صفحهٔ اصلي
خبرهای دانشگاه
فرآیند تكمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی همانند سال­‌های گذشته قانونی است


   در پی انتشار اطلاعیه دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش دانشجو درخصوص تكمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی، اداره كل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به منظور تنویر افكار عمومی و آگاهی داوطلبان گرامی، اطلاعیه­‌ای صادر كرد.


اطلاعیه روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به شرح زیر است:

   مسئله تكمیل ظرفیت در دانشگاه آزاد اسلامی امری عادی، لازم و سنواتی در ثبت‌­نام داوطلبان است و بدون این فرآیند، ظرفیت اختصاص‌یافته به داوطلبان برای رشته‌­های باآزمون و پرمتقاضی - كه فقط ۵ درصد از رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی را تشكیل می‌دهد - تكمیل نمی­‌شود.

   جای تعجب دارد كه دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش كه از لحاظ فنی بر این امر واقف است، به یكباره پس از تأیید كمیسیون محترم آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بر جدا بودن امر سنجش از پذیرش در ‌كنكور كارشناسی، چنین اطلاعیه‌­ای در خارج از اختیار و یا حتی مصوبات تكمیلی شورا صادر كرده است.

   به اطلاع متقاضیان تكمیل ظرفیت آزمون سراسری سال 1398 می‌رساند كه بخش قابل توجهی از ظرفیت‌های رشته‌های علوم پزشكی دانشگاه در گروه آزمایشی علوم تجربی با بیش از نیم میلیون داوطلب، در مرحله اول اعلام نتایج مطابق با سنوات گذشته تكمیل نشد. از این رو فرصت انتخاب رشته مجدد در فرآیند تكمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی در راستای ایجاد فرصت بیشتر برای خیل عظیم متقاضیان تحصیل در رشته‌­هایی است كه همه­‌ساله صدها هزار نفر داوطلب به منظور كسب پذیرش در آن‌ها با یكدیگر رقابت می‌كنند.

   ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی در رشته های علوم پزشكی و غیرپزشكی ارائه شده در این مرحله در چارچوب ظرفیت های اعلام­ شده از سوی وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی بوده و عدم تكمیل این ظرفیت ها فرصت ادامه تحصیل در این رشته ها را در سال جاری از متقاضیان سلب خواهد كرد.

   از آنجا كه مطابق تبصره 2 ماده 5 قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب 92/6/10 مجلس شورای اسلامی، صرفاً مسئولیت سنجش داوطلبان به سازمان سنجش آموزش كشور سپرده شده، لذا فرآیند پذیرش دانشجو در آزمون سراسری در حیطه اختیارات دانشگاه آزاد اسلامی بوده و این دانشگاه خود را مجاز به تكمیل ظرفیت طی این فرآیند می‌داند.

   ضمن ارج نهادن به دغدغه‌های سازمان سنجش آموزش كشور در مورد مطالبات سایر زیرنظام‌های آموزش‌ عالی از آن سازمان محترم و از آنجا كه شركت در فرآیند تكمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی صرفاً در رشته‌های با آزمون است، دغدغه­‌ای برای سایر زیرنظام‌ها ایجاد نمی­ كند. با توجه به اینكه این فرآیند پاسخگوی نیاز داوطلبان است و حقی از كسی سلب نكرده و داوطلبان در انتخاب محل تحصیل خود اختیار كامل دارند، اقدام دانشگاه تنها در راستای ایجاد فرصت‌های بهتر و بیشتر برای ادامه تحصیل داوطلبان است، لذا دانشگاه آزاد اسلامی فرآیند تكمیل ظرفیت را در زمان مقرر انجام خواهد داد.

   از این رو دانشگاه آزاد اسلامی از داوطلبان عزیز می‌خواهد بدون توجه به حواشی ایجاد شده برای این فرآیند، در سامانه تكمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب رشته كنند.

   دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی هرگونه بحث فنی پیرامون فرآیند تكمیل ظرفیت را در شورای سنجش و پذیرش دانشجو (در چارچوب اختیارات آن شورای محترم) و همچنین نظارت و شفافیت كامل در مورد عملكرد دانشگاه در سال جاری جهت ارائه به آن شورا را دارد.

   در پایان، دانشگاه آزاد اسلامی ضمن توصیه به داوطلبان در استفاده از فرصت تكمیل ظرفیت، از سازمان سنجش آموزش كشور می­ خواهد مباحث كارشناسی، حقوقی و تفسیر‌های مختلف را به سطح جامعه تعمیم ندهد و اعلام می­‌شود كه با توجه به قانون­مداری دانشگاه آزاد اسلامی و حمایت وزرای محترم علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، سال كاری خوبی در خلق همكاری فی‌مابین در جهت خدمت به ملت عزیز ایران به وجود آید. 

متقاضیان رشته‌های باآزمون علوم پزشكی دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار كه به شرح ذیل می‌باشد می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت Azmoon.org نسبت به ثبت‌نام خود اقدام كنند.

1) كارشناسی پیوسته‌ی پرستاری (زن-مرد)
2) كارشناسی پیوسته‌ی مهندسی بهداشت حرفه‌ای (زن-مرد)
3) كارشناسی پیوسته‌ی مهندسی بهداشت محیط (زن-مرد)
4) كارشناسی پیوسته‌ی علوم و صنایع غذایی، گرایش كنترل كیفی و بهداشتی (زن-مرد)
5) كاردانی ناپیوسته‌ی بهداشت خانواده (زن)
6) كاردانی ناپیوسته‌ی بهداشت مبارزه با بیماری‌های واگیر (مرد)  

/ه.د

منبع: روابط‌عمومی دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار