صفحهٔ اصلي
رویدادهای مرتبط با دانشگاه
چگونه بدون آزمون دانشجوی دكتری دانشگاه آزاد اسلامی شویم؟


دانشگاه آزاد اسلامی بخشی از ظرفیت دوره دكتری خود را به‌صورت بدون آزمون جذب می‌كند؛ اما متقاضیان باید شرایط خاصی داشته باشند. 

به گزارش خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، ثبت‌نام از داوطلبان دوره بدون آزمون (استعدادهای درخشان) دكتری تخصصی فقط به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود.

متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سامانه ثبت‌نام اینترنتی مركز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی www.azmoon.org از شرایط و ضوابط ثبت‌نام در این دوره آگاه شوند.

داوطلبان با مراجعه به سامانه ثبت‌نام اینترنتی مركز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه به آدرس www.azmoon.org باید كارت اعتباری ثبت‌نام در دوره بدون آزمون دكتری تخصصی كه به مبلغ یك میلیون و ۶۰ هزار ریال است به‌صورت اینترنتی خریداری كنند.

هزینه دعوت به مصاحبه برای آن عده از داوطلبان دوره دكتری تخصصی بدون آزمون كه پس از بررسی مدارك به مصاحبه دعوت می‌شوند به‌صورت جداگانه و به ازای هر رشته‌گرایش دریافت خواهد شد.

اتباع غیر ایرانی برای ثبت‌نام در این دوره لازم است با مراجعه به وب‌سایت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به آدرس saorg.ir اطلاعات مربوطه را تكمیل و با اخذ كد پیگیری ۱۳ رقمی مبادرت به خرید كارت اعتباری كنند.

با توجه به اینكه در مرحله خرید كارت اعتباری داوطلبان می‌بایست مجموعه آموزشی موردنظر را انتخاب نمایند، لازم است در این انتخاب دقت لازم را داشته باشند.

چه كسانی واجد شرایط هستند؟

كسانی می‌توانند در دوره دكتری بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی ثبت‌نام كنند كه جزء استعدادهای درخشان و فارغ‌التحصیلان ممتاز باشند.

بر این اساس حداقل معدل ۱۷ برای رشته‌های دامپزشكی، ۱۸/۵ برای رشته‌های علوم انسانی و ۱۷/۵ برای سایر رشته‌ها در نظر گرفته شده است.

امتیاز نهایی هر داوطلب براساس شاخص‌های پژوهشی – آموزشی و مصاحبه منطبق بر شیوه‌نامه اجرایی محاسبه و به‌عنوان شاخص برای گزینش نهایی داوطلبان ملاك عمل قرار می‌گیرد.

نمره پایان‌نامه همه متقاضیان باید حداقل ۱۸/۵ برای همه رشته‌ها باشد.

در خصوص دانش‌آموختگانی كه ارزیابی پایان‌نامه آن‌ها به‌صورت توصیفی بوده است تنها دانش‌آموختگانی كه پایان‌نامه آن‌ها با درجه عالی ارزیابی شده است مجاز به ثبت‌نام در دوره بدون آزمون (استعدادهای درخشان) خواهند بود.

متقاضیان شركت در دوره بدون آزمون (استعدادهای درخشان) مقطع دكتری تخصصی باید رشته‌ای متجانس با رشته فارغ‌التحصیلی در مقطع كارشناسی ارشد خود را در مجموعه انتخاب كنند و در زمان ثبت‌نام از مقطع كارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شده باشند.

داوطلبان دوره بدون آزمون در صورت كسب شرایط دعوت به مصاحبه لازم است نسخه‌ای از فایل مقالات و تولیدات علمی چاپ شده در مجلات ISI یا مجلات علمی پژوهشی فارسی‌زبان و غیرفارسی‌زبان داخلی یا خارجی یا ISC خود را با فرمت اعلام شده در زمان مصاحبه به گروه تخصصی مربوطه ارائه كنند.

ترم تابستانی و مرخصی بدون احتساب سنوات جزء نیم‌سال‌های تحصیلی محسوب نمی‌شوند مشروط به این‌كه تعداد نیمسال‌های تحصیلی دوره كارشناسی ارشد ناپیوسته از ۶ نیمسال بیشتر نشود.

برای پذیرش در دوره بدون آزمون برای مربیان رسمی شاغل در دانشگاه آزاد اسلامی، سهمیه جداگانه‌ای وجود ندارد و همه داوطلبان در پذیرش از شرایط یكسان برخوردارند.

منبع: خبرگزاری آنا