صفحهٔ اصلي
خبرهای دانشگاه
دستورالعمل تقویم آموزشی و امتحانات پایان ترم رشته های پزشكی و غیرپزشكی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد


نایب رئیس ستاد آموزش مجازی  دانشگاه آزاد اسلامی دستورالعمل اصلاحیه تقویم آموزشی و امتحانات سال تحصیلی 99-1398 رشته های پزشكی و غیرپزشكی و اجرای طرح تعاون آزمون  را ابلاغ كرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دكتر جواد علمائی نایب رئیس ستاد آموزش مجازی دانشگاه آزاد اسلامی دستورالعمل اصلاحیه تقویم آموزشی و امتحانات سال تحصیلی 99-1398 رشته های پزشكی و غیرپزشكی و اجرای طرح تعاون آزمون را به رؤسای استان­ها، واحدها، مراكز آموزشی و معاونت آموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ كرد.

در این بخشنامه آمده است: امتحانات نیمسال دوم طی چهارهفته از تاریخ 99/03/24 لغایت 1399/04/19 برگزار می شود. اصلاح برنامه امتحان بر مبنای انتقال امتحانات تقویم قبل در هر روز به دو روز پیاپی در تقویم جدید انجام شود.

تعداد جلسات برگزاری امتحانات در هر روز چهار نوبت و به شرح ذیل است:

نوبت امتحان

نوبت اول

نوبت دوم

نوبت سوم

نوبت چهارم

ساعت

8-10

11-13

14-16

17-19

براساس بندهایی از این بخشنامه به منظور جلوگیری از سفرهای بین شهری با اجرای طرح تعاون آزمون، دانشجویان فاقد منع آموزشی با ثبت نام در سایت azmoon99.iau.ac.ir (سایت مذكور از روز شنبه ۱۷ خردادماه فعال می باشد.) و كسب موافقت از ستاد طرح تعاون آزمون می توانند در واحد محل زندگی خود آزمون دهند. همچنین امتحانات دوره دكتری تخصصی می تواند بر مبنای آزمون شفاهی برخط به تشخیص استاد راهنما و هماهنگی با آموزش واحد برگزار شود. در كلاسهای تركیبی از مقاطع ارشد و دكتری با لحاظ تعداد دانشجویان تا 10 نفر بر مبنای آخرین لیست حضور و غیاب، امتحان به روش برشمرده شده مجاز است. ضبط آزمون شفاهی برخط لازم است.

در این بخشنامه تأكید شده است: برنامه ریزی و نحوه امتحانات واحدها/مراكز دانشگاهی و آموزشكده های سما دارای دانشجو كمتر از 1000 نفر در اختیار رئیس استان است. برنامه ریزی باید پاسخگوی طرح تعاون آزمون است. باتوجه به بهره گیری غیربرخط از كلاس های مجازی برخط، رعایت میزان حضور دانشجویان در كلاس حضوری ضروری نیست. در شهرهایی كه در بازه آزمون وضعیت قرمز را داشته باشند اجرای امتحان حضوری مجاز نمی باشد.

دانشجویان متقاضی شركت در طرح تعاون آزمون باید دستورالعمل های ابلاغی ستاد مركزی طرح تعاون آزمون را از طریق سامانه كسب و اجرا كنند. در طول مدت آزمون تمامی كاركنان موظف به همكاری با معاونت آموزشی در اجرای هرچه بهتر و امن آزمون هستند. امتحان دروس عمومی و معارف در هر واحد با هماهنگی استان می تواند به صورت برخط برگزار شود.

دستورالعمل فنی فرآیند اجرایی نحوه برگزاری امتحانات در محل سكونت و امتحانات برخط دانشجویان، متعاقبا" از طریق مركز فناوری اطلاعات و شبكه علمی دانشگاه ابلاغ خواهد شد.

در این بخشنامه آمده است كه با توجه به پراكندگی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی و نظر به این كه شیوع بیماری ناشی از ویروس كرونا در مناطق مختلف متفاوت است، شروع به تحصیل دانشجویان، علی‌الخصوص كارآموزی در عرصه و مواردی كه در عرصه‌های بالینی بیمارستانی برگزار می‌شود به روسای استان‌ها تفویض تا با هماهنگی مقامات و مسئولین استانی منطقه صورت پذیرد. برای حضور دانشجویان بالینی از تاریخ 17/3/99 با اولویت كارورزان و كارآموزان رشته‌های مختلف برنامه‌ریزی و اقدام شود.

برای حضور دانشجویان رشته دندانپزشكی با اولویت دانشجویان مقطع دكتری تخصصی و دانشجویان سال آخر، برنامه‌ریزی شود و به نحوی اقدام شود كه آموزش سایر دانشجویان و انجام آموزش‌های عملی به خصوص در مواردی كه مستلزم انجام كار درمانی با بیمار است به صورت گروهی و با رعایت پروتكل‌های بهداشتی و به نوبت در دانشگاه حضور یابند.

ارائه دروس عملی و آزمایشگاهی كلیه رشته‌ها در مواردی كه مستلزم تماس با بیمار نیست در گروه‌های كوچك‌تر كه امكان رعایت پروتكل‌های بهداشتی میسر باشد، انجام شود و برای مواردی كه مستلزم كار با بیمار است به صورت گروهی و در نوبت‌های مختلف با حفظ و رعایت پروتكل‌های بهداشتی صورت پذیرد.

در رابطه با كارآموزی دانشجویان رشته پزشكی با توجه به اعلام قبلی وزارت بهداشت با استفاده حداكثری از امكانات آموزشی بخش درمانگاهی یا آموزش الكترونیك میزان بخش‌ها را می توان كاهش داد تا زمان بین 120-105 روز جبران شود و سپس آموزش به صورت روال عادی با توجه به شرایط روز ادامه یابد.

دانشجویان مقطع كارشناسی چنانچه بتوانند در خصوص كارآموزی در عرصه از بیمارستان‌ها یا مراكز درمانی شهر محل سكونت خود كه مورد تایید دانشكده است، پذیرش اخذ كنند، برگزاری كارآموزی با هماهنگی واحد مبدأ با واحد دانشگاهی شهر محل سكونت (جهت نظارت) بلامانع خواهد بود.

گذراندن دوره كارآموزی دانشجویان رشته دامپزشكی، در صورت ارائه با تقاضای شخصی و كسب مجوز از كلینیك یا بیمارستان مورد تایید سازمان دامپزشكی در شهر مورد تقاضا بلامانع خواهد بود.

در این بخشنامه تأكید شده است: با توجه به شیوع بیماری كرونا و عدم انجام مكاتبات واحدهای دانشگاهی در خصوص اخذ مجوز ادامه تحصیل برای دانشجویانی كه دارای مشكل آموزشی هستند، در صورت صدور مجوز از مراجع ذیصلاح و تایید مدیر گروه و آموزش واحد دانشگاهی مربوطه مبنی بر حضور دانشجویان در كلاسهای مجازی، واحدها/مراكز دانشگاهی می­توانند نسبت به ثبت دروس اقدام كنند.

در خصوص آندسته از دانشجویانی كه حائز شرایط اخذ رساله/پایان نامه و آزمون جامع دوره دكتری تخصصی بوده و تاكنون موفق به ثبت آن نشده اند، با تایید گروه و آموزش واحد دانشگاهی و رعایت سایر ضوابط و مقررات آموزشی ثبت آنها امكان پذیر است.