صفحهٔ اصلي
رویدادهای مرتبط با دانشگاه
ایجاد بانك اطلاعاتی با 100 هزار عنوان پایان نامه و رساله در سامانه پژوهشیار


رئیس دبیرخانه پایش آزاد دانشگاه آزاد اسلامی گفت: 168 چالش كشور در قالب 33 برنامه علمی منجر به ایجاد 22 هزار زمینه پژوهشی شده است كه در اختیار اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته است. 

دكتر محمد علی اكبری مشاور ریاست دانشگاه و رئیس دبیرخانه پایش آزاد دانشگاه آزاد اسلامی در پنجمین نشست مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی مراكز استان ها و واحدهای منتخب كه صبح امروز در مهمانسرای حافظ برگزار شد، گفت: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و سند دانشگاه اسلامی، طرح پایش آزاد (پژوهش اثرگذار یكپارچه شبكه ای) در دانشگاه آزاد اسلامی در حال اجراست.

وی ادامه داد: این طرح با ساماندهی و یكپارچه سازی مدیریت پایان نامه ها و رساله ها توسط سامانه پژوهشیار در كل واحدهای دانشگاهی كشور شروع شد و اكنون در این سامانه تمام فرآیندهای مربوط به پایان نامه ها و رساله ها قابل ردگیری و پیگیری است. به واسطه این سامانه، اكنون بانك عظیمی از داده های مربوط به تحصیلات تكمیلی دانشگاه آزاد اسلامی موجود است كه حدود صد هزار عنوان پایان نامه و رساله است.

رئیس دبیرخانه پایش آزاد دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینكه با بكارگیری سامانه پژوهشیار، همزمان پیگیری چالش های مختلف در جامعه و صنعت در دستور كار دانشگاه قرار گرفت، اظهار داشت: هدف اصلی تبدیل این چالش های كلان كشور به زمینه پژوهشی برای جهت دهی و هدفمند كردن پژوهش های تحصیلات تكمیلی است. با كمك اعضای هیأت علمی واحدهای مختلف تاكنون 168 چالش كشور در قالب 33 برنامه علمی منجر به 22 هزار زمینه پژوهشی شده كه در اختیار اساتید و دانشجویان قرار گرفته است.

دكتر علی اكبری خاطرنشان كرد: برنامه های علمی استان ها و واحدهای مختلف، برحسب توانمندی ها و در نظر گرفتن مشكلات و نیازهای آن منطقه تعریف شده است. یكی از مزایای بانك اطلاعاتی موجود، امكان شناسایی عناوین مورد علاقه اعضای هیأت علمی و دانشجویان است. این مهم به سادگی با استفاده هوش مصنوعی از مراحل ابتدایی تا تحلیل محتوا امكانپذیر است. در اولین مرحله با بررسی عناوین و استخراج لغات پرتكرار، حوزه های تحقیقاتی و پژوهشی مورد علاقه در دانشگاه شناسایی شده است.

رئیس دبیرخانه پایش آزاد دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینكه خوشبختانه حوزه های كلان و مهمی مانند انتخابات، بورس، اوراق بهادار، یادگیری عمیق، مجلس شورای اسلامی و... در پایان نامه ها و رساله ها در حال مطالعه است كه نشان از ظرفیت بالای دانشگاه آزاد اسلامی برای ورود و ارائه راهكارهای علمی در مسائل مختلف كشور است، گفت: با هدف تقویت این حوزه ها و همچنین برنامه های علمی، تشكیل تیم های تخصصی در بستر فضای مجازی در دستور كار قرار دارد.

وی خاطرنشان كرد: تمامی اساتید و دانشجویان علاقمند به یك حوزه های كاری یا برنامه علمی، پس از معرفی پروپوزال خود به صورت خودكار به تیم تخصصی ارجاع داده می شوند و در صورت قبول عضویت، به سایر اساتید و دانشجویان در آن تیم تخصصی اضافه شده و از آخرین پروپوزال ها، پایان نامه ها و رساله های در حال انجام و یا دفاع شده، اساتید و دانشجویان سایر واحدها علاقمند به این حوزه كاری اطلاع پیدا كرده و امكان تبادل اطلاعات و همفكری خواهند داشت. به عبارت دیگر یك شبكه اجتماعی پژوهشی با محوریت یك حوزه خاص تشكیل خواهد شد.

دكتر علی اكبری در پایان سخنان خود تأكید كرد: همه موارد فوق، دانشگاه آزاد اسلامی را به یك دانشگاه اجتماعی و با قابلیت حل مسئله نزدیك تر خواهد كرد.

منبع: دانشگاه آزاد اسلامی