صفحه اصلي
رویدادهای مرتبط با دانشگاه
عدالت آموزشی كه دانشگاه آزاد اسلامی خلق كرده بی نظیر است
آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی:


آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، پیش از ظهر امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی و تقدیر از دانشجویان برتر دانشگاه آزاد اسلامی كه با حضور مسئولین، معاونین، استادان و جمعی از دانشجویان در سالن ورزشی واحد تهران شمال برگزار شد، با تبریك آغاز سال تحصیلی به دانشجویان و استادان، از حضور در یك واحد دانشگاهی ابراز خوشحالی كرد. 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به گزارش‌های رئیس واحد و رئیس دانشگاه آزاد و همچنین با تحسین مدیریت فرهنگی دكتر طه هاشمی، گفت: وی و همكارانش دانشگاه آزاد اسلامی را به یك دانشگاه فرهنگی و یك نهاد موفق در این حوزه تبدیل كرده اند، امیدواریم فعالیت‌ها براساس برنامه 5 ساله ادامه یابد تا دانشگاه به اهداف عالیه خود برسد. 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در خصوص اهمیت علم، به سوابق مطالعات خویش در منابع اسلامی اشاره كرد و گفت: جوهره انسانی و مایه تفاوت انسان با دیگر مخلوقات، همین است كه بشر با دانش همراه است. 

ایشان افزود: انسان خود را به خداوند نزدیك می‌كند و خداوند هم انسانی را دوست دارد كه هر روز خود را یك گام به خدا نزدیك‌تر می‌كند. 

رئیس هیأت امنا و هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی، با قرائت سوره «عصر»، به تشریح تفسیری آیات آن پرداخت و گفت: خداوند دانش و اخلاق را همراه با ایمان دانست كه راه رسیدن آن «تَواصَوْا بِالْحَقِّ وَ تَواصَوْا بِالصَّبْر» است. 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، صبر را برای برنامه زندگی انسان مهم توصیف كرد وگفت: در آیات متعدد قرآنی بر صبر تأكید شده است. 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به «خسران» در سوره والعصر، گفت: این همان است «كه هر دم از عمر می‌رود نفسی/ چون نگه می‌كنی نمانده بسی» چون هر لحظه از عمر را از دست می‌دهیم و به خدا نزدیك نمی شویم. 

ایشان با توضیح درباره ماهیت خوشی‌ها و شادمانی‌‌های دنیوی و اخروی، گفت: خوشی‌های اخروی پایدار است. 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با یادآوری برخی اتفاقات پس از پیروزی انقلاب كه مانع حركت كشور به سوی پیشرفت بود، گفت: به خاطر شورش‌ها و ناامنی ها، دانشگاه‌ها تعطیل شده بودند و در مرحله بعدی جنگ شروع شده بود، در حالی كه می‌دانستیم كشورهایی موفق هستند كه در علم و دانش پیشرفت كنند. 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان شرایط علمی و تحصیلی جوانان و وضعیت دانشگاه‌ها در نخستین سالهای اول پیروزی انقلاب، گفت: به فكرم رسید كه باید از اقیانوس مردمی استفاده كنیم، چون پدران و مادران حاضر بودند هزینه كنند تا فرزندانشان تحصیل كنند. 

ایشان با یادآوری آیات مربوط به اهمیت و جایگاه علم، گفت: نمی توانستیم در انقلاب اسلامی باشیم و جوانان ما درس نخوانند، اما مانع استفاده از امكانات مردمی، دولتی كردن امور بود كه تفكرش در مجلس و دولت قوی بود. 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با بیان شرح مذاكرات خویش با امام برای تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: وقتی امام راحل گفتند: شروع كنید، گفتم: فضا به گونه‌ای است كه نمی‌گذارند. امام(ره) فرمودند: آن با من كه هم پول بابركتی دادند و هم اعلام كردند كه راه افتاد و كارها شروع شد.
رئیس هیأت امنا و هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی، با تشریح شرایط اولیه دانشگاه و روند پیشرفت آن، گفت: از یك ساختمان استیجاری شروع كردیم و الان به جایی رسیدیم كه واحدهای بسیار بزرگ در سراسر كشور داریم. 

ایشان با ابراز رضایت از دستاوردهای دانشگاه، به طرح تجمیع دانشگاه آزاد اسلامی اشاره كرد و با بیان ویژگی‌های مثبت آن، گفت: در داخل و خارج دانشگاه‌های زیادی را دیدم و الان می‌بینم ساختمان‌های آموزشی و آزمایشگاهی و پژوهشی خوبی ساخته شده كه امروز از یك نمونه بازدید كردیم. 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با بیان برنامه‌های آینده طرح تجمیع دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: برای استفاده از امكانات و رفاه علمی و آموزشی استادان ادامه می‌یابد. 

ایشان تاكید كرد: عدالت آموزشی كه دانشگاه آزاد اسلامی خلق كرده در دنیا بی نظیراست.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی دكتر میرزاده رییس دانشگاه آزاد اظهار داشت: گزارش ایشان امیدوار كننده و نشان دهنده توسعه دانش در دانشگاه آزاد اسلامی است. 

ایشان با اشاره به توسعه شركت های دانش بنیان طی مدیریت دكتر میرزاده در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تعداد شركت های دانش بنیان كه طی دو سال اخیر به هزار مورد رسیده است، آثار آن را چند سال بعد مشاهده خواهیم كرد، این شركت ها اگر با همین روند ادامه پیدا كند می تواند مشكل اشتغال بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه ها را برطرف سازد. 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، «رضایت علمی مردم» را هدف اصلی تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی دانست و گفت: مردم شهرهای دور كه فكر دانشگاه داشتن را نداشتند، وقتی كارهای ما را دیدند، آمدند و تقاضا كردند كه ما هم موافقت كردیم. چون با هدف ما سازگار بود كه می‌خواستیم علم به خانه مردم برود. 

ایشان توسعه تحصیلات علمی و دانشگاهی خانم‌ها را از دیگر برنامه‌ها و دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی دانست و گفت: خانم‌های ایرانی ثابت كردند كه از هوش و استعداد خوبی برخوردارند در هر سابقه علمی، از آقایان جلو می‌زنند. 

رئیس هیأت امنا و هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی، با برشمردن اثرات تحصیلات خانم‌ها، گفت: اولاً كسی كه تحصیل كرد، در خانه نمی‌ماند و ثانیاً اگر بماند، یك مادر تحصیلكرده، فرزندان بسیار خوبی تربیت می‌كند. 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با اشاره به جلسه سران وقت برای تشكیل هیأت مؤسس و توضیح درباره اعضای آن، گفت: دیگر اعضا سران گفتند كه ما وقت نمی‌كنیم و به من مسؤولیت دادند كه كارها را پیش ببریم. 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأكید بر قوی بودن اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی كه براساس اساسنامه حسینیه ارشاد نوشته بود، گفت: در مقطعی آن را گرفتند، اما در عمل به كسانی دادند كه در طول دو سال نتوانستند كاری بكنند. 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در بخش دیگری از سخنان خود به گسترش كمی و كیفی دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر كشور و حتی در بعضی از كشورها پرداخت و گفت: 53 درصد فارغ التحصیلان مقاطع عالی كشور از دانشگاه آزاد اسلامی هستند كه افتخار انقلاب اسلامی است. 

ایشان با توضیح روند تدوین، تصویب و ابلاغ سیاست‌های كلی و سند چشم‌انداز، توسط مجمع تشخیص و رهبری، گفت: ویژگی آن توسعه دانش محور است كه بهترین گزینه برای دانش‌محوری كشور، دانشگاه‌ها هستند. 

رئیس هیأت امنا و هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی، با تبیین برنامه دانشگاه برای پرداخت وام به دانشجویان، استادان و مخترعان و مبتكران در شركت‌های دانش‌بنیان، گفت: یكی از مبانی كارهای ما كم كردن مشكلات مردم است و اگر شركت‌های دانش‌بنیان گسترش یابند، اشتغال آفرینی رونق می‌گیرد. 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، تجاری سازی طرحها و ابتكارات مخترعان جوان دانشجو و استادان را در قالب تأسیس شركت‌های دانش بنیان ممكن دانست و گفت: صنعت و كشاورزی ما براساس دانش و مشكل بیكاری جوانان بسیار كم می‌شود. 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تبریك مجدد آغاز سال تحصیلی به دانشجویان و دانش آموزان، معلمان و استادان دانشگاه‌ها، به امنیت مثال زدنی ایران در منطقه نا امن اشاره كرد و گفت: جوانان ما باید درس بخوانند و حكومت هم باید براساس مكتب اسلام همه كارها را به مردم بسپارد كه همه چیز را به خوبی پیش می‌برند. 

در آغاز این مراسم، دكتر صفانیا، رئیس واحد تهران شمال، دكتر طه هاشمی، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه و دكتر میرزاده، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، گزارشی از حوزه‌های مسؤولیت خویش ارائه كردند و دو نماهنگ مربوط به پروژه‌های عمرانی دانشگاه و روند انتخاب دانشجوی نمونه پخش شد. 

دكتر میرزاده در این مراسم، ضمن بیان برنامه‌ها و فعالیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی، بر توجه به اسناد بالادستی تأكید كرد و گفت: علاوه بر واحدهای داخلی، در حال حاضر حدود 10 هزار دانشجوی خارجی داریم. 

ایشان توجه به طرح‌های عمرانی را یكی از دستاوردهای دانشگاه دانست و گفت: روزی كه آمدیم دو میلیون و 500 هزار مترمربع طرح نیمه كاره داشتیم كه تاكنون یك میلیون و 600 هزار متر مربع از طرح‌ها به بهره‌برداری رسید. 

در این مراسم، همچنین از 11 دانشجوی برتر دانشگاه آزاد اسلامی تقدیر شد كه لوح تقدیر و جوایز خویش را از دست آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و رییس دانشگاه دریافت كردند. همچنین استادان و مسؤولان واحد تهران شمال هدیه‌ای را به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تقدیم كردند.

منبع: سازمان مركزی دانشگاه آزاد اسلامی