد استفاده بوده است و در سال های 1396 تا 1398 تعداد طرح های برون دانشگاهی انجام شده نزدیك به 60 درصد كل طرح های برون دانشگاهی انجام شده از زمان تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی است.

وی اظهار داشت: ارزش ریالی این طرح ها در سه سال اخیر 387 میلیارد ریال محاسبه شده است كه نسبت به مبلغ 638 میلیارد ریال مربوط به كل طرح های برون دانشگاهی انجام شده از بدو تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی، رشد قابل توجهی داشته است. در حقیقت 60 درصد كل منابع جذب شده از طریق طرح های پژوهشی در دانشگاه آزاد اسلامی، در سال های 1396 تا 1398 بوده است. این رشد قابل توجه در حالی است كه آمار سال 1398 هنوز نهایی نشده است.

دكتر نگاهداری همچنین با اشاره به شروع به كار طرح پژوهش اثرگذار یكپارچه شبكه‌ای دانشگاه آزاد اسلامی (پایش) از سال 1397 گفت: در این طرح، چالش‌های كلان كشور به زمینه‌های پژوهشی تبدیل شده و در حال حاضر نزدیك به 8 هزار استاد و 38 هزار دانشجو در سامانه پایش ثبت نام كرده اند تا بتوانند موضوع پایان‌نامه و یا رساله خود را در راستای حل چالش های كشور تعریف كنند.

وی خاطرنشان كرد: یكی دیگر از رویكردهای دانشگاه آزاد اسلامی در سال های اخیر، عنایت ویژه به ظرفیت های عظیم آزمایشگاهی و كارگاهی واحدهای دانشگاهی در راستای درآمدزایی و استفاده از این ظرفیت ها در گسترش طرح های مشترك با صنایع كشور بوده است. اهتمام ویژه به تحقق این امر، منجر به درآمدهای 48 و 54 میلیارد ریالی به ترتیب در سال های 1396 و 1397 شده است. همچنین در سال های اخیر تعداد اعضای فعال شبكه فناوری راهبردی ریاست جمهوری از 13 عضو در سال 1396 به 17 عضو در سال 1397 و 21 عضو در سال 1398 افزایش یافته است. با روند صعودی مشابهی، تعداد كارگاه ها و آزمایشگاه های همكار استاندارد دانشگاه آزاد اسلامی از 18 و 19 به ترتیب در سال های 1396 و 1397 به تعداد 32 كارگاه و آزمایشگاه در سال 1398 افزایش یافته است. همچنین برای اولین بار در دانشگاه آزاد اسلامی، در این دوره بازاریابی محصولات و خدمات آزمایشگاهی و كارگاهی به طور سازمان یافته شروع شده است و به صورت پایلوت در چهار استان اجرایی خواهد شد.

رئیس پژوهشگاه و شبكه آزامایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: یكی دیگر از ظرفیت های دانشگاه آزاد اسلامی كه به منظور سازماندهی امور پژوهشی و جهت دهی پژوهش های دانشگاهی به سمت نیازهای جامعه و صنعت در این دوره بسیج شده، واحدهای پژوهشی است. به همین منظور در سال های اخیر توجه ویژه ای به مراكز تحقیقاتی شده است، به طوری كه تعداد مراكز تحقیقاتی از 87 مركز در سال 1395 به 155 مركز در سال 1398 افزایش یافته است.

دكتر نگاهداری ادامه داد: به عبارتی 80 درصد كل مراكز تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی از بدو تأسیس دانشگاه تاكنون، در سه سال اخیر به بهره برداری رسیده است. در كنار افزایش تعداد مراكز تحقیقاتی، سیاست گذاری صحیح در راستای فعالسازی مراكز تحقیقاتی و جهت دهی آن ها به سمت انجام پژوهش های كاربردی دنبال شده و آیین نامه های مرتبط از جمله شیوه نامه واحدهای پژوهشی، آیین نامه اجرایی مراكز خدمات و شبكه های آزمایشگاهی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی و شیوه نامه ارزیابی و رتبه بندی مراكز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی به روزرسانی شده است.

وی با اشاره به رویكردهای سه سال اخیر دانشگاه آزاد اسلامی در توجه ویژه به نظام نشر ملی گفت: به این منظور بهبود كیفیت مجلات دانشگاه آزاد اسلامی و نمایه سازی بین المللی در دستور كار قرار گرفته و نتیجه اقدامات انجام شده در این زمینه منجر به رشد 60 درصدی مجلات ISI دانشگاه در سه سال اخیر شده است. توجه ویژه به انتشار مقالات دانشجویان تحصیلات تكمیلی در 390 مجله دانشگاه آزاد اسلامی از دیگر اقدامات انجام شده در راستای تقویت نظام نشر دانشگاه آزاد اسلامی و در نهایت دستیابی به نظام نشر ملی است.

رئیس پژوهشگاه و شبكه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: یكی از دستاوردهای سه سال اخیر دانشگاه آزاد اسلامی، رشد قابل توجه تعداد مستندات علمی و رتبه بین المللی دانشگاه آزاد اسلامی است؛ به طوریكه طبق اطلاعات پایگاه اطلاع رسانی WOS، تعداد مستندات علمی تولید شده در سه سال اخیر (30863 مدرك) 30 درصد كل مستندات علمی تولید شده از ابتدای تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی (100،012 مدرك) است. این افزایش در حالی رخ داده است كه سیاست حمایت مالی از مقالات خارج از دانشگاه آزاد اسلامی در باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان كه منجر به رشد نمایشی تعداد مقالات شده بود، به سمت سیاست های حمایتی بلند مدت و تأثیرگذار در ارتقای كیفیت پژوهش دانشگاه تغییر یافته است.

دكتر نگاهداری در پایان گفت: علاوه بر عرصه ملی، در سال های اخیر جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی در رتبه بندی های بین المللی ارتقاء خوبی داشته است، به طوریكه در پایگاه طلایه داران علم (ESI) رتبه دانشگاه از رتبه 162 در سال 1395 به رتبه 101 در سال 1398 ارتقاء یافته كه نشان دهنده صعود 61 پله ای در سه سال اخیر است. بر اساس شاخص های این پایگاه، رتبه دانشگاه آزاد اسلامی در سال های 1396 و 1397 به ترتیب 128 و 109 گزارش شده است.

منبع: سازمان مركزی دانشگاه آزاد اسلامی