صفحه اصلي
همايش ها
اطلاعيه های دفنر فرهنگ اسلامي
مناسبت‌ها
25شوال
سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع)

ششمين امام شيعيان ، و پنجمين امام از نسل اميرالمومنين (ع) كنيه او ابوعبدالله و لقب مشهورش «صادق‏» است . لقبهاى‏ديگر نيز دارد ، از آن جمله صابر ، طاهر و فاضل ، اما چون‏فقيهان و محدثان معاصر او كه شيعه وى هم نبوده‏اند ، حضرتش رابه درستى حديث و راستگويى در نقل روايات بدين لقب ستوده‏اند ،لقب «صادق‏» شهرت يافته است وگرنه امامى را كه منصوب از طرف‏خدا و منصوص از جانب امامان پيش از اوست ، راستگو گفتن ، آفتاب‏را به «روشن‏» وصف كردن است .

ابن حجر عسقلانى به نقل ازابن حبان  می نويسد : در فقه و علم وفضيلت از سادات اهل بيت‏بود .

ولادت او ماه ربيع‏الاول سال هشتاد و سوم از هجرت رسول خدا (ص) ، و در هفدهم آن ماه بوده است . ولى بعض مورخان و تذكره‏نويسان ولادت حضرتش را در سال هشتادم از هجرت نوشته‏اند و در ماه‏شوال سال صدوچهل‏وهشت هجرى به ديدار پروردگار شتافت . مدت‏زندگانى او شصت و پنج‏سال بوده است .

ابن قتيبه نويسد : جعفربن محمد ، كنيه او ابوعبدالله است وجعفريه بدو منسوب‏اند ; به سال يكصد و چهل و شش در مدينه درگذشت.

از آغاز ولادت تا هنگام رحلت اين امام بزرگوار ، ده تن ازامويان به نامهاى : عبدالملك پسر مروان ، وليد پسر عبدالملك (وليد اول) ، سليمان پسر عبدالملك ، عمر پسر عبدالعزيز ، يزيدپسر عبدالملك ، (يزيد دوم) ، هشام پسر عبدالملك ، وليد پسريزيد (وليد دوم) ، يزيد پسر وليد (يزيد سوم) ، ابراهيم پسروليد و مروان پسر محمد ، و دو تن از عباسيان ابوالعباس ،عبدالله پسر محمد معروف به سفاح و ابوجعفر پسر محمد معروف به‏منصور بر حوزه اسلامى حكومت داشته‏اند . آغاز امامت امام صادق (ع) با حكومت هشام پسر عبدالملك و پايان آن ، با دوازدهمين سال‏از حكومت ابوجعفر منصور (المنصوربالله) مشهور به دوانيقى‏مصادف بوده است . مدفن آن امام بزرگوار قبرستان بقيع است ،آنجا كه پدر و جد او به خاك سپرده شده‏اند .

نام مادر او ، فاطمه يا قريبه دختر قاسم بن محمد بن ابى‏بكراست و ام فروه كنيت داشته است .

مادر ام فروه ، اسماء دختر عبدالرحمان ابن‏ابى‏بكر است .

امام صادق (ع) درباره مادرش فرموده است : مادرم مومن ،متقى و نيكوكار بود و خدا نيكوكاران را دوست مى‏دارد .

كلينى به اسناد خود از عبدالاعلى آورده است : ام‏فروه را ديدم‏ناشناس گرد كعبه طواف مى‏كرد و حجرالاسود را به دست چپ سود .

مردى از طواف كنندگان بدو گفت : در سنت‏خطا كردى . ام‏فروه پاسخ‏داد : ما از دانش تو بى‏نيازيم . و از اين پاسخ مى‏توان آشنايى‏او را به مسائل فقهى دريافت .

چنان كه مشهور است فرزندان آن حضرت ده تن بوده‏اند ، هفت پسربه نامهاى اسماعيل ، عبدالله ، موسى ، اسحاق ، محمد ، عباس وعلى و سه دختر به نامهاى ام‏فروه ، اسماء و فاطمه .

اسماعيل پسر بزرگتر آن امام است و پدر ، وى را دوست مى‏داشت .

گمان بعضى از شيعيان بود كه اسماعيل بعد از پدرش به امامت‏خواهد رسيد . اما او در روزگار زندگانى پدر درگذشت و امام وى‏را در گورستان بقيع به خاك سپرد و بر مردن او سخت گريان شد .

پيش از به خاك سپردن ، روى او را گشود تا مردم ببينند اسماعيل‏مرده است ، ولى پس از مرگ اسماعيل گروهى مردن او را باورنكردند و پس از امام صادق او را امام دانستند .