صفحه اصلي
همايش ها
اطلاعيه های دفنر فرهنگ اسلامي
مناسبت‌ها
17مردادروز خبرنگار
هفدهم مرداد ماه به مناسبت سالروز شهادت خبرنگار شهيد محمود صارمى به عنوان روز خبرنگار ناميده شده است. به همين مناسبت شايسته است كه در اين روز نگاهى به اين حرفه موثر كنونى در جامعه خود داشته باشيم و تلاش كنيم تا با نگاهى به جوانب مختلف اين حرفه، برخى از بايدها و نبايدهاى مرتبط با اين حرفه را مطرح سازيم.

 بسم الله الرحمن الرحیم 
نظام اسلامی نیازمند نیروهای متعهد،خلاق وتوانمنددر عرصه خبر واطلاع رسانی است.

بايد توجه داشت كه البته خبرنگارى يك نماد از همه دست‏اندركاران در رسانه‏هايى از اين سنخ است كه همه با هم و در يك حركت هماهنگ و همكارى گروهى مى‏توانند كار خبر و خبررسانى را به انجام برسانند. علاوه بر اين بايد به دو جنبه اين حرفه به طور همزمان توجه داشت كه از يك سو اين حرفه يكى از قوى‏ترين سلاح‏هايى است كه دشمن در عرصه جنگ نرم و مبارزه كنونى خود عليه جمهورى اسلامى ايران آن را به كار گرفته و مى‏گيرد و از سوى ديگر نظام اسلامى نيز در اين عرصه جنگ نرم نيازمند نيروهاى مومن و متعهد و صاحب فن و فن‏آورى است كه بتوانند با دشمن مبارزه كنند و توطئه‏هاى او را خنثى نمايند و حتى به مواضع دشمن يورش و حمله برند واهداف نظام اسلامى را در اين عرصه محقق سازند و يكى از رسانه‏هايى باشند كه از طريق آن، پيام حق نظام اسلامى را به گوش همگان برسانند.
از سوى ديگر بايد توجه داشت كه دشمنان نظام اسلامى نيز كوشش مى‏نمايند تا هرچه بيشتر نيروهاى رسانه‏اى و خبرى خود را تعليم دهند و عليه نظام اسلامى مجهز سازند. به عنوان مثال بسيارى از مراكز وابسته به آمريكا و سازمان‏دهنده فتنه 88 در طول سال گذشته تا كنون به دنبال جذب خبرنگاران جوان و حرفه‏اى كردن آن‏ها در جهت به كارگيرى ايشان عليه نظام اسلامى بوده‏اند كه شواهدى از اين امر را در برخى از تلويزيون‏هاى ضد انقلاب مشاهده مى‏كنيم. در اين مقاله كوتاه نگاهى نيز به برخى از ويژگى‏هايى كه خبرنگاران متعهد و مسلمان بايد واجد آن‏ها باشند خواهيم داشت. نمونه‏هاى مطرح شده در اين مقاله تنها بخشى از خصوصياتى است كه يك خبرنگار متعهد بايد واجد آن‏ها باشد و يك خبررسانى و خبرنگارى متعهدانه بدون آن‏ها دچار مشكل و كاستى مى‏گردد. در نهايت نيز به برخى از آفات رسانه‏ها و خبررسانى‏هاى مدرن به اجمال اشاره مى‏شود كه شايسته است رسانه‏هاى متعهد و خبرنگاران مومن و انقلابى تا حد توان خويش را از اين آفات بركنار دارند. در فهرست ايثارگران 244 شهيد و 50 جانباز و 12 آزاده مرتبط با خبرنگاران است. ياد همه آن‏ها گرامى باد.


1- نگاهى به تاريخ‏

در هفدهم مرداد ماه سال 1377، در حالى كه نيروهاى طالبان با حمايت جدى آمريكا و برخى ديگر از كشورهاى‏غربى در افغانستان به سمت شمال اين كشور پيشروى مى‏كردند و زمينه براى تفوق اين نيروهاى مورد حمايت آن روز آمريكا فراهم مى‏شد كنسولگرى ايران در مزار شريف در معرض اشغال نيروهاى طالبان قرار گرفت. در اين روز محمود صارمى خبرنگار خبرگزارىِ جمهورى اسلامى، به همراه هشت نفر از اعضاى كنسولگرى ايران در مزار شريف افغانستان به دست گروهك تروريستى طالبان به شهادت رسيدند. شهادت مظلومانه اين نيروهاى خدوم به دست متحجرين طالبان باعث شد كه شوراى فرهنگ عمومى كشور، روز هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان "روز خبرنگار " نامگذارى كند.

2- شهيد صارمى كه بود
"شهيد محمود صارمى، در سال 1348 در يكى از روستاهاى اطراف بروجرد به نام "چهار بره " به دنيا آمد. شهيد صارمى در كنكور سراسرى، در رشته جغرافياى انسانى در دانشگاه تهران قبول شد و به همين علت تهران را براى زندگى برگزيد.
او پس از گذراندن چند ترم، از طريق بسيج دانشجويى دانشگاه تهران راهى جبهه‏هاى نبرد حق عليه باطل شد و مدت هفده ماه در آن جا ماند و سپس به دانشگاه بازگشت و به ادامه تحصيل پرداخت. در سال 1370 مشغول به همكارى با خبرگزارى جمهورى اسلامى گرديد و سال 1371، در حالى كه به تحصيلات خود در مقطع كارشناسى ارشد در دانشگاه شهيد بهشتى ادامه مى‏داد، ازدواج نمود.. او پس از چهار سال، به سمت دبير سرويس فارسى ايرنا برگزيده شد. شهيد صارمى در 26 دى ماه سال 1375 به عنوان مسؤول دفتر خبرگزارى ايرنا در افغانستان، راهى مزار شريف شد و حدود دو سال بعد، در هفدهم مردادماه 1377، در نهايت مظلوميت به دست گروه طالبان به شهادت رسيد. شهيد محمود صارمى، مردم مظلوم افغانستان را هم‏چون خانواده خود دوست داشت. او با آن‏ها بر سر يك سفره مى‏نشست و از درد و مشكلات ايشان رنج مى‏برد. محمود به قدرى با آن مردم مأنوس شده بود كه درد آن‏ها را درد خود مى‏دانست و در سرماى زمستان، لباس‏هاى گرم خود را به ايشان مى‏بخشيد. همسر شهيد صارمى در مورد او مى‏گويد: "بهترين واژه‏اى كه در مورد ايشان مى‏توانم بگويم اين است كه شهيد صارمى، يك دوست خوب براى من بود. او واقعاً يك مدير بود و در تمام مراحل زندگى، با برنامه‏ريزى عمل مى‏كرد ". پدر شهيد صارمى هم در مورد او مى‏گويد: "شهيد صارمى در دوران كوتاه عمر پربار خود، سختى‏هاى فراوانى كشيد. خانواده صارمى از او تنها به عنوان يك دوست ياد نمى‏كند، بلكه او را انسانى قوى معرفى مى‏كند كه در همه زمينه‏ها استعداد داشت و يكى از افتخارات مردم بروجرد بود ". (به نقل از سميه سورى، مقاله دوست خوب، در باب زندگى شهيد صارمى)
در حقيقت اين روز ياد آور رسيدن يك خبرنگار به يكى از والاترين مقامات انسانى و فدا نمودن جان خود در راه خدا و نظام اسلامى است. البته چنان كه در ادامه متذكر خواهيم شد، اين شهادت اولين شهادت خبرنگاران در راه نظام اسلامى نبوده است و اين اولين بار نيست كه كسى از اين طايفه با خداى خويش بر سر جان خود به صدق معامله مى‏كند و خداى متعال خريدار جان او مى‏شود. اما اين روز به عنوان نمادى براى بزرگداشت خبرنگاران متعهد و خدوم تعيين شده است.
به همين مناسبت شايسته است كه در اين روز نگاهى به اين حرفه موثر كنونى در جامعه خود داشته باشيم و تلاش كنيم تا با نگاهى به جوانب مختلف اين حرفه، برخى از بايدها و نبايدهاى مرتبط با اين حرفه را مطرح سازيم.

3- تيغ دو لبه خبرنگارى‏
به طور قطع حرفه خبرنگارى تيغى دولبه است. اين حرفه البته مانند بسيارى ديگر از حرفه‏هاى مدرن، خالى از آفت نيست چنان كه در حال حاضر نيز خالى از خدمت و ضرورت نمى‏باشد. خبرنگارى يكى از حرفه‏هاى مدرن است كه در دنياى كنونى از يك سوى مورد استفاده ابرقدرتها براى تقويت سلطه‏شان بر دنيا قرار مى‏گيرد و از سوى ديگر سلاحى است كه در دست مظلومان مى‏تواند عليه ظالمان به كار گرفته شود. بنابراين مى‏توان مطابق تصور عام كنونى، بيان داشت كه "در روزگارى كه از آن به عصر اطلاعات و فن‏آورى نام مى‏برند، قطعاً نقش خبرنگار به عنوان ابزار اطلاع‏رسانى، نقشى حياتى و انكار نشدنى دارد. در دنياى كنونى با وجود فن‏آورى‏هاى ارتباطىِ پيشرفته و متعدد در امر دست‏يابى سريع به اطلاعات و منابع مختلف و با وجود درگيرى‏هايى كه به طور آشكار در بيشتر نقاط اين كره خاكى فراگير شده، كسب اطلاعات صحيح و قابل اطمينان، تنها از راه خبرنگارانى درست‏كار شدنى است. خبرنگاران كه از مهره‏هاى اساسى اين مهم به شمار مى‏آيند، بايد با قبول خطرهاى فراوان، به واقعيت مسأله پى ببرند و آن را به مردمان برسانند. " و البته در عين حال بايد دانست كه بخش قابل توجهى از نيروهاى استعمارگر كنونى در دنيا به واسطه بخش‏هايى از همين قشر خبرنگار تقويت مى‏شوند. به عبارت بهتر بخش‏هايى از بدنه حرفه خبرنگارى در دنيا كاملا در خدمت نظام سلطه هستند و به كمك همين بدنه رسانه‏اى است كه يكى از بزرگترين و پيچيده‏ترين عمليات‏هاى نظامى - سياسى دنيا در حال اجراست و ابرقدرتهايى چون آمريكاى جنايتكار به همين واسطه و به كمك همين ابزار، بسيارى از خواسته‏هاى خود را در دنيا محقق مى‏سازند.
اما اين يك سوى ماجراست. در سوى ديگر اين ماجرا نيز خبرنگارانى خدوم، راستگو، شجاع، حق‏طلب و مظلوم را مى‏توان يافت كه در راه رساندن پيام حق، جان خويش را با خدا معامله كرده‏اند و نمى‏توان اين گروه را نيز كه در جبهه حق با تمام توان براى خدمت به اسلام تلاش مى‏كنند ناديده گرفت و از زحماتى كه اينان متحمل مى‏شوند بدون قدردانى گذشت كه فرمود: "من لم‏يشكر المخلوق لم‏يشكر الخالق " به همين روست كه مى‏توان بيان داشت كه انسانهاى متعهدى كه در حرفه خبرنگارى به اسلام خدمت كرده و مى‏كنند و با قلم و تريبون نشريه‏اى كه دارند به دين مبين حضرت ختمى مرتبت يارى مى‏رسانند بايد بزرگ داشته شوند "به راستى چه كسى مى‏داند در زمان دفاع و جنگ تحميلى، آن هنگام كه رزمندگان در جبهه‏ها زير بمباران خبرىِ رسانه‏هاى غربى و عربى بودند، چه كسانى خطر را به جان مى‏خريدند و از بين گلوله‏ها، خمپاره‏ها و ميدان‏هاى مين، گزارش و خبر تهيه مى‏كردند؟ به بنياد شهيد انقلاب اسلامى كه مراجعه كنى، نام 244 شهيد، 50 جانباز و 12 آزاده خبرنگار را ثبت شده مى‏بينى. اين عزيزان و همه خبرنگاران راست كردار دفاع مقدس، با از جان‏گذشتگى وارد معركه نبرد حق عليه باطل مى‏شدند و قلم و دوربين به دست، به ثبت وقايع مى‏پرداختند تا آيندگان بدانند كه جهانخواران و زورگويان چه بر سر ملت مظلوم و انقلابى ايران آورده بودند. يادشان هماره گرامى باد. " آرى همانند همه ديگر عرصه‏هاى عمل انسانى، در عرصه خبرنگارى نيز جبهه حق و باطل به مصاف هم رفته‏اند و در اين جبهه نيز نبرد هميشگى و دائمى حق و باطل وجود دارد و خوشا به حال آنان كه در اين نبرد در جبهه حق قرار گرفته‏اند و به تاسى از بت‏شكن بزرگ دوران معاصر، خمينى كبير بيان داشته‏اند كه "تا شرك و كفر هست مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستيم. "
بدين ترتيب بايد به دو جنبه اين حرفه به طور همزمان توجه داشت كه از يك سو اين حرفه يكى از قوى‏ترين سلاح‏هايى است كه دشمن در عرصه جنگ نرم و مبارزه كنونى خود عليه جمهورى اسلامى ايران آن را به كار گرفته و مى‏گيرد و از سوى ديگر نظام اسلامى نيز در اين عرصه جنگ نرم نيازمند نيروهاى مومن و متعهد و صاحب فن و فن‏آورى است كه بتوانند با دشمن مبارزه كنند و توطئه‏هاى او را خنثى نمايند و حتى به مواضع دشمن يورش و حمله برند واهداف نظام اسلامى را در اين عرصه محقق سازند و يكى از رسانه‏هايى باشند كه از طريق آن، پيام حق نظام اسلامى را به گوش همگان برسانند.

4- نياز امروز انقلاب اسلامى به خبرنگاران متعهد
برمبناى آنچه ذ كر شد، بدون شك نظام اسلامى به خبرنگاران متعهد و خبرنگارى متعهد نيازمند است. بايد توجه داشت كه البته خبرنگارى يك نماد از همه دست‏اندركاران در رسانه‏هايى از اين سنخ است كه همه با هم و در يك حركت هماهنگ و همكارى گروهى مى‏توانند كار خبر و خبررسانى را به انجام برسانند.
نظام اسلامى ما اكنون به شدت نيازمند چنين حرفه‏اى و چنين حرفه‏اى‏هايى است كه البته با تعهد و با اعتقاد به اسلام و نظام اسلامى در حيطه خبر و خبرنگارى بتوانند در برابر هجمه سنگين دشمن بايستند. به تعبير مقام معظم رهبرى كه چندى پيش در جمع نمايندگان مجلس شوراى اسلامى فرموده بودند: "امروز كشور شما - و شايد درست اين باشد كه بگوييم تاريخ شما - نگران رفتار من و شماست. ما امروز در يك موقعيت حساس از لحاظ تاريخى داريم زندگى مى‏كنيم. نقش ما، تصميم ما، فعل ما، ترك ما، بر روى نسلهاى آينده، بر روى سرنوشت كشور اثرگذار است؛ اگرچه همه دوران انقلاب از همين قبيل است. اين سى سال، سى سالى است كه در سرنوشت تاريخى آينده ما اثرگذار خواهد بود؛ اما اينجور به نظرم مى‏رسد كه اين دوران، اين شرايط سالهاى محدودِ كنونى، خصوصيتهاى ويژه و منحصربه‏فردى دارد. اگر ما در اين شرايط نقش‏آفرينى كنيم، يقيناً به نفع آينده كشور، آينده نظام و آينده تاريخ ما خواهد بود. اين نقش‏آفرينى هم متوقف به اين است كه در داخل، انسجام لازم، اقتدار لازم، انگيزه كافى، همكارى‏هاى صميمى و تنگاتنگ وجود داشته باشد. " آرى عرصه كنونى براى جمهورى اسلامى ايران عرصه‏اى است كه به شدت عليه آن دشمنى مى‏شود و بخشى از اين دشمنى‏ها به مدد رسانه و نيروهاى خبرى و تبليغى صورت مى‏گيرد. اين نيروها در خدمت نظام استكبارى هر چه در توان دارند عليه نظام اسلامى به كار مى‏گيرند و به تعبير رهبر معظم انقلاب اسلامى كه در بيان اين دشمنى دشمنان و ابعاد آن فرمودند: "امروز جبهه مخاصم با جمهورى اسلامى ايران را نگاه كنيد؛ يك جبهه عريض و طويل است؛ همه شياطين و اشرار عالم در اين جبهه جمعند؛ از صهيونيستها تا آمريكايى‏ها، تا خبيث‏ترين دولتهاى غربى، تا وابسته‏ترين و حقيرترين دولتهاى غيرغربى - حالا دائره را بيشتر محدود نكنيم - همه توى اين جبهه هستند؛ هر كارى هم كه مى‏توانند، دارند مى‏كنند. خيال نكنيد كارى هست كه دشمنان ما مى‏توانند عليه جمهورى اسلامى انجام بدهند و انجام نمى‏دهند؛ نه، هر كار توانستند، تا حالا كرده‏اند؛ هر كارى هم كه بتوانند، مى‏كنند. هر كار نمى‏كنند، به خاطر اين است كه نمى‏توانند. اما ملت ايران، با قدرت، با عزت و با سربلندى، در مقابل همه اين‏ها ايستاده است. "
از ابتداى انقلاب اسلامى تا كنون متاسفانه در اين عرصه، دشمن و وابستگان به او تفوق بيشترى داشته‏اند و همواره رسانه‏هاى انقلاب دچار مظلوميت و كاستى‏هاى فراوانى بوده‏اند.اين مشكل بايد به دست نسل كنونى مومنان و متعهدان عرصه خبر و خبرنگارى برطرف شود.
از نكات مثبتى كه در پى حوادث سال 88 در كشور پيدا شده است اين است كه بحمد الله بخش قابل توجهى از نيروهاى مومن و متعهد به اهميت جنگ رسانه‏اى كه يكى از ابعاد مهم جنگ فرهنگى و جنگ نرم است پى برده‏اند و آمادگى ورود به اين زمينه را يافته‏اند و حاضر به يادگيرى و فعاليت در اين عرصه مهم شده‏اند.
بايد از اين ظرفيت به نحو احسن استفاده شود و همه امكانات رسانه‏اى انقلاب در جهت تقويت و آموزش و به كارگيرى و شكوفاسازى استعدادها و روياندن نوآورى‏ها و ابتكارات اين نسل بسيج شود تا ان‏شاءالله بتوانيم از اين چالش يك فرصت بسازيم و از اين بحرانى كه دشمنان بر كشور ما تحميل كردند در راستاى اهداف انقلاب بهترين بهره‏بردارى را بنماييم و يكى از ضعف‏هاى خود را در عرصه خدمت به انقلاب برطرف كنيم.
خبرگزارى‏هاى مومن و متعهد و همه عناصر باسابقه اين زمينه اكنون وظيفه دارند كه فرصت يادگيرى و حرفه‏اى شدن را براى نيروهاى جوان فراهم آورند و آن‏ها را در راستاى اهداف كلان نظام اسلامى به كار گيرند و با گشودن فضا به روى آن‏ها، زمينه برطرف كردن اين مشكل را فراهم آورند.
از سوى ديگر بايد توجه داشت كه دشمنان نظام اسلامى نيز كوشش مى‏نمايند تا هرچه بيشتر نيروهاى رسانه‏اى و خبرى خود را تعليم دهند و عليه نظام اسلامى مجهز سازند. به عنوان مثال بسيارى از مراكز وابسته به آمريكا و سازمان‏دهنده فتنه 88 در طول سال گذشته تا كنون به دنبال جذب خبرنگاران جوان و حرفه‏اى كردن آن‏ها در جهت به كارگيرى ايشان عليه نظام اسلامى بوده‏اند كه شواهدى از اين امر را در برخى از تلويزيون‏هاى ضد انقلاب مشاهده مى‏كنيم.

5- تعهدهاى يك خبرنگار مسلمان‏
شايسته است كه دراين مجال اندك نگاهى نيز به برخى از ويژگى‏هايى كه خبرنگاران متعهد و مسلمان بايد واجد آن‏ها باشند داشته باشيم. نمونه‏هاى زير تنها بخشى از خصوصياتى است كه يك خبرنگار متعهد بايد واجد آن‏ها باشد و يك خبررسانى و خبرنگارى متعهدانه بدون آن‏ها دچار مشكل و كاستى مى‏گردد.
1.5 واسطه مردم و حكومت‏
اولين نكته‏اى كه به ذهن مى‏رسد اين است كه هرچند حاكمان اسلامى بايد با مردم مرتبط بوده و با آن‏ها بدون واسطه رابطه داشته باشند و از قطع رابطه با مردم كه عامل بسيارى از معضلات و موجب برخى فسادها نيز هست بپرهيزند اما بايد توجه داشت كه با توجه به جوامع چند ميليونى امروزين امكان ارتباط با همه مردم ممكن نيست. البته ممكن نبودن ارتباط با همه مردم توجيهى براى نفى كل رابطه و عزلت مسؤولان از مردم نيست بلكه طبق مثل مشهور "ما لا يدرك كله يا يترك جله ". مسؤولان موظفند كه با مردم رابطه مستقيم داشته باشند اما در آنجا كه ممكن نمى‏شود اين وظيفه رسانه‏هاست كه اين رابطه را به خوبى و با صداقت و روشنى و بدون غرض‏ورزى‏ها مغرضانه انجام دهند.
رسانه‏ها بايد تا حد توان آينه تمام‏نماى مردم باشند و از سوى ديگر لسان و زبان مسؤولان در سخن حق ايشان باشند. البته اين بدان معنى نيست كه رسانه‏ها نبايد چيزى غير از حرف مسؤولان را بزنند بلكه بايد در بيان مواضع حق و صحيح، مسؤولان را يارى كنند.
2.5 مجرى بخشى از النصيحه لائمه المسلمين‏
يكى از وظايف مهم رسانه‏ها اين است كه حقيقتا حق‏خواه و در پى خير و صلاح مردم و مسؤولان باشند. همين در پى‏خير و صلاح جامعه و مسؤولان بودن است كه در اسلام مبناى حق انتقاد و حتى وظيفه انتقاد قرار مى‏گيرد. در كلام امير مومنان على(ع) در خطبه 216 نهج البلاغه دقيقا همين امير مبناى حق و وظيفه نقد و انتقاد نسبت به مسؤولان قرار گرفته است. (ذ كر اين بيان حضرت و تفسير آن تفصيل بيش از اين مجال مى‏طلبد كه ان شاء الله در مجال ديگرى به تفصيل بيان مى‏گردد.)
بنابراين رسانه‏ها بايد براى نقد و انتقاد از مسؤولين و مردم آماده باشند و بدانند كه نقد عملكرد مسؤولان بر مبناى‏اسلامى يكى از وظايف آن‏هاست در عين اين كه حقى نيز هست كه بايد از آن برخوردار باشند.
از سوى ديگر رسانه‏هايى اين‏چنين بايد منتقد مردم نيز باشند و در جاى خود از حركتها ى ناصحيح و نامناسب مردم نيز به لسان صحيح آن انتقاد كنند. چنان كه در بخش بعدى به ذ كر آن پرداخته مى‏شود.
3.5 هدايت افكار عمومى به سمت و سوى صحيح‏
وظيفه ديگر رسانه‏ها و خبرنگاران و خبرگزارى‏ها اين است كه افكار عمومى مردم را به سمت و سوى صحيح سوق دهند. توضيح اين كه در بادى امر گاه چنين تصور مى‏شود كه رسانه‏ها صرفا بلندگوى افكار جامعه هستند و خبرنگاران و همكاران آن‏ها در خبر و تحليل و گزارش و... خود فقط سخن مردم را بازتاب مى‏دهند. اين تصورى بسيار خام از آن چيزى است كه در عمل اتفاق مى‏افتد. در عمل هر چند خبرنگاران و خبرگزارى‏ها افكار و خواسته‏هاى مردم را نيز بازتاب مى‏دهند اما در بسيارى از موارد به اين افكار و خواسته‏ها شكل مى‏دهند و آن‏ها را مى‏سازند. البته اين بدان معنى نيست كه خبرنگاران، خبرسازى مى‏كنند و خبرهاى دروغين را مى‏سازند. (البته گاه خبرنگارانى غير متعهد چنين نيز مى‏كنند اما در اين جا منظور اين آفت نيست) بلكه منظور اين است كه به طور كلى خبرنگارى و رسانه علاوه بر بيان افكار عمومى، توليد افكار عمومى نيز مى‏كند. به عبارت بهتر اين كه چه خبرهايى از دروازه خبرى بگذرد و به اصطلاح چه اخبارى پخش شوند و هر خبرى چگونه تنظيم شود و چقدر مورد تأكيد قرار گيرد و چگونه بيان گردد و چگونه تحليل شود و... همه و همه باعث مى‏شود كه افكار عمومى نسبت به آن خبر شكل بگيرد.
از اين رو بسيارى از آشنايان با اين فن و علم قائل هستند كه اصولا خبررسانى بى‏طرفانه ممكن نيست و هر خبرى با خود جهتى را حمل مى‏كند و جهت‏گيرى‏اى را به مخاطب خود القا مى‏كند.
نكته اين جاست كه در اين هدايت افكار عمومى لازم است كه خبرنگاران كار خود را از سنخ امر به معروف و نهى از منكر ببينند و تلاش كنند كه در اين عرصه، افكار عمومى را به سوى صحيح و درست آن سوق دهند.
4.5 حق‏گويى‏
صداقت يكى از ضرورى‏ترين ويژگى‏هاى اهالى رسانه و خبر است كه در غير اين صورت به طور قطع اعتبار خود را از دست خواهند داد. در اين ميان خبرنگاران مسلمان و متعهد بيش از ديگران موظف به صداقت هستند چرا كه ممكن است بى‏صداقتى آن‏ها به ضرر دين و اهداف بلند دينى تمام شود.
5.5 تخصص و آشنايى كامل با اين حرفه‏
يكى ديگر از خصوصياتى كه بايد همه خبرنگاران مسلمان و متعهد واجد آن باشند، مسأله تخصص و آشنايى كامل با اين فن و حرفه و آشنايى جدى با مبانى نظرى آن است. حتى اگر كسانى حرفه خبرنگارى را از اساس و بنيان منفى و مضر مى‏دانند كه به ضرورت بايد به آن پرداخت، بازهم كسانى كه تخصص كامل و آشنايى جدى با اين حرفه داشته باشند كمتر از آسيب‏هاى آن ضرر مى‏بينند و بيشتر مى‏توانند از مضرات آن خوددارى كنند. به عبارت بهتر آنكس كه يك حرفه را بهتر مى‏شناسد بهتر مى‏توان از بخش‏هاى آسيب‏زاى آن اجتناب كند. به عبارت ديگر "من تعلم لغه قوم امن منهم " بنابراين حتى اگر قائل به مضر بودن عرصه خبرنگارى هستند نيز بايد اين حيطه را به خوبى بشناسند و بر اين فن سوار و مسلط شوند چرا كه آن‏كه بر فنى مسلط نيست بيشتر از آن آسيب خواهد ديد.
6.5 شجاعت و صراحت‏
از ديگر خصوصيات لازم خبرنگارى، شجاعت و صراحت است. البته هر راست نشايد گفت اما در عرصه خبرنگارى به واسطه برخى از كاركردها و وظايفى كه در بالا ذ كر شد، شجاعت و صراحت از جمله مهمترين خصوصيات است. خصوصا هنگامى كه خبرنگار يا رسانه‏اى بخواهد با اتكا به وظايف دينى خود صاحب منصب و صاحب قدرتى را امر به معروف كند و يا با رعايت شرايط از وى انتقاد نمايد.
7.5 پرهيز حداكثرى از آفات رسانه‏هاى مدرن‏
وظيفه و خصوصيت مهم ديگر خبرنگاران مسلمان و متعهد آن است كه در حد توان از آسيبها و آفات اين عرصه دورى كنند. عرصه خبرنگارى البته به آفت‏هايى نيز دچار است كه برخى از آن‏ها آفات رسانه‏هاى مدرن است و برخى‏آفت سياست مدرن كه به رسانه سرريز شده است. البته شايد برخى بيان دارند كه خوددارى از گرفتار شدن به اين آفات به طور كلى ممكن نيست و برخى از آن‏ها لازمه و نتايج قطعى ورود به اين عرصه است. اما مى‏توان مدعى‏شد كه لااقل مى‏توان با ايجاد خودآگاهى و تلاش و ممارست از ميزان آثار مخرب اين آفات كاست. برخى از اين آفات به شرح زير است:
6- نقدى نظرى بر خبررسانى و اطلاع‏رسانى مدرن‏
حال كه به مناسبت روز خبرنگار فرصتى دست داد كه به برخى از ويژگى‏هاى مورد نياز خبرنگاران مسلمان و متعهد اشاره كنيم، شايسته است نگاهى به آفات رسانه و خبررسانى مدرن نيز داشته باشيم. آفاتى كه خبرنگاران و اصحاب خبر و خبررسانى متعهد بايد تلاش كنند كه تا حد توان از آن دورى گزينند و حتى اگر برخى از اين آفات را ويژگى ذاتى رسانه‏هاى مدرن مى‏دانند، بايد تلاش نمود كه تا حد توان و هر آنچه ممكن است عرصه رسانه‏هاى مسلمين از اين آفات زدوده شود.
1.6 سطحى‏نگرى‏
اولين آفتى كه با روزنامه‏نگارى و خبررسانى مدرن همراه است آفت سطحى‏نگرى و ترويج تفكرات سطحى و حتى عوام بار آوردن مخاطب و ترويج سطحى‏نگرى در ميان مخاطبين است. در رسانه‏هاى متعهد بايد تلاش شود كه تا حد توان از اين امر خوددارى شود.
2.6 اصالت پول و اسپانسر و قدرت‏
معضل ديگر رسانه‏هاى مدرن، اصالت پول و در خدمت صاحبان قدرت و سرمايه قرار گرفتن است. رسانه‏هاى مدرن غالبا وابستگى جدى به پول و سرمايه دارند و به علت نياز خود به پول فراوان، معمولا تابع خواست و نظرات اسپانسرها (تأمين‏كنندگان مالى) هستند. اين آفت هنگامى بيشتر بروز مى‏كند كه استقلال سياسى و فرهنگى نشريات و خبرگزارى‏ها به واسطه چنين وابستگى‏هايى از ميان مى‏رود. چنانكه مى‏دانيد بزرگترين رسانه‏هاى جهان، رسانه‏هايى نيستند كه از ثروتمندان و قدرت‏مندان عالم مستقل باشند و به تعبير مقام معظم رهبرى اين رسانه‏ها ابزارى در دست زرسالاران اقتدارطلب هستند.
3.6 تبليغات و فساد
موضوع بعدى مسأله ترويج فساد از طريق رسانه‏هاى مدرن و در ضمن خبررسانى و به بهانه آن است. وابستگى اين رسانه‏ها به پول، باعث وابستگى آن‏ها به تبليغات مى‏شود و وابستگى به تبليغات، وابستگى به فساد را ايجاد مى‏كند. در دنياى كنونى به نحو معمول چرخه پول - تبليغات - فساد به طور جدى وجود دارد كه باعث هرچه آلوده‏تر شدن عرصه خبر و رسانه مى‏گردد. رسانه‏هاى متعهد و خبرنگاران مومن بايد در حد توان از اين فساد و تبعات آن به دور بمانند.
4.6 فوران اطلاعات‏
مسأله فوران اطلاعات و حجم وسيعى از اطلاعات كه در حال سرريز كردن از توان دريافت بشر است، يكى از معضلات رسانه‏هاى مدرن است كه با خود انبوهى از معضلات ديگر را به ميان آورده است كه تنها يكى از آن‏ها گم شدن هر حرف حقى در ميان انبوهى از باطل‏ها و تبليغات و ترويج فساد است.
5.6 دستكارى در افكار عمومى و عمومى‏سازى شهوات زمانه‏
و نكته نهايى كه در اينجا ذكر مى‏شود، معضل رسانه‏هاى مدرن در بسط دادن شهوات زمانه و دستكارى در افكار عمومى در جهت عمومى‏سازى اين شهوات است كه بايد در حد توان از آن دورى نمود.
ان‏شاءالله.